Puchar 3 Narodów – pierwsza kolejka

W pierwszym spotkaniu Pucharu 3 Narodów, Nowa Zelandia pokonała w Wellington RPA. Dla Mistrzów Świata była to już 14 z rzędu porażka na terenie All Blacks.

05.07 Wellington – Westpac Stadium

Nowa Zelandia 19:8 RPA

Sędziowie: Stuart Dickinson (Australia), Matt Goddard (Australia), James Leckie (Australia)

Nowa Zelandia pkt: Carter 14 (1pd, 4k), Kaino 5 (1P)

RPA pkt: Habana 5 (1P), James 3 (1k)

Nowa Zelandia: 15 Mils Muliaina, 14 Sitiveni Sivivatu, 13 Conrad Smith, 12 Ma’a Nonu, 11 Rudi Wulf, 10 Dan Carter, 9 Andy Ellis, 8 Jerome Kaino, 7 Rodney So’oialo (kpt), 6 Adam Thomson, 5 Ali Williams, 4 Brad Thorn, 3 Greg Somerville, 2 Andrew Hore, 1 Tony Woodcock.
Rezerwowi: 16 Keven Mealamu, 17 Neemia Tialata, 18 Anthony Boric, 19 Sione Lauaki, 20 Jimmy Cowan, 21 Stephen Donald, 22 Leon MacDonald

RPA: 15 Conrad Jantjes, 14 Odwa Ndungane, 13 Adrian Jacobs, 12 Jean de Villiers, 11 Bryan Habana, 10 Butch James, 9 Enrico Januarie, 8 Joe van Niekerk, 7 Juan Smith, 6 Schalk Burger, 5 Victor Matfield, 4 Bakkies Botha, 3 CJ van der Linde, 2 John Smit (kpt), 1 Gurthro Steenkamp.
Rezerwowi: 16 Bismarck du Plessis, 17 Brian Mujati, 18 Andries Bekker, 19 Luke Watson, 20 Bolla Conradie, 21 Francois Steyn, 22 Percy Montgomery

Mecz inaugurujący rozgrywki Pucharu 3 Narodów był pierwszym spotkaniem międzynarodowym, w którym zastosowano nowe przepisy czyli tzw. ELV. Zmiany te mają na celu przyśpieszenie gry i sprawienie by była bardziej efektowna. Jak narazie jest to pierwsza faza testów. Kolejne zostaną zastosowane w przyszłym sezonie w rozgrywkach na północnej półkuli. W spotkaniu w Wellington ciężko było wskazać faworyta. Nowozelandczycy na własnych boiskach wygrali kolejnych 29 spotkań, jednak Springboks to mistrzowie świata, także niepokonani od bardzo dawna. Już od początku zarysowała się przewaga All Blacks. Już w 3 minucie niezawodny Dan Carter wykorzystał karnego, dając prowadzenie swej drużynie. Chwilę potem wyrównał jednak Butch James. Pojedynek dwóch kopaczy wygrał Carter. Jeszcze w pierwszej połowie dodał 6 oczek za dwa karne. Tuż przed przerwą Bryan Habana zdobył pierwsze przyłożenie meczu, ustalając wynik pierwszej odsłony na 9:8. Na drugą część Springboks musieli wyjśc bez kapitana Johna Smita,, który doznał kontuzji. Właśnie druga połowa zadecydowała o wygranej. All Blacks zdecydowanie dominowali na boisku, nie pozwalając Afrykanom na przejście obrony. Dobra gra Nowej Zelandii zaowocowała przyłożeniem Jerome’a Kaino. Podwyższeniem w tej akcji popisał się Carter, który dodatkowo 10 minut przed końcem kopnął karnego dokumentując zwycięstwo swej drużyny. RPA nie potrafi wygrać w Nowej Zelandii już od 10 lat i w obecnej formie, ciężko będzie o wygraną w sobotnim rewanżu w Durbanie.