Site icon rugby.info.pl

Puchar Kalkuty. Czyli wojna między Szkocją a Anglią.

Szkocja gości w sobotę Anglię, na BT Murrayfield Stadium w ramach drugiej kolejki P6N. Obie kadry szukają pierwszego zwycięstwa w tegorocznym turnieju Six Nations.

Szkocja została pokonana przez Irlandię w pierwszym meczu 2020 roku. Był to pierwszy mecz po trudnym 2019 roku, w którym to roku nie udało się Szkotom wyjść z fazy grupowej Pucharu Świata i w którym zajeli piąte miejsce w P6N.

Anglia Eddiego Jonesa przegrała z Francją w pierwszym spotkaniu, co było porażką dla drużyny, która wygrała Six Nations 2019 i zajęła drugie miejsce w Pucharze Świata.
W Wikipedii można znaleźć, że początki rywalizacji sięgają 1872, kiedy to w Boże Narodzenie w Kalkucie w Indiach rozegrano mecz rugby pomiędzy 20 reprezentantami Anglii a 20 zawodnikami reprezentującymi Szkocję, Walię i Irlandię. Mecz okazał się takim sukcesem, że powtórzono go tydzień później. Na fali nowo powstałej popularności rugby w Indiach w styczniu 1873 powstał Calcutta Football Club. W 1874 klub dołączył do Rugby Football Union (RFU).
Pierwsza fala entuzjazmu w Indiach dla nowej gry wkrótce jednak opadła; inne dyscypliny, takie jak tenis czy polo, stały się bardziej popularne. Do klubu przestali napływać nowi członkowie, z miasta wyjechał również pułk brytyjskiej armii[2]. Postanowiono rozwiązać klub, jednak żeby zachować pamięć o nim, ufundowano puchar. Powstał on po przetopieniu 270 srebrnych rupii, które należały do funduszy klubu. Został przekazany RFU w 1878 z myślą, że trofeum będzie nagrodą w rozgrywkach klubowych, stworzonych na wzór FA Cup. RFU było jednak niechętne temu pomysłowi, obawiając się, że zaszkodzi on etosowi sportu amatorskiego. Postawiono, że Calcutta Cup będzie przyznawane zwycięzcy rozgrywek międzynarodowych. W tym czasie tylko Anglia, Szkocja i Irlandia miała swoje drużyny narodowe, przy czym ta ostatnia nie miała wielkich osiągnięć. Ostatecznie postanowiono, że Calcutta Cup otrzyma zwycięzca corocznego meczu pomiędzy zespołami Anglii i Szkocji.
Pierwszy mecz został rozegrany 10 marca 1879 na Raeburn Place w Edynburgu i zakończył się remisem. W następnym roku, 28 lutego, Anglia pokonała Szkocję w Manchesterze i stała się pierwszym posiadaczem pucharu. Od tej pory oba zespoły spotykały się wielokrotnie. Dwie z tych potyczek nie były wliczane do walki o Calcutta Cup – Centenary Match („mecz stulecia”), 27 marca 1971 (Szkocja wygrała wtedy 26:6), oraz półfinał Pucharu Świata w 1991 (Anglia wygrała 9:6). Oba mecze były rozgrywane na Murrayfield.
Czy mogą brać udział inne zespoły?
Nie, Puchar Kalkuty jest uznawany tylko przez Anglię i Szkocję.
Kiedy w 1883 r. wprowadzono turniej Narodów Krajowych, zasugerowano, aby Puchar Kalkuty trafił do zwycięzcy tych zawodów.
Sugestia ta została jednak odrzucona ze względu na popularność starć Anglii ze Szkocją i od tego czasu pozostaje elementem corocznych spotkań.
Obecnym właścicielem trofeum jest Szkocja, która w 2018 roku pokonała Anglię u siebie 25:13, a w zeszłym roku zremisowała z Anglią 38:38
Szkoci mają nadzieję na utrzymanie trofeum trzeci rok z rzędu. Do tej pory rozegrano 125 meczy o Puchar Kalkuty, z czego Anglia wygrała 70 z nich.

Exit mobile version