Puchar 3 Narodów – druga kolejka

W drugim spotkaniu Pucharu 3 Narodów Springboks niespodziewanie pokonali na wyjeździe All Blacks. Mecz miał bardzo emocjonuący przebieg, a o wygranej RPA zadecydowało przyłożenie Enrico Januarie 3 minuty przed końcowym gwizdkiem sędziego.

12.07.08 – Dunedin

Nowa Zelandia 28:30 RPA

Sędziowie: Matt Goddard, James Leckie, Paul Marks (wszyscy Australia)

NZ pkt: Carter 23 (1pd, 6k, 1dg), Lauaki 5 (1P)

RPA pkt: Montgomery 9 (3k), James 9 (2k, 1dg), Pietersen 5 (1P), Januarie 5 (1P), Steyn 2 (1pd)

Żółta kartka: Victor Matfield (RPA, 73 min)

Nowa Zelandia: 15 Mils Muliaina, 14 Sitiveni Sivivatu, 13 Conrad Smith, 12 Ma’a Nonu, 11 Rudi Wulf, 10 Dan Carter, 9 Andy Ellis, 8 Jerome Kaino, 7 Rodney So’oialo (kpt), 6 Adam Thomson, 5 Ali Williams, 4 Anthony Boric, 3 John Afoa, 2 Andrew Hore, 1 Tony Woodcock
Rezerwowi: 16 Keven Mealamu, 17 Neemia Tialata, 18 Kevin O’Neill, 19 Sione Lauaki, 20 Jimmy Cowan, 21 Stephen Donald, 22 Leon MacDonald

RPA: 15 Percy Montgomery, 14 JP Pietersen, 13 Adrian Jacobs, 12 Jean de Villiers, 11 Bryan Habana, 10 Butch James, 9 Ricky Januarie, 8 Joe van Niekerk, 7 Juan Smith, 6 Schalk Burger, 5 Victor Matfield (kpt), 4 Bakkies Botha, 3 CJ van der Linde, 2 Bismarck du Plessis, 1 Gurthro Steenkamp
Rezerwowi: 16 Schalk Britz, 17 Brian Mujati, 18 Andries Bekker, 19 Luke Watson, 20 Ruan Pienaar, 21 Francois Steyn, 22 Conrad Jantjes

Zdecydowanym faworytem tego spotkania był zespół gospodarzy. Było tak ze względu na pewne ubiegłotygodniowe zwycięstwo w pierwszym meczu Pucharu 3 Narodów, a także na historię. Gracze RPA nie potrafili wygrać w Nowej Zelandii od 10 lat. Pierwsze pół godziny spotkania to pojedynek kopaczy. Na cztery karne Dana Cartera, trzema odpowiedział Percy Montgomery. W 32 minucie kibice zobaczyli pierwsze przyłozenie autorstwa J.P. Pietersena, które wyprowadziło Springboks za prowadzenie, podwyższone chwilę potem przez Butcha Jamesa z drop-goala. Wynik pierwszej połowy na 17:15 dla mistrzów świata ustalił z karnego Carter. W 55 minucie kibice w Dunedin oszaleli, gdyż rezerwowy Sione Lauaki, po świetnej kontynuacyjnej akcji całego zespołu zdobył przyłożenie dla All Blacks. Podwyższeniem popisał się Carter. Od tego momentu miało miejsce starcie łączników ataku. Carter i James naprzemiennie dodawali po trzy oczka dla swych ekip po celnych kopach. James dwukrotnie trafił z karnego, zaś Carter raz wykorzystał karnego, a raz uderzył z drop-goala. W 73 minucie, przy stanie 28:23 dla gospodarzy, Victor Matfield został ukarany żółtą kartką za wysoką szarżę na Lauakim. Wydawało się wtedy, że nic nie zabierze wygranej Nowozelandczykom. A jednak… W 77 minucie kapitalną indywidualną akcją popisał się łącznik młyna Springboks – Enrico Januarie, a podwyższeniem młody Francois Steyn, co pozwoliło RPA wyjść na dwupunktowe przyłożenie. Ostatnie sekundy meczu to nieustający atak All Blacks. Jednak dobra akacja Nonu, a także drop-goal Cartera nie przyniosły skutków i po końcowym gwizdku sędziego, zawodnicy RPA rozpoczęli taniec radości. Dzięki tej wygranej przewrwali passę 30 kolejnych zwycięstw All Blacks na własnym boisku.