Puchar Świata: Kanada remisuje z Japonią

W dzisiejszym spotkaniu pomiędzy Kanadą, a Japonią padł premierowy w tym Pucharze, a trzeci w historii remis. Bliżej pierwszej od 1991 roku wygranej byli w tym meczu Azjaci, lecz ostatecznie oba zespoły zdobyły po 23 punkty. Szczegóły w artykule.

GRUPA A

Podobnie jak cztery lata temu los skojarzył w grupie Kanadę oraz Japonię i również tym razem mecz pomiędzy tymi zespołami zakończył się remisem. Szkoleniowcy obydwu drużyn – Kieran Crowley oraz John Kirwan – byli członkami mistrzowskiej ekipy All Blacks z 1987 roku. Faworytami tego spotkania byli Kanadyjczycy, którzy mają już na koncie zwycięstwo nad Tonga. Zaskakująco jednak to Japończykom bliżej było do zgarnięcia kompletu punktów. Początek meczu należał do graczy z Ameryki Północnej, którzy za sprawą DTH Van der Merwe zdobyli w 7 minucie pierwsze przyłożenie, podwyższone po chwili przez Jamesa Pritcharda. Chwilę później był już jednak remis, po „piątce” japońskiego młynarza Shoty Horie i podwyższenie Jamesa Arlidge’a. Azjaci wyszli na prowadzenie w 24 minucie po karnym ich łącznika ataku. Gdy wydawało się, że rezultatem 10:7 zakończy się pierwsza odsłona, Japończycy zdecydowali się kopnąć w aut z rzutu karnego z dość dogodnej pozycji. Ryzykowna zagrywka oplaciła się, gdyż akcja przyniosła przyłożenie Kosuke Endo, podwyższone przez Arlidge’a. Tuż po powrocie z szatni Phil McKenzie zdobył przyłożenie dla Kanady. Tym razem podwyższenie Andera Munro nie udało się. Łącznik ataku podpiecznych Kierana Crowleya zdobył swe pierwsze punkty w meczu w 64 minucie, wykorzystując karnego. Jego vis-a-vis w zespole Japonii był nieco skuteczniejszy, gdyż celnie uderzył z dwóch kopów z podstawki, dając swej drużynie prowadzenie 23:15. Do końca spotkania pozostawało wtedy 7 minut i wydawało się, że Azjaci dowiozą wygraną do końca. A jednak raz jeszcze Kanadyjczycy pokazali pazur. Ich bohaterem został Ander Munro, który najpierw zdobył przyłożenie, a 120 sekund przed końcem kopnął karnego, wyrównując stan meczu. Graczem spotkania został wybrany japoński rwacz Sione Talikavili Vatuvei. Kanadyjczycy mogą nieco żałować braku wygranej, gdyż gdyby pokonali Japończyków, zapewniliby sobie trzecią pozycję w grupie, premiowaną awansem do Pucharu Świata w 2015 roku. Faktem, który może ich za to cieszyć jest rekord Kierana Crowleya. Dla szkoleniowca Kanady był to 23 mecz na Pucharze Świata, w którym bierze udział jako zawodnik lub trener (11 jako All Black i 12 w roli trenera kadry Kanady). Japonia kończy swój udział w Pucharze świata tylko z dwoma punktami za remis, zaś graczom z Ameryki Północnej pozostał jeszcze prestiżowy pojedynek z Nową Zelandią.

27.09.11 Napier – McLean Park

Kanada 23:23 Japonia

Sędziowie: Jonathan Kaplan (RPA), Bryce Lawrence (Nowa Zelandia), Vinny Munro (Nowa Zelandia)

Kanada pkt: Ander Munro 11 (1P, 2k), DTH Van der Merwe 5 (1P), Phil McKenzie 5 (1P), James Pritchard 2 (1pd)

Japonia pkt: James Arlidge 13 (2pd, 3k), Shota Horie 5 (1P), Kosuke Endo 5 (1P)

Kanada: 15 James Pritchard, 14 Matt Evans, 13 DTH van der Merwe, 12 Ryan Smith, 11 Phil Mackenzie, 10 Ander Monro, 9 Ed Fairhurst, 8 Aaron Carpenter, 7 Chauncey O’Toole, 6 Adam Kleeberger, 5 Jamie Cudmore, 4 Jebb Sinclair, 3 Jason Marshall, 2 Pat Riordan (kpt), 1 Hubert Buydens
Rezerwowi: 16 Ryan Hamilton, 17 Scott Franklin, 18 Tyler Hotson, 19 Jeremy Kyne, 20 Sean White, 21 Nathan Hirayama, 22 Conor Trainor
Trener: Kieran Crowley

Japonia: 15 Shaun Webb, 14 Kosuke Endo, 13 Alisi Tupuailai, 12 Ryan Nicholas, 11 Hirotoki Onozawa, 10 James Arlidge, 9 Fumiaki Tanaka, 8 Takashi Kikutani (kpt), 7 Michael Leitch, 6 Sione Talikavili Vatuvei, 5 Toshizumi Kitagawa, 4 Luke Thompson, 3 Nozomu Fujita, 2 Shota Horie, 1 Hisateru Hirashima
Rezerwowi: 16 Yusuke Aoki, 17 Kensuke Hatakeyama, 18 Hitoshi Ono, 19 Toetuu Taufa, 20 Atsushi Hiwasa, 21 Murray Williams, 22 Bryce Robins
Trener: John Kirwan