Puchar Heinekena dla LEINSTER!!!

W obecności 66 523 widzów zgromadzonych na Murrayfield Stadium w Edynburgu Leinster pokonało Leicester Tigers 19:16. Mecz miał niezwykle emocjonujący przebieg. Prowadzenie zmieniało się wielkorotnie. Leinster zdobyło Puchar Heinekena po raz pierwszy w historii. Drużyna ta stała się trzecim irlandzkim zespołem, który sięgnął po najważniejsze w klubowej europejskiej rywalizacji trofeum. Przed Leinster sztuki tej dokonały Ulster (1999 r.) oraz Munster (2006 i 2008 r.).

23.05.09 Edynburg – Murrayfield Stadium

Leinster 19:16 Leicester Tigers

Sędziowie: Nigel Owens (Walia), Nigel Whitehouse (Walia), Hugh Watkins (Walia)

Leinster pkt: Sexton 11 (1pd, 2k, 1dg), Heaslip 5 (1P), O’Driscoll 3 (1dg)

Leicester pkt: Dupuy 11 (1pd, 3k), Woods 5 (1P)

Żółta kartka: Wright (Leinster, 32 min)

Leicester Tigers: 15 Geordan Murphy (kpt), 14 Scott Hamilton, 13 Ayoola Erinle, 12 Dan Hipkiss, 11 Alesana Tuilagi, 10 Sam Vesty, 9 Julien Dupuy, 8 Jordan Crane, 7 Ben Woods, 6 Craig Newby, 5 Ben Kay, 4 Tom Croft, 3 Martin Castrogiovanni, 2 George Chuter, 1 Marcos Ayerza

Rezerwowi: 16 Benjamin Kayser, 17 Julian White, 18 Louis Deacon, 19 Lewis Moody, 20 Harry Ellis, 21 Matt Smith, 22 Johne Murphy

Leinster: 15 Isa Nacewa, 14 Shane Horgan, 13 Brian O’Driscoll, 12 Gordon D’Arcy, 11 Luke Fitzgerald, 10 Jonathan Sexton, 9 Chris Whitaker, 8 Jamie Heaslip, 7 Shane Jennings, 6 Rocky Elsom, 5 Malcolm O’Kelly, 4 Leo Cullen (kpt), 3 Stan Wright, 2 Bernard Jackman, 1 Cian Healy

Rezerwowi: 16 John Fogarty, 17 Ronan McCormack, 18 Devin Toner, 19 Sean O’Brien, 20 Simon Keogh, 21 Rob Kearney, 22 Girvan Dempsey

Przed meczem finałowym więcej szans na wygraną dawano angielskiej drużynie. Leicester tydzień wcześniej wygrali Guinness Premiership. Leinster zaś nie obroniło tytułu w Magners League, zajmując dopiero trzecie miejsce w rozgrywkach tejże ligi. Kibice Leicester na pewno życzyli sobie, aby pojedynek finałowy nie okazał się takim horrorem, jak półfinałowe starcie z Cardiff Blues, zakończone dopiero po rzutach karnych. Pierwsze punkty spotkania w 5 minucie zdobył jak zwykle świetnie grający Brian O’Driscoll, który celnie uderzył z drop-goal’a. Prowadzenie Irlandczyków trwało jednak 180 sekund, do momentu, w którym francuski łącznik młyna Tygrysów – Julien Dupuy wykorzystał karnego. Następne minuty to jednak przewaga Leinster. Udokumentowali ją zdobyciem sześciu punktów przez Jonathana Sextona. Stało się tak po drop-goal’u oraz karnym Szczególnie drop mógł się podobać, gdyż zastępujący wielkiego nieobecnego finału – Felipe Contepomi’ego, Sexton kopnął go niemal z połowy boiska. Przewagę Leinster zmniejszył następnie Dupuy, ponownie celnie uderzając z karnego. W 33 minucie żółtą kartką ukarany został filar irlandzkiego zespołu – Stan Wright. Tygrysy wykorzystały grę w przewadze. Tuż przed przerwą, pierwsze przyłożenie spotkania zdobył Ben Woods. Po podwyższeniu Dupuy, rezultat do przerwy brzmiał 13:9 dla mistrzów Anglii. Gdy tuż po przerwie Dupuy powiększył prowadzenie swego zespołu o kolejne trzy punkty za karnego, wydawało się, że Leicester dowiozą zwycięstwo do końca. Stało się jednak inaczej. Do ostatniego gwizdka Nigela Owensa punkty zdobywało już tylko Leinster. Najpierw dobrą grę w meczu przyłożeniem potwierdził wiązacz Jamie Heaslip, a następnie podwyższenie zaliczył Sexton. Do 70 minuty sympatycy Leicester mogli obawiać się kolejnej serii rzutów karnych, gdyż mieliśmy remis. Wtedy jednak Leinster odzyskało prowadzenie za sprawą Sextona, który wykorzystał karnego po raz drugi w tym spotkaniu. Pomimo szaleńczych ataków, Tygrysom nie udało się przechylić szali na swoją stronę. Zwycięstwo Leinster okazało się faktem i już po chwili kapitanowie Leo Cullen i Chris Whitaker z dumą mogli wznosić Puchar Heinekena.