Puchar 6 Narodów – 1 kolejka

Pierwsza kolejka Pucharu 6 Narodów pokazała, że o końcowy triumf będzie toczyć się niesamowicie zażarta walka. Premierowe trzy spotkania dowiodły, że poziom jest niezwykle wyrównany. W meczach tych wygrywali raczej dosyć spodziewanie Irlandczycy, Anglicy i Francuzi.

06.02 Dublin – Croke Park

Irlandia 29:11 Włochy

Sędziowie: Romain Poite, Christophe Berdos, Jerome Graces (wszyscy Francja)

Irlandia pkt: Ronan O’Gara 16 (2pd, 4k), Jamie Heaslip 5 (1P), Tomas O’Leary 5 (1P), Paddy Wallace 3 (1k)

Włochy pkt: Kaine Robertson 5 (1P), Craig Gower 3 (1k), Mirco Bergamasco 6 (1k)

Żółta kartka: Gonzalo Garcia (32 min – Włochy)

Irlandia: 15 Rob Kearney, 14 Tommy Bowe, 13 Brian O’Driscoll (kpt), 12 Gordon D’Arcy, 11 Andrew Trimble, 10 Ronan O’Gara, 9 Tomas O’Leary, 8 Jamie Heaslip, 7 David Wallace, 6 Kevin McLaughlin, 5 Paul O’Connell, 4 Leo Cullen, 3 John Hayes, 2 Jerry Flannery, 1 Cian Healy
Rezerwowi: 16 Rory Best, 17 Tom Court, 18 Donncha Ryan, 19 Sean O’Brien, 20 Eoin Reddan, 21 Paddy Wallace, 22 Keith Earls
Trener: Declan Kidney

Włochy: 15 Luke McLean, 14 Kaine Robertson, 13 Gonzalo Canale, 12 Gonzalo Garcia, 11 Mirco Bergamasco, 10 Craig Gower, 9 Tito Tebaldi, 8 Alessandro Zanni, 7 Mauro Bergamasco, 6 Josh Sole, 5 Quintin Geldenhuys, 4 Carlo Antonio Del Fava, 3 Martin Castrogiovanni, 2 Leonardo Ghiraldini (kpt), 1 Salvatore Perugini
Rezerwowi: 16 Fabio Ongaro, 17 Matias Aguero, 18 Marco Bortolami, 19 Paul Derbyshire, 20 Simon Picone, 21 Riccardo Bocchino, 22 Andrea Masi
Trener: Nick Mallet

Broniący tytułu Irlandczycy rozgrywali spotkanie z Włochami, wiedząc, że tak naprawdę pojedynek ten stanowi tylko rozgrzewkę przed przyszłotygodniowym starciem w Paryżu z Francuzami. Gospodarze wygrali zgodnie z planem, nie wkładając w ten mecz 100% możliwości. Zdecydowanie dominowali nad Włochami. W szczególności, przewaga ta widoczna była w formacji ataku, która na ten moment w drużynie Italii stoi na bardzo słabym poziomie. Pierwsze punkty w tegorocznej edycji Pucharu zdobył w 10 minucie kopem z karnego Ronan O’Gara. Chwilę później szeroką akcję Irlandczyków zakończył przyłożeniem Jamie Heaslip. Następnie po karnym wykorzystali obaj łącznicy ataku. W 32 minucie żółtą kartkę otrzymał Gonzalo Garcia. Podczas okresu gry w przewadze sprytnym zagraniem przy rucku Tomas O’Leary zdobył dla gospodarzy przyłożenie, które skrzętnie podwyższył O’Gara. Tuż przed przerwą błąd Kearneya przy wykopie piłki zaskutkował przyłożeniem Robertsona dla gości. W drugiej części obraz gry nie zmienił się. Irlandczycy nadal przeważali, nawet w formacjach młyna dyktowanego, w których Castrogiovanni nie radził sobie z Healy’m. Widząc, że mecz jest wygrany Declan Kidney ściągnął z boiska swoje największe gwiazdy, pozwalając im odpocząć przed meczem z Francją.

06.02.10 Londyn – Twickenham Stadium

Anglia 30:17 Walia

Sędziowie: Alain Rolland, George Clancy, Simon McDowell (wszyscy Irlandia)

Anglia pkt: Jonny Wilkinson 15 (3pd, 3k), James Haskell 10 (2P), Danny Care 5 (1P)

Walia pkt: Stephen Jones 7 (2pd, 1k), Adam Jones 5 (1P), James Hook 5 (1P)

Żółta kartka: Alun-Wyn Jones (35 min – Walia)

Anglia: 15 Delon Armitage, 14 Mark Cueto, 13 Mathew Tait, 12 Riki Flutey, 11 Ugo Monye, 10 Jonny Wilkinson, 9 Danny Care, 8 Nick Easter, 7 Lewis Moody, 6 James Haskell, 5 Steve Borthwick (kpt), 4 Simon Shaw, 3 David Wilson, 2 Dylan Hartley, 1 Tim Payne
Rezerwowi: 16 Steve Thompson, 17 Dan Cole, 18 Louis Deacon, 19 Steffon Armitage, 20 Paul Hodgson, 21 Toby Flood, 22 Ben Foden
Trener: Martin Johnson

Walia: 15 Lee Byrne, 14 Tom James, 13 James Hook, 12 Jamie Roberts, 11 Shane Williams, 10 Stephen Jones, 9 Gareth Cooper, 8 Ryan Jones (kpt), 7 Martyn Williams, 6 Andy Powell, 5 Luke Charteris, 4 Alun-Wyn Jones, 3 Adam Jones, 2 Gareth Williams, 1 Gethin Jenkins
Rezerwowi: 16 Huw Bennett, 17 Paul James, 18 Bradley Davies, 19 Jonathan Thomas, 20 Richie Rees, 21 Andrew Bishop, 22 Leigh Halfpenny
Trener: Warren Gatland

Spotkanie na Twickenham miało niezwykle uroczystą otoczkę z okazji setnej rocznicy rozegrania pierwszego meczu na tym stadionie. W związku z tym Anglicy występowali w specjalnie przygotowanych na tę uroczystość strojach przypominających koszulki sprzed wieku. Początek spotkania upłynął na wzajemnym badaniu się obydwu drużyn. Do 27 minuty utrzymywał się remis 3:3 po kopach Wilkinsona i Jonesa. W 34 minucie zdarzyła się sytuacja, która (jak się później okazało) zaważyła na losach spotkania. Alun-Wyn Jones w głupi sposób podstawił nogę Dylanowi Hartleyowi i słusznie otrzymał żółtą kartkę. Podczas jego nieobecności gospodarze zdobyli 17 punktów, których goście nie byli już w stanie odrobić. Najpierw karnego wykorzystał Wilkinson, a tuż przed przerwą lukę w defensywie Walijczyków znalazł James Haskell, zdobywając przyłożenie, podwyższone następnie przez łącznika ataku gospodarzy. Trzy minuty po przerwie na pole punktowe Smoków przedarł się Danny Care i po podwyższeniu Wilkinsona Anglia prowadziła 20:3. Co prawda goście poderwali się do ataku, czego skutkiem były przyłożenia Jonesa i Hooka, ale gospodarzom udało się odskoczyć Walijczykom. 5 minut przed końcem Armitage zanotował przechwyt, podał następnie do Taita, a ten fenomenalnym podaniem za plecami znalazł zawodnika meczu – Haskella, który zdobywając drugie swe przyłożenie, dał Anglikom zwycięstwo. Spotkanie stało na świetnym poziomie i na pewno było świetną reklamą rugby. Oba zespoły nadal będą walczyć o końcowy triumf, ale na tę chwilę wyżej należy ocenić na to szanse Anglików.

07.02.10 Edynburg – Murrayfield Stadium

Szkocja 9:18 Francja

Sędziowie: Nigel Owens (Walia), Chris White (Anglia), Tim Hayes (Walia)

Szkocja pkt: Chris Paterson 9 (3k)

Francja pkt: Mathieu Bastareaud 10 (2P), Morgan Parra 8 (1pd, 2k)

Szkocja: 15 Chris Paterson, 14 Thom Evans, 13 Max Evans, 12 Graeme Morrison, 11 Sean Lamont, 10 Phil Godman, 9 Chris Cusiter (kpt), 8 Johnnie Beattie, 7 John Barclay, 6 Kelly Brown, 5 Alastair Kellock, 4 Nathan Hines, 3 Moray Low, 2 Ross Ford, 1 Alasdair Dickinson
Rezerwowi: 16 Scott Lawson, 17 Allan Jacobsen, 18 Richie Gray, 19 Alan MacDonald, 20 Rory Lawson, 21 Alex Grove, 22 Hugo Southwell
Trener: Andy Robinson

Francja: 15 Clement Poitrenaud, 14 Benjamin Fall, 13 Mathieu Bastareaud, 12 Yannick Jauzion, 11 Aurélien Rougerie, 10 Francois Trinh-Duc, 9 Morgan Parra, 8 Imanol Harinordoquy, 7 Fulgence Ouedraogo, 6 Thierry Dusautoir (kpt), 5 Pascal Pape, 4 Lionel Nallet, 3 Nicolas Mas, 2 William Servat, 1 Thomas Domingo
Rezerwowi: 16 Dimitri Szarzewski, 17 Luc Ducalcon, 18 Julien Pierre, 19 Julien Bonnaire, 20 Frederic Michalak, 21 David Marty, 22 Vincent Clerc
Trener: Marc Lievremont

Zdecydowanymi faworytami spotkania w Edynburgu byli goście, którzy nie ukrywali swoich ambicji odzyskania pucharu. Zgodnie z przewidywaniami Francuzom udało się wygrać. O ich zwycięstwie zadecydowało kilka czynników. Les Bleus zdecydowanie dominowali w młynie, byli dokładniejsi w rozgrywaniu akcji, popełniali mniej błędów, a przede wszystkim mieli w swoich szeregach Imanola Harinordoquy i Mathieu Bastareaud. Wiązacz młyna był najlepszym zawodnikiem spotkania, harował przez cały mecz w obronie i świetnie radził sobie w autach, zaś center Stade Francais, którego wystawieie w składzie sporo ludzi uważało za błąd trenera Lievremonta, zdobył dwa cenne przyłożenia dla Trójkolorowych. Szkoci nie potrafili zdobyć żadnego przyłożenia, cały ciężar punktowania zostawiając na barkach Patersona. Od 10 minuty nawet prowadzili 3:0, lecz stan taki trwał tylko 4 minuty, do momentu pierwszego przyłożenia Bastareaud. Środkowy ataku Francji powtórzył swój wyczyn w 33 minucie, gdy przebiegł z piłką pół boiska unikając szarży Szkotów. Goście prowadzili do przerwy 15:6. Druga odsłona była już gorszym widowiskiem. Jedyne punkty zdobyli kopacze – Paterson i Parra. Francuzi odnieśli łatwe zwycięstwo, potwierdzając swe ambicje, zaś Szkoci, jeśli nie poprawią gry w ataku, znów będą skazani na walkę o uniknięcie „Drewnianej Łyżki”.