Puchar Sześciu Narodów – 1 kolejka

Pierwszą kolejkę gier zwycięsko zakończyły zespoły z Wysp Brytyjskich. Na czele tabeli znajdują się Anglicy, którzy łatwo ograli Włochów. Tuż za nimi Walijczycy, po wygranej nad Szkotami oraz Irlandczycy, którzy w szlagierze kolejki pokonali Francuzów.

07.02.09 Londyn – Twickenham Stadium

Anglia 36:11 Włochy

Sędziowie: Mark Lawrence (RPA), Joel Jutge (Francja), Peter Allan (Szkocja)

Anglia pkt: Goode 16 (1P, 4pd, 1k), Ellis 10 (2P), Flutey 5 (1P), Cueto 5 (1P)

Włochy pkt: McLean 6 (2k), Mi.Bergamasco 5 (1P)

Żółte kartki: J.Haskell (36 min), S.Geraghty (62 min) (obaj Anglia)

Anglia: 15 Delon Armitage, 14 Paul Sackey, 13 Mike Tindall, 12 Riki Flutey, 11 Mark Cueto, 10 Andy Goode, 9 Harry Ellis, 8 Nick Easter, 7 Steffon Armitage, 6 James Haskell, 5 Nick Kennedy, 4 Steve Borthwick (kpt), 3 Phil Vickery, 2 Lee Mears, 1 Andrew Sheridan
Rezerwowi: 16 Dylan Hartley, 17 Julian White, 18 Tom Croft, 19 Joe Worsley, 20 Ben Foden, 21 Shane Geraghty, 22 Mathew Tait
Trener: Martin Johnson

Włochy: 15 Andrea Masi, 14 Kane Robertson, 13 Gonzalo Canale, 12 Gonzalo Garcia, 11 Mirco Bergamasco, 10 Andrea Marcato, 9 Mauro Beragamasco, 8 Sergio Parisse (kpt), 7 Alessandro Zanni, 6 Josh Sole, 5 Marco Bortolami, 4 Santiago Dellapé, 3 Martin Castrogiovani, 2 Fabio Ongaro, 1 Salvatore Perugini
Rezerwowi: 16 Carlo Festuccia, 17 Carlos Nieto, 18 Tommaso Reato, 19 Jean-Francois Montauriol, 20 Giulio Toniolatti, 21 Luke McLean, 22 Matteo Pratichetti
Treber: Nick Mallet

Spotkanie inaugurujące tegoroczne rozgrywki Pucharu 6 Narodów było znacznie mniej wyrównane niż wydawać by się mogło. Anglicy zaprezentowali się bardzo dobrze, zarówno w młynie jak i w ataku. Włosi zaś ponieśli tak dotkliwą porażkę, gdyż pierwszą połowę na pozycji łącznika młyna grał nominalny rwacz – Mauro Bergamasco. Ryzykowny manewr Nicka Malleta nie powiódł się. Gołym okiem było widać, że nie radzi sobie z grą na „9”. Właśnie w wyniku błędów Mauro padły w pierwszej połowie dwa przyłożenia dla Anglików autorstwa Harry’ego Elissa oraz Riki Flutey’a. Zanim to się jednak stało, już w drugiej minucie, rozgrywający swój 4 mecz w reprezentacji (powrócił po 2 latach) Andy Goode zdobył pierwsze przyłożenie w meczu. Już do przerwy Anglicy prowadzili 22:6. W drugiej odsłonie Włosi zaczęli grac dużo lepiej. Mauro Bergamasco został zmieniony przez młodego Giulio Toniolatti’ego, którego debiut wypadł bardzo dobrze i należy oczekiwać, że to on w następnych meczach będzie łącznikiem młyna. Wreszcie na swym normalnie grał wiązacz Włochów Sergio Parisse, który był wszędzie. Mimo to, Anglicy nie dali się dogonić. Kolejne swe przyłożenie dołożył Ellis. Swą „piątkę” zaliczył także Mark Cueto. Italię stać było tylko na przyłożenie Mirco Bergamasco, najlepszego po Parisse zawodniku Squadra Azzura. Poprzez tę wygraną Anglicy potwierdzili, że liczyć się będą w walce o zwycięstwo w Pucharze. Włosi zaś muszą poprawić młyn, aut i przede wszystkim postawić na łącznika młyna z prawdziwego zdarzenia.

07.02.09 Dublin – Croke Park

Irlandia 30:21 Francja

Sędziowie: Nigel Owens (Walia), Dave Pearson (Anglia), David Changleng (Szkocja)

Irlandia pkt: O’Gara 15 (3pd, 3k), Heaslip 5 (1P), O’Driscoll 5 (1P), D’Arcy 5 (1P)

Francja pkt: Beauxis 11 (1pd, 1k, 2dg), Harinordoquy 5 (1P), Medard 5 (1P)

Irlandia: 15 Rob Kearney, 14 Tommy Bowe, 13 Brian O’Driscoll (kpt), 12 Paddy Wallace, 11 Luke Fitzgerald, 10 Ronan O’Gara, 9 Tomas O’Leary , 8 Jamie Heaslip, 7 David Wallace, 6 Stephen Ferris, 5 Paul O’Connell, 4 Donncha O’Callaghan, 3 John Hayes, 2 Jerry Flannery, 1 Marcus Horan
Replacements: 16 Rory Best, 17 Tom Court, 18 Mal O’Kelly, 19 Denis Leamy, 20 Peter Stringer, 21 Gordon D’Arcy, 22 Geordan Murphy
Trener: Declan Kidney

Francja: 15 Clement Poitrenaud, 14 Julien Malzieu, 13 Florian Fritz, 12 Yannick Jauzion, 11 Maxime Medard, 10 Lionel Beauxis, 9 Sebastien Tillous-Borde, 8 Imanol Harinordoquy, 7 Fulgence Ouedraogo, 6 Thierry Dusautoir, 5 Lionel Nallet (kpt), 4 Sebastien Chabal, 3 Benoit Lecouls, 2 Dimitri Szarzewski, 1 Lionel Faure
Rezerwowi: 16 Benjamin Kayser, 17 Nicolas Mas, 18 Romain Millo-Chluski, 19 Louis Picamoles, 20 Morgan Parra, 21 Benoit Baby , 22 Cedric Heymans
Trener: Marc Lievremont

Spotkanie zapowiadające się na wielki hit pierwszej serii gier, rzeczywiście takim było. Irlandia, żądna zwycięstwa nad Francuzami, na które czekała od 6 lat rzuciła się do ataku od pierwszej minuty, czego owocem były trzy punkty po karnym O’Gary. Pierwsze przyłożenie meczu zdobyli jednak Francuzi. Po szerokiej akcji „piatkę” zaliczył Imanol Harinordoquy. Na przerwę prowadząc schodzili gospodarze. Wspaniała indywidualna akcja gracza meczu – wiązacza Irlandyczków Jamie Heaslipa i podwyższenie O’Gary pozwoliło Koniczynkom prowadzić 13:10 (drop-goala dołożył Beauxis). Pojedynek stał na bardzo wysokim poziomie. Francuzi pokazywali to, z czego słyną, a więc szerokie akcje ręką i grę kontynuacjyjną. Niektóre ich zagrania zapierały dech w piersiach. Nie gorzej prezentowali się gospodarze. Świetna formacja ataku, dowodzona przez generała O’Driscolla również potrafiła zdobywać wiele metrów po doskonale rozegranych zagrywkach. Lepiej przerwę wykorzystali Irlandczycy, gdyż tuz po rozpoczęciu, O’Driscoll zdobył drugie przyłożenie dla swej drużyny. Francuzi nie pozostali dłuzni i kapitalne zagranie nogą Juliena Malzieu na pięć punktów zamienił Maxime Medard. Przy stanie 20:18 dla Irlandii wydawało się, że może powtórzyć się sytuacja sprzed dwóch lat, gdy Francuzi przegrywając cały mecz potrafili przechylić szalę na swą stronę. Tym razem jednak tak się nie stało. Kolejna szeroka akcja Koniczynek zakończyła się trzecim przyłożeniem, którego autorem został Gordon D’Arcy. Karny Beauxisa nic nie Les Bleus dał, gdyż również O’Gara kopnął celnie za trzy punkty. Irlandczycy dzięki tej wygranej stają się głównymi faworytami do końcowego triumfu.

08.02.09 Edynburg – Murrayfield Stadium

Szkocja 13:26 Walia

Sędziowie: Alain Rolland (Irlandia), Chris White (Anglia), Rob Debney (Anglia)

Szkocja pkt: Paterson 8 (1pd, 2k), Evans 5 (1P)

Walia pkt: S,Jones 6 (2k), Shanklin 5 (1P), A.W.Jones 5 (1P), Halfpenny 5 (1P), S.Williams 5 (1P)

Żółte kartki: Cross (20 min, Szkocja), M.Williams (66 min, Walia)

Szkocja: 15 Hugo Southwell, 14 Simon Webster, 13 Ben Cairns, 12 Graeme Morrison, 11 Sean Lamont, 10 Phil Godman, 9 Mike Blair (kpt), 8 Simon Taylor, 7 John Barclay, 6 Ally Hogg, 5 Jim Hamilton, 4 Jason White, 3 Geoff Cross, 2 Ross Ford, 1 Allan Jacobsen
Rezerwowi: 16 Dougie Hall, 17 Alastair Dickinson, 18 Kelly Brown, 19 Scott Gray, 20 Chris Cusiter, 21 Chris Paterson, 22 Max Evans

Walia: 15 Lee Byrne, 14 Leigh Halfpenny, 13 Tom Shanklin, 12 Jamie Roberts, 11 Shane Williams, 10 Stephen Jones, 9 Michael Phillips, 8 Andy Powell, 7 Martyn Williams (kpt), 6 Dafydd Jones, 5 Alun-Wyn Jones, 4 Ian Gough, 3 Adam Jones, 2 Matthew Rees, 1 Gethin Jenkins
Rezerwowi: 16 Huw Bennett, 17 John Yapp, 18 Luke Charteris, 19 Bradley Davies, 20 Dwayne Peel, 21 James Hook, 22 Andrew Bishop

Faworyt tego pojedynku mógł być tylko jeden. Walijczycy, obrońcy tytułu, także w tym sezonie chcą sięgnąć po główne trofeum. Przed spotkaniem spotkała ich niemiła sytuacja, gdyż kontuzji doznał Gavin Henson – szczęśliwy amulet Smoków (z Hensonem w wyjściowym składzie, Walia nigdy nie przegrała w P6N). Od początku spotkania zarysowała się jednak przewaga gości, którzy do przerwy prowadzili 16:3. Stało się tak po przyłożeniach Toma Shanklina i Aluna Wyn Jonesa oraz dwóm karnym Stephena Jonesa. Szkoci odpowiedzieli tylko karnym rezerwowego Patersona. Po zaledwie trzydziestu sekundach drugiej połowy, Walia zdobyła kolejne przyłożenie. Świetny rajd Jamie Robertsa zakończył się szerokim rozrzuceniem do skrzydła, gdzie na piłkę czekał Leigh Halfpenny. W 58 minucie Shane Williams przebił się przez mur Szkotów i zdobył swe 45 przyłożenie dla reprezentacji. Było to czwarte przyłożenie Smoków. Co ciekawe, żadnego z nich nie podwyższył Stephen Jones. Pod koniec spotkania Szkotom udało się zdobyć honorowe przyłożenie autorstwa Maxa Evansa. Pojedynek potwierdził, iż w Walijczykach należy upatrywać faworytów do wygrania Pucharu. Szkoci zaś muszą poprawić grę, żeby osiągać sukcesy takie jak sąsiedzi.