Porywająca opowieść o pojednaniu, rywalizacji i tolerancji

Już od środy w sieci EMPiK można będzie kupić książkę Johna Carlina „INVICTUS
Jest porywająca opowieść o pojednaniu, rywalizacji i tolerancji.
Prawdziwa historia Nelsona Mandeli, który zmienił losy całego narodu.
Widowiskowy, pełen napięcia mecz rugby o puchar świata rozegrany na oczach 62 tysięcy kibiców.

Rok 1994. Nelson Mandela został właśnie wybrany na prezydenta nowej RPA. Pomimo upadku apartheidu kraj nadal jest głęboko podzielony, rasowo i ekonomicznie.
Aby zjednoczyć swój lud, Nelson Mandela wymyśla odważny, ale ryzykowny plan: chce przekonać ludzi do poparcia narodowej reprezentacji rugby – Springboks – w ich walce
o Puchar Świata, którego finał ma się odbyć w RPA za rok. Nie jest to łatwe zadanie, biorąc pod uwagę, że w tamtym okresie większość czarnych obywateli ciągle uważała rugby za rasistowski sport, który kojarzył się z afrykanerami, i zdecydowanie bardziej wolała piłkę nożną.

Z okazji wydania tej książki redakcja wortalu www.rugby.info.pl przeprowadziła wywiad z Dyrektorem Handlowym Wydawnictwa MUZA SA Jarosławem Komorowskim.

Co przeważyło że wydawnictwo MUZA SA zdecydowało się na wydanie książki na polskim rynku? Biografie sławnych ludzi chyba nie sprzedają się najlepiej. Czy powstanie filmu w reżyserii Clinta Eastwooda miało swój wpływ na wydanie książki.
Co do biografii: to zależy czyje są to biografie oraz jak bardzo w danej chwili opisywana osoba jest popularna.
Jeśli zaś chodzi o decyzję o wydaniu książki to proces trwał długo. Książka została wydana w Stanach Zjednoczonych już w 2008 roku i od tego czasu rozważaliśmy zakup praw do polskiego wydania. Mięliśmy jednak dużo wątpliwości.
Nelsona Mandela oczywiście jest osobą znaną na całym świecie, również w Polsce, jednak sprawy Afryki Południowej w tym również osoba laureata pokojowej nagrody Nobla, są nam obce, drugi ważny temat poruszony w książce – RUGBY też jest w Polsce tematem ciągle niszowym i istniały duże wątpliwości ze strony wydawnictwa co do potencjalnego sukcesu komercyjnego książki na naszym rodzimym rynku. Sprawa nabrała innych kolorów w chwili gdy Clint Eastwood zachwycony opowieścią Johna Carlina , zdecydował się zrobić na jej podstawie film. Do współpracy dobrał sobie aktorów z najwyższej półki: Morgana Freeman’a (Nelson Mandela) i Mata Damon’a (Francois Pienaar) . Obaj aktorzy byli nominowani do Złotych Globów i są nominowani do Oskarów . O książce zaczęło się mówić również w Polsce i to nas ostatecznie przekonało. Mamy polskie wydanie i osobiście bardzo się cieszę bo książka jest naprawdę bardzo dobra.
 
Wiem, że grałeś w rugby, czy to miało jakiś wpływ na decyzję o wydaniu książki?
Tak, rzeczywiście cała moja młodość (ponad 11 lat) była zdominowana przez ten sport, który w dużym stopniu ukształtował mnie jako człowieka, dlatego książka jest dla mnie jako czytelnika nie lada gratką. Byłem jedną z osób, które przekonywały do wydania tej książki i z całą pewnością mój związek z RUGBY miał decydujący wpływ na moją decyzję. Zdaję sobie sprawę z tego, że popularyzacja Rugby w Polsce to bardzo trudne zadanie, ale w ostatnich latach wiele w tym temacie się zadziało, zdaję sobie również sprawę z tego, ze zarówno film jak i książka INVICTUS może przyczynić się do wzrostu zainteresowania tą wspaniałą dyscypliną sportu.
 
O czym właściwie jest tak książka, czy tylko o meczu rugby?
Jest tu dużo Rugby, sylwetki czołowych ówczesnych zawodników najlepszych światowych drużyn, kuluary Pucharu Świata, wrażenia z najważniejszych momentów mistrzostw, trochę ogólnych informacji o tej dyscyplinie, ale przede wszystkim jest to historia człowieka, który odegrał w procesie jednoczenia RPA ogromną rolę, Nelsona Mandeli .
Historia, która ukazuje nam obraz naprawdę wielkiego człowieka, znakomitego negocjatora, mającego wielki dar przekonywania do siebie innych. Jednym z ludzi, których do siebie przekonał był kapitan reprezentacji RPA Francois Pienaar . Co z tego wyszło wszyscy wiedzą, ale warto przekonać się z bliska jak to było… polecam. John Carlin , autor książki, jest na co dzień dziennikarzem nie pisarzem ani biografem, ale mogę powiedzieć, że ma dar opowiadania.
 
Jaki jest nakład książki.
Książka wydana jest w nakładzie 20 000egz, ale zapewniam Cię, że dla nikogo nie zabraknie, jesteśmy gotowi na dodruki.
 
Gdzie można kupić książkę?
Dostępna jest w najlepszych księgarniach na terenie całego kraju i w sprzedaży internetowej będzie też kilku sieciach hipermarketów.

Mamy miłą wiadomość dla sympatyków wortalu www.rugby.info.pl. Wydawnictwo MUZA przekazało nam 10 książek „INVICTUS” na nagrody dla uczestników konkursu. Pytania zostaną zamieszczone na naszej stronie za kilka dni.  

* * *
JOHN CARLIN jest uznanym i wielokrotnie nagradzanym reporterem hiszpańskiego dziennika „El País”. Swoje teksty publikuje również na łamach gazet: „Observer”, „SundayTimes” oraz „Wired” czy „New York Times”. W latach 1989-1995 pracował jako zagraniczny korespondent w Republice Południowej Afryki. Był to czas najważniejszych przemian w tym kraju. Carlin zaprzyjaźnił się wówczas z Nelsonem Mandelą, poznał kręgi polityczne RPA i wiele ludzkich historii związanych z upadkiem ery apartheidu.

Myślę, że styl dziennikarstwa, jakie on uprawiał (Carlin) w Republice Południowej Afryki (w latach 90-tych) był wspaniały. Łatwo jest dzisiejszym dziennikarzom wszystkich krytykować, łącznie z rządem, ale w tamtych czasach tak odważnych ludzi można było zliczyć na palcach jednej ręki .
Nelson Madela

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do politycznego geniuszu Nelsona Mandeli, przeczytaj pochłaniającą książkę Johna Carlina .
„USA Today”

Ta wspaniała książka opisuje metodyczną, niewiarygodną kampanię na rzecz pojednania pełnych żalu czarnych i pełnych obaw białych mieszkańców RPA. Miało w tym pomóc wydarzenie sportowe–mecz rugby. Sątu sceny, które wywołują łzy wzruszenia…
Jeśli „Invictus”nie byłby tak świetnie napisaną książką, bez wątpienia jego tom znalazłby się wśród poradników biznesowych i innych pozycji, które królują na listach bestsellerów biznesowych i występowałby jako poradnik o byciu liderem i sprawianiu,że ludzie stają się lepsi… Nie czekajcie na film .
Bill Keller, „The New York Times Book Review”

Zwieńczona sukcesem przemiana… Książka opisuje cud przemiany w Republice Południowej Afryki oraz wielkość Mandeli – polityka… To nie jest książka o sporcie…
To przede wszystkim opowieść fantastycznego wprost reportera .
„Financial Times”

Historia Mandeli zawsze będzie inspirować… jednak John Carlin jako pierwszy opowiedział ją po przez pryzmat sportu… Carlin sprawił, że ta historia żyje… Wielu autorów opisywało już dzieje przemian w RPA i jej przejście do systemu wolnej od rasizmu demokracji. Natomiast niewielu tak jak Carlinowi udało się oddać ducha tej przemiany .
„TheEconomist”

W informacji wykorzystano materiały prasowe Wydawnictwa MUZA SA