Puchar Syrenki

W ostatnią słoneczną sobotę ( 2/10/2010) warszawskie Bielany były stolicą nie tylko z nazwy, ale także z tytułu rozgrywanego tu dziecięcego i młodzieżowego turnieju rugby. Już od 9.30 na boisku rugby AZS- AWF Warszawa przy Marymonckiej odbywał się turniej rugby o „Puchar Syrenki”. Była to już druga edycja Ogólnopolskiego Turnieju Dzieci i Młodzieży w rugby.

W ubiegłym roku w zawodach wzięło udział 14 zespołów w trzech kategoriach wiekowych( mini-żąk, żak, młodzik) , w tym roku było już ich 16 – prawie 200 zawodników.
Organizatorzy dziękują wszystkim zawodnikom oraz trenerom za udział w zawodach.
Poziom sportowy turnieju z roku na rok wzrasta, co widać po zwiększonej frekwencji zespołów. Cieszymy się bardzo , że do stolicy stawiały się zespoły z następujących klubów: UKS Mosina, Budowlani Lublin, Budowlani Łódź, Orkan Sochaczew, Pogoń Siedlce, WMPD Olsztyn oraz gospodarzy AZS-AWF Warszawa.
Zawody w poszczególnych kategoriach wiekowych rozgrywały się w I fazie w grupach, a następnie odbyły się półfinały i gry o miejsca. Zespoły grały mecze w wymiarze 2 x 7 minut z 1 minutowa przerwą.
Zaangażowanie i waleczność najmłodszych zawodników było ogromne, wystarczy wspomnieć , iż półfinałowy pojedynek w kategorii mini- żak pomiędzy AZS-AWF i Budowlanymi Łódź musiał rozstrzygnąć rzut monetą, gdyż obie ekipy miały taki sam bilans punktów, a mecz nie rozstrzygnął się w regulaminowym czasie oraz dogrywce ( 1:1). Najmłodsi warszawianie będą ten moment pamiętać bardzo długo , gdyż moneta wskazała na ich rywali z Łodzi. Finałowy pojedynek pomiędzy Pogonią Siedlce i Budowlanymi Łódź także przejdzie do historii naszego turnieju, gdyż dopiero dogrywka w meczu wyłoniła zwycięzcę tej kategorii ( 4:5). Tym razem los uśmiechnął się do najmłodszych zawodników z Siedlec.
W kategorii Żaków zespoły z Mosiny i Łodzi dominowały w swoich grupach i dopiero zażarty finałowy pojedynek pomiędzy nimi, wyłonił zwycięzcę spośród nich. To także był historyczny pojedynek w którym zawodnicy z Mosiny prowadzili już 4:1, by w rezultacie ulec młodym rugbistom z Łodzi 5:6.
W kategorii młodzika swoją wyższość udowodnili zawodnicy z Sochaczewa, którzy wygrali wyraźnie wszystkie swoje mecze. Największy opór stawili młodzi zawodnicy z AZS-AWF Warszawa , ale i oni po przerwie musieli uznać wyższość organizacji gry i techniki indywidualnej młodych sochaczewian. Przy tej okazji należy wspomnieć o świetnej postawie zawodników z Lublina, którzy pomimo słabszych warunków fizycznych potrafili nawiązać wyrównaną walkę z silniejszymi ekipami z Sochaczewa i Warszawy. Chłopcy ci pokazali ogromny chart ducha i wielką waleczność, na pewno zaprocentuje to w przyszłości.
W trakcie turnieju organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników zawodów posiłki w postaci zupki regeneracyjnej (w przerwie technicznej) oraz tradycyjnej kiełbaski z grilla po zawodach.
Po uroczystym wręczeniu nagród młodzi zawodnicy obejrzeli mecz I ligi pomiędzy AZS-AWF W-wa a Pogonią Siedlce.

Klasyfikacja turnieju:

Mini-żak rocznik 2000 i młodsi
1.Pogoń Siedlce 2. Budowlani Łódź 3.AZS-AWF W-wa I 4.Budowlani Lublin 5. AZS-AWF W-wa II 6. WMPD Olsztyn

Żak rocznik 1998/99
1. Budowlani Łódź 2. UKS Mosina 3. Orkan Sochaczew 4.Budowlani Lublin 5. WMPD Olsztyn 6. AZS-AWF Warszawa

Młodzik rocznik 1996/97
1. Orkan Sochaczew I 2. AZS-AWF W-wa 3. Orkan Sochaczew II 4.Budowlani Lublin

Najlepszymi zawodnikami w poszczególnych kategoriach byli:
Mini – żak – Witold Lech – Pogoń Siedlce
Żak – Kamil Brzozowski – Budowlani Łódź
Młodzik- Bartosz Piusiński- Orkan Sochaczew

Klasyfikacja drużynowa:
1.Orkan Sochaczew- 22 pkt.
2.AZS-AWF W-wa – 21 pkt.
3.Budowlani Łódź – 18 pkt.
4.Budowlani Lublin – 15 pkt.
5.Pogoń Siedlce – 10 pkt.
6.UKS Mosina – 8 pkt.
7. WMPD Olsztyn – 7 pkt.

Organizatorzy dziękują za pomoc przy organizacji Turnieju: Polskiemu Związkowi Rugby, Ministerstwu Sportu RP, KS AZS-AWF Warszawa oraz Warszawskiemu Towarzystwu Rugby „Barbarians”.

Serdeczne podziękowania dla młodych rugbystów z sekcji juniorów AZS-AWF oraz rodziców najmłodszych dzieci z klubu w tym Michael’a Keeny oraz Gilberta Pfau za zaangażowanie w organizację turnieju.

Zapraszamy za rok!!!!!!