Puchar Heinekena – ćwierćfinały

Po ćwierćfinałowych pojedynkach Pucharu Heinekena wiemy już, że w półfinałach wystąpią dwa zespoły francuskie oraz po jednym z Irlandii i Anglii. Sytuacja jest więc identyczna jak w Amlin Challenge Cup. Na czoło meczów 1/4 finału wysuwa się fantastyczny pojedynek w San Sebastian, gdzie Biarritz po thrillerze ulegli po dogrywce(!) obrońcom tytułu z Tuluzy. Mecz rozgrywany w rzęsistym deszczu miał dwie odsłony. Pierwsza to fantastyczna postawa gości, którzy po przyłożeniach Heymansa i Medarda oraz kopach łączników prowadzili 17:0. Druga połowa to pogoń za odrabianiem strat Basków. Biarritz udało się doprowadzić do remisu w 78 minucie po przyłożeniu Bolakoro. Miejscowi mieli nawet szansę rozstrzygnąć pojedynek w regulaminowym czasie gry, lecz wcześniej nieomylny Yachvili nie trafił z podwyższenia. Już w dogrywce Skrela i Yachvili zdążyli kopnąć po karnym, zanim decydujące o wygranej obrońców tytułu zdobył Nyanga. Przeciwnikiem Tuluzy w półfinale będzie Leinster, które po równie emocjonującym pojedynku pokonali liderów angielskiej Premiership – Leicester Tigers. Punkty dla Irlandczyków zdobywali niezawodny Sexton oraz dynamiczny Nacewa. Tygrysy odpowiedziały tylko przyłożeniem Hawkinsa oraz dwoma kopami Flooda. Wysoką dyspozycję zaprezentowała za to inna drużyna z Anglii czyli Northampton. Święci, którzy fantastycznie rozpoczęli od przyłożenia Tonga’uhii, do 48 minuty przegrywali, lecz potem przyłożenie Dicksona oraz pewna noga Mylera dały im wygraną. W ostatnim, wewnątrzfrancuskim pojedynku, Perpignan okazało się lepsze od Toulonu, mimo, że w sumie przez 20 minut grali w osłabieniu pon dwóch żółtych kartkach. W meczu rozgrywanym przed 55-tysięczną widownią na Stadionie Olimpijskim w Barcelonie do przerwy 11:6 prowadzili goście. Jednak w drugiej części przyłożenia Plante i Freshwatera oraz celne kopy Poricala dały Katalończykom promocję do 1/2 finału.

Leinster 17:10 Leicester Tigers

Leinster pkt: Jonathan Sexton 12 (4k), Isakeli Nacewa 5 (1P)

Leicester pkt: Rob Hawkins 5 (1P), Toby Flood 5 (1pd, 1k)

Biarritz 20:27 Stade Toulousain

Biarritz pkt: Dimitri Yachvili 15 (5k), Ilikena Bolakoro 5 (1P)

Toulouse pkt: David Skrela 10 (2pd, 2k), Cedric Heymans 5 (1P), Maxime Medard 5 (1P), Yannick Nyanga 5 (1P), Nicolas Bezy 2 (1pd)

Northampton Saints 23:13 Ulster

Northampton pkt: Stephen Myler 13 (2pd, 3k), Songa Tonga’uhia 5 (1P), Lee Dickson 5 (1P)

Ulster pkt: Ian Humphreys 8 (1pd, 2k), Andrew Trimble 5 (1P)

Perpignan 29:25 Toulon

Perpignan pkt: Jerome Porical 19 (2pd, 5k), Adrien Plante 5 (1P), Perry Freshwater 5 (1P)

Toulon pkt: Jonny Wilkinson 8 (1pd, 2k), George Smith 5 (1P), Joe Van Niekerk 5 (1P), Fabien Cibray 5 (1P)

Żółte kartki: Guillaume Vilaceca (Perpignan – 9 min), Robins Tchale Watchou (Perpignan – 35 min)