Puchar Świata: Tonga lepsze od Japonii

Po dwóch porażkach, z Nową Zelandią i Kanadą, gracze Tonga odnieśli pierwsze zwycięstwo na tegorocznym Pucharze Świata, pokonując Japończyków 31:18. Szczegóły w artykule.

GRUPA A

Japończycy traktowali spotkanie z drużyną z Tonga jako jedno z dwóch grupowych pojedynków, w których mogliby pokusić się o wygraną. Niestety dla nich, sami dla siebie byli największymi wrogami, gdyż popełniali niezliczoną ilość błędów przy grze ręką oraz popełniali mnóstwo przewinień, karanych następnie rzutami karnymi. Dodatkowo, pomimo zdobycia trzech przyłożeń, ani jedno z nich nie zostało podwyższone przez Jamesa Arlidge’a. Mimo tych pomyłek, Japończycy do przerwy przegrywali tylko 13:18. Oba zespoły w pierwszej odsłonie zdobyły po dwa przyłożenia. Dla Tonga punktowali Ma’afu i Lokotui, zaś dla Japonii Hatakeyama i Leitch. Dodatkowo, Kurt Morath dołożył osiem punktów za podwyższenie i dwa karne, zaś obrońca zespołu z Azji – Shaun Webb dodał swemu zespołowi trzy oczka za wykorzystanie karnego. Pierwsze punkty w drugiej części zdobył z karnego Morath. W 53 minucie Tonga zdobyłe swe trzecie przyłożenie za sprawą Fetu’u Vainikolo. Dziesięć minut później Japończycy wykorzystali grę w przewadze po kartce dla Auliki, zdobywając przyłożenie autorstwa Alesi Tupuailei. Arlidge po raz kolejny nie podwyższył. Punktowanie w tym pojedynku zakończył Morath, wykorzystując karnego w 66 minucie. Mimo szaleńczych ataków, podopieczni Johna Kirwana nie potrafili już powiększyć swego dorobku. Zawodnikiem spotkania został wybrany Michael Leitch. Zwycięstwo Tonga było ich pierwszym nad Japonią od 2006 roku. Azjaci zaś nadal walczą o pierwszą od 1991 roku wygraną na Pucharze Świata, kiedy to pokonali Zimbabwe, co było ich jedynym triumfem w historii.

21.09.11 Whangerai

Tonga 31:18 Japonia

Sędziowie: Dave Pearson (Anglia), Alain Rolland (Irlandia), Stuart Terheege (Anglia)

Tonga pkt: Kurt Morath 16 (2pd, 4k), Viliami Ma’afu 5 (1P), Tukulua Lokotui 5 (1P), Fetu’u Vainikolo 5 (1P)

Japonia pkt: Kensuke Hatakeyama 5 (1P), Michael Leitch 5 (1P), Alesi Tupuailei 5 (1P), Shaun Webb 3 (1k)

Żółte kartki: James Arlidge (Japonia – 30 min), H Aulika (Tonga – 61 min), Tukulua Lokotui (Tonga – 78 min)

Tonga: 15 Vungakoto Lilo, 14 Fetu’u Vainikolo, 13 Siale Piutau, 12 Alipate Fatafehi, 11 Sukanaivalu Hufanga, 10 Kurt Morath, 9 Taniela Moa, 8 Viliami Ma’afu, 7 Sione Vaiomo’unga, 6 Sione Kalamafoni, 5 Paino Hehea, 4 Tukulua Lokotui, 3 Taufa’ao Filise, 2 Aleki Lutui (kpt), 1 Soane Tonga’uiha
Rezerwowi: 16 Aloisio Ma’asi, 17 Alisona Taumalolo, 18 Halani Aulika, 19 Joseph Tu’ineau, 20 Samiu Vahafolau, 21 Samisoni Fisilau, 22 Viliame Iongi
Trener: Isitolo Maka

Japonia: 15 Shaun Webb, 14 Kosuke Endo, 13 Alisi Tupuailai, 12 Ryan Nicholas, 11 Hirotoki Onozawa, 10 James Arlidge, 9 Fumiaki Tanaka, 8 Takashi Kikutani (kpt), 7 Michael Leitch, 6 Itaru Taniguchi, 5 Toshizumi Kitagawa, 4 Luke Thompson, 3 Kensuke Hatakeyama, 2 Shota Horie, 1 Hisateru Hirashima
Rezerwowi: 16 Yusuke Aoki, 17 Nozomu Fujita, 18 Hitoshi Ono, 19 Sione Talikavili Vatuvei, 20 Atsushi Hiwasa, 21 Takehisa Usuzuki, 22 Murray Williams