Przedstawiciele środowisk medycznych apelują o zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w rugby

Ponad 70 lekarzy oraz przedstawicieli środowisk akademickich zwróciło się z apelem o zawieszenie stosowania szarży w szkolnych rozgrywkach rugby na terenie Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Wprowadzenie na terenie Wielkiej Brytanii program rozwoju rugby do szkół państwowych, podniosło kwestię bezpieczeństwa w rozgrywkach dzieci i młodzieży. Program, który rozpoczął się w 2012 roku i ma trwać do 2019 roku, objął swoim zasięgiem około miliona uczestników.

Sygnatariusze apelu zwrócili uwagę, że większość kontuzji czy urazów zdarza się w czasie elementów gry w kontakcie, takich jak szarża czy młyn, a biorąc pod uwagę, że większość szkół dopuszcza udział w pełnej wersji gry dzieci od 11 roku życia, to gracze od dość wczesnego okresu życia są narażeni na ryzyko kontuzji lub urazu. W związku z tym, w treści apelu pojawiło się wezwanie do zastąpienia pełnej wersji gry innymi odmianami rugby, w których gra jest mniej kontaktowa, w postaci rugby touch lub tag.

Autorzy apelu podkreślają, że w związku z tak dużą liczbą uczestników rozgrywek szkolnych, zwiększa się też liczba kontuzji czy urazów ogółem, a zgromadzone dane statystyczne wskazują, że przekłada się to również na nieobecności na zajęciach szkolnych.

Nawiązując do sytuacji w innych krajach, nie można pominąć kwestii, że w RPA szarżowanie jest dozwolone w rozgrywkach szkolnych, a w Australii, w części szkół wymagane jest używanie przez graczy ochronny na głowę.

Z kolej Nowa Zelandia dopuszcza stosowanie szarży, ale granie w rugby podczas dużej przerwy w szkole, wymaga nadzoru jeśli gracze mają szarżować przeciwnika.

Rzecznik Ministerstwa Edukacji w Anglii potwierdził, że sporty zespołowe pomagają kształtować charakter i pełnią rolę wychowawczą. W związku z tym, rozgrywki prowadzone w szkołach, powinny być prowadzone pod kierunkiem wykwalifikowanej kadry, z uwzględnieniem wymogów, które zapewnią bezpieczeństwo dla dzieci i młodzieży.

Na podstawie BBC.com

Muszak