Puchar Heinekena – półfinały

W półfinałach Pucharu Heinekena górą gospodarze tych spotkań. Zawodnicy Leinster wzięli udany rewanż na broniących tytułu graczach Tuluzy, zaś Święci z Northampton nie dali szans Perpignan. Szczegóły w artykule.

30 kwietnia 2011 r. Dublin – Aviva Stadium

Leinster 32:23 Stade Toulousain

Sędzia: Dave Pearson (Anglia)

Leinster pkt: Jonathan Sexton 19 (2pd, 5k), James Heaslip 5 (1P), Brian O’Driscoll 5 (1P)

Toulouse pkt: David Skrela 10 (2pd, 1k, 1dg), Florian Fritz 5 (1P), Louis Picamoles 5 (1P), Nicolas Bezy 3 (1k)

Żółta kartka: Brian O’Driscoll (Leinster – 36 min)

Leinster: 15 Isa Nacewa, 14 Shane Horgan, 13 Brian O’Driscoll, 12 Gordon D’Arcy, 11 Luke Fitzgerald, 10 Jonathan Sexton, 9 Eoin Reddan, 8 Jamie Heaslip, 7 Sean O’Brien, 6 Kevin McLaughlin, 5 Nathan Hines, 4 Leo Cullen (kpt), 3 Mike Ross, 2 Richardt Strauss, 1 Cian Healy
Rezerwowi: 16 Jason Harris-Wright, 17 Heinke van der Merwe, 18 Stan Wright, 19 Devin Toner, 20 Shane Jennings, 21 Isaac Boss, 22 Ian Madigan, 23 Fergus McFadden

Toulouse: 15 Cédric Heymans, 14 Vincent Clerc, 13 Florian Fritz, 12 Clément Poitrenaud, 11 Maxime Medard, 10 David Skrela, 9 Jean-Marc Doussain, 8 Louis Picamoles , 7 Yannick Nyanga (kpt), 6 Jean Bouilhou, 5 Patricio Albacete, 4 Yoann Maestri, 3 Census Johnston, 2 William Servat, 1 Jean-Baptiste Poux
Rezerwowi: 16 Virgile Lacombe, 17 Daan Human, 18 Johnson Falefa, 19 Thierry Dusautoir, 20 Nicolas Bezy, 21 Yannick Jauzion, 22 Shaun Sowerby, 23 Grégory Lamboley

Zawodnicy Leinster wzięli udany rewanż za zeszłoroczną porażkę w półfinale Pucharu Heinekena. Spotkanie zgromadziło komplet 50 tysięcy sympatyków na Aviva Stadium. Mecz lepiej zaczęli goście. Ich pierwsze przyłożenie padło w dość zaskakujący sposób. Karnego wykonywał bowiem David Skrela. Piłka po jego kopie odbiła się od słupka, a następnie wpadła wprost w ręce nadbiegającego Floriana Fritza, dla którego zdobycie przyłożenia było formalnością. Pierwsze punkty dla gospodarzy zdobył z karnego Sexton. Po chwili Skrela kopnął drop-goala, jednak Sexton po raz kolejny wykorzystał kop z podstawki w 15 minucie. Kwadrans później Leinster wyszło na prowadzenie. Jamie Heaslip podniósł piłkę z przegrupowania i „nurkując” położył piłkę na linii pola punktowego. Problemów z podwyższeniem nie miał Sexton. Tuż przed przerwą żółtą kartkę otrzymał O’Driscoll, a karnego podyktowanego za to przewinienie wykorzystał Skrela. Do szatni z prowadzeniem schodzili jednak Irlandczycy, gdyż Sexton po raz kolejny nie pomylił się z kopu na bramkę. Tuż po powrocie zawodników na boisko Tuluza zdobyła swe drugie przyłożenie. Po młynie dyktowanym Jean-Marc Doussain podniósł piłkę i oddał ją na kontakcie do Louisa Picamola, a ten miał czystą drogę do zdobycia „piątki”. Skrela nie pomylił się przy podwyższeniu. Gospodarze znów wyszli na czoło po kolejnych dwóch karnych Sextona. W 59 minucie niezawodny Brian O’Driscoll zdobył przyłożenie dla swojej drużyny, powiększając jej prowadzenie. Sexton dodał dwa punkty z podwyższenia. Do końca spotkania oba zespoły dodały do swego konta po trzy oczka z karnych, co oznaczało, że rewanż Leinster stał się faktem. Irlandczycy będą więc mieli szansę na drugi w ciągu trzech lat triumf w tych rozgrywkach. Powalczą o niego 21 maja z Northampton Saints na Millenium Stadium w Cardiff.

1 maja 2011 r. Northampton – Stadium:mk

Northampton Saints 23:7 Perpignan

Sędziowie: George Clancy, Alain Rolland, Simon McDowell (wszyscy Irlandia)

Northampton pkt: Stephen Myler 13 (2pd, 3k), Ben Foden 5 (1P), John Clarke 5 (1P)

Perpignan pkt: Guilheim Guirado 5 (1P), Jerome Porical 2 (1pd)

Żółta kartka: Julien Candelon (Perpignan – 32 min)

Northampton: 15 Ben Foden, 14 Chris Ashton, 13 Jon Clarke, 12 James Downey, 11 Paul Diggin, 10 Stephen Myler, 9 Lee Dickson, 8 Roger Wilson, 7 Phil Dowson, 6 Calum Clark, 5 Christian Day, 4 Courtney Lawes, 3 Brian Mujati, 2 Dylan Hartley (kpt), 1 Soane Tonga’uiha
Rezerwowi: 16 Brett Sharman, 17 Alex Waller, 18 Tom Mercey, 19 Mark Sorenson, 20 Mark Easter, 21 Stuart Commins, 22 Shane Geraghty, 23 Joe Ansbro

Perpignan: 15 Jérôme Porical, 14 Adrien Plante, 13 David Marty, 12 Gavin Hume, 11 Julien Candelon, 10 Nicolas Laharrague, 9 David Mele, 8 Damien Chouly, 7 Bertrand Guiry, 6 Grégory Le Corvec, 5 Robins Tchale Watchou, 4 Rimas Alvarez Kairelis, 3 Nicolas Mas (kpt), 2 Guilhem Guirado, 1 Perry Freshwater
Rezerwowi: 16 Charles Geli, 17 Kisi Pulu, 18 Jérôme Schuster, 19 Henry Tuilagi, 20 Kevin Boulogne, 21 Manny Edmonds, 22 Joffrey Michel, 23 Guillaume Vilaceca

Nadal pogromców w tej edycji Pucharu Heinekena nie znaleźli gracze Northampton Saints. Passę swą kontynuowali w półfinałowym pojedynku z Perpignan. Święci kontrolowali mecz od początku do końca, zwycięstwo zapewniając sobie już po pierwszej części, którą zakończyli prowadząc 20:7. Pierwsze punkty zdobyli po kwadransie gry, a ich autorem był Ben Foden. Z podwyższenia nie pomylił się Myler, podobnie jak z karnego dziesięć minut później. Drugi kwadrans meczu zakończył się kolejnym przyłożeniem dla gospodarzy, autorstwa Johna Clarke’a. Tutaj również Myler nie pomylił się z kopu na bramkę. W 32 minucie za niebezpieczny atak na będącego w powietrzu Lee Dicksona żółtą kartką ukarany został Julien Candelon. Mimo tego, grając w osłabieniu, Katalończycy zdobyli przyłożenie, którego autorem był Guilheim Guirado. Po przerwie jedyne punkty zdobył z karnego Stephen Myler, co oznaczało, że gospodarze bardzo pewnie dostali się do finału. Na pochwałę zasługuje zwłaszcza pierwsza liniia młyna Świętych, która całkowicie zdominowała swoich vis-a-vis z Perpignan. Finał już 21 maja w Cardiff.