Puchar 3 Narodów – 7 kolejka

RPA po raz drugi z rzędu przegrała na własnym boisku. Tym razem ich pogromcami okazali się Australijczycy, którzy całkowicie zdominowali spotkanie w Durbanie, wygrywając 27:15. Oznacza to, że Springboks marzenia o wygraniu pucharu muszą odłożyć na przyszły rok.

23.08.08 Durban

RPA 15:27 Australia

Sędziowie: Lyndon Bray (Nowa Zelandia), Bryce Lawrence (Nowa Zelandia), Romain Poite (Francja)

RPA pkt: Jacobs 10 (2P), James 3 (1k), Montgomery 2 (1pd)

Australia pkt: Giteau 12 (3pd, 2k), Robinson 5 (1P), Tuqiri 5 (1P), Mortlock 5 (1P)

RPA: 15 Conrad Jantjes, 14 JP Pietersen, 13 Adrian Jacobs, 12 Jean de Villiers, 11 Jongi Nokwe, 10 Butch James, 9 Fourie du Preez, 8 Pierre Spies, 7 Juan Smith, 6 Schalk Burger, 5 Victor Matfield (kpt), 4 Andries Bekker, 3 CJ van der Linde, 2 Bismarck du Plessis, 1 Tendai Mtawarira
Rezerwowi: 16 Adriaan Strauss, 17 Brian Mujati, 18 Joe van Niekerk, 19 Luke Watson, 20 Enrico Januarie, 21 Francois Steyn, 22 Percy Montgomery

Australia: 15 Drew Mitchell, 14 Peter Hynes, 13 Stirling Mortlock (kpt), 12 Berrick Barnes, 11 Lote Tuqiri, 10 Matt Giteau, 9 Sam Cordingley, 8 Wycliff Palu, 7 George Smith, 6 Rocky Elsom, 5 Daniel Vickerman, 4 James Horwill, 3 Matt Dunning, 2 Stephen Moore, 1 Benn Robinson
Rezerwowi: 16 Tatafu Polota-Nau, 17 Al Baxter, 18 Hugh McMeniman, 19 Phil Waugh, 20 Brett Sheehan, 21 Timana Tahu, 22 Ryan Cross

Kibice zgromadzeni na stadionie w Durbanie oczekiwali, że zawodnicy SPringboks potwierdzą, że porażka z Nową Zelandią na własnym boisku była tylko wypadkiem przy pracy. Mecz z Wallabies pokazał jednak, że w drużynie Pietera de Villiers’a jest jakiś kryzys. Australijczycy wygrali zdecydowanie, pozbawiając mistrzów świata szans na zdobycie Pucharu 3 Narodów. Pierwsze punkty spotkania zdobył z karnego Matt Giteau. taki rezultat utrzymywał się aż do 27 minuty, gdy Benn Robinson wbił się na pole punktowe RPA po serii przegrupowań. Giteau udanie podwyższył. Początek drugiej połowy to celne karne obu łączników ataku. W 61 minucie Wallabies zdobyli drugie przyłożenie. Szerokie zagranie piłki do ataku oraz brak szarży Jeana de Villiersa wykorzystał Lote Tuqiri, zdobywając swe 30 przyłożenie w reprezentacyjnych barwach. Tutaj także przy podwyższeniu nie pomylił się Giteau. Tak duże prowadzenie rozluźniło na chwilę Australijczyków, co wykorzystał Adrian Jacobs, sprytnie podnosząc piłkę z przegrupowania dwa metry od pola punktowego Wallabies. Udane podwyższenie zanotował Percy Montgomery. Nadzieję Springboks na skuteczną pogoń rozwiał kapitan Australii Stirling Mortlock, który przedarł się przez defensywę gospodarzy, kładąc piłkę między słupami. Po raz trzeci celnie podwyższył niezawodny Giteau. Ostatnim punktowym akcentem spotkania było drugie przyłożenie Adriana Jacobsa, który wykorzystał zagranie Montgomery’ego. Afrykanie przegrali już drugie spotkanie przed własną publicznośćią, czym przekreślili swe szanse na wygranie pucharu. Za tydzień będą mieli okazję do rewanżu. Jednak i tak wiadomo, że kwestia zwycięzcy tegoreocznej edycji rozstrzygnie się 13 września w Australii, gdzie Wallabies będą podejmować All Blacks.