Puchar Sześciu Narodów – 3 kolejka

Po trzeciej kolejce gier o Puchar Sześciu Narodów na czele tabeli niepokonana Irlandia. Tym razem Koniczynki pokonały minimalnie Anglię. Wcześniej, świetne widowisko obejrzeli kibice na Stade de France, gdzie Francja zwyciężyła Walię. W pojedynku najsłabszych zespołów, Szkocja okazała się lepsza od Włochów.

27.02.09 – Saint Denis – Stade de France

Francja 21:16 Walia

Sędziowie: Mark Lawrence (RPA), Alain Rolland (Irlandia), Simon McDowell (Irlandia)

Francja pkt: Parra 11 (1pd, 3k), Dusautoir 5 (1P), Heymans 5 (1P)

Walia pkt: S.Jones 8 (1pd, 2k), Byrne 5 (1P), Hook 3 (1k)

Francja: 15 Maxime Medard, 14 Julien Malzieu, 13 Mathieu Bastareaud, 12 Yannick Jauzion, 11 Cedric Heymans, 10 Benoit Baby, 9 Morgan Parra , 8 Imanol Harinordoquy, 7 Fulgence Ouedraogo, 6 Thierry Dusautoir, 5 Sebastien Chabal, 4 Lionel Nallet (kpt), 3 Sylvain Marconnet, 2 Dimitri Szarzewski , 1 Fabien Barcella
Rezerwowi: 16 Benjamin Kayser, 17 Thomas Domingo, 18 Romain Millo-Chluski, 19 Louis Picamoles, 20 Sebastien Tillous-Borde, 21 Francois Trinh-Duc, 22 Clement Poitrenaud
Trener: Marc Lievremont

Walia: 15 Lee Byrne, 14 Leigh Halfpenny, 13 Tom Shanklin, 12 Jamie Roberts, 11 Shane Williams, 10 Stephen Jones, 9 Michael Phillips, 8 Andy Powell, 7 Martyn Williams, 6 Ryan Jones (kpt), 5 Alun-Wyn Jones, 4 Ian Gough, 3 Adam Jones, 2 Matthew Rees, 1 Gethin Jenkins
Rezerwowi: 16 Huw Bennett, 17 John Yapp, 18 Luke Charteris, 19 Dafydd Jones, 20 Dwayne Peel, 21 James Hook, 22 Gavin Henson
Trener: Warren Gatland

Spotkanie na Stade de France elektryzowało wszystkich sympatyków rugby. Był to niezwykle ważny pojednynek dla obu drużyn. Dla Francuzów dlatego, że porażka ze Smokami oznaczała dla nich koniec marzeń o zdobyciu pucharu, zaś dla Walii dlatego, że w razie zwycięstwa mieliby łatwą drogą do obrony tytułu. Marc Lievremont zdecydował się na kilka zmian w składzie. Najistotniejszą wydawało się postawienie na Benoit Baby’ego na pozycji łącznika ataku. W składzie debiutował ponadto potężny Mathieu Bastareaud. Początek meczu należał do Walii. W 24 minucie prowadzili oni 13:3. Najpierw dwa karne wykorzystał Stephen Jones, a potem świetnie lukę w obronie Les Bleus znalazł Lee Byrne i zdobył przyłożenie, podwyższone przez Jonesa. Francuzi odpowiedzieli tylko karnym Morgana Parru. Łącznik młyna Francji zmniejszył prowadzenie Smoków w 35 minucie, ponownie wykorzystując karnego. w doliczonym czasie gry pierwszej odsłony, Francuzi przeprowadzili świetna akcję zakończoną przyłożeniem. Po kapitalnym rajdzie Imanola Harinordoquy i kilku wejściach formacji młyna, punkty zdobył Thierry Dusautoir. Po podwyszeniu Parry rezultat był remisowy. Drugą odsłonę lepiej zaczęli Francuzi. Kontuzjowany Baby został zastąpiony przez Trinh-Duca. Les Bleus grali bardzo szybko, raz po raz znajdując interwały w obronie Walijczyków. Właśnie po jednym z takich wejść przyłożenie zdobył Cedric Heymans. Do końca spotkania każdy z zespołów zdobył jeszcze po trzy punkty po karnych Parry oraz Hooka. W końcówce Walia miała bardzo dobrą okazję do zdobycia zwycięskich punktów, jednak Francuzi, dowodzeni przez najlepszego na boisku Harinordoquy, umiejętnie się bronili. Zwycięstwo Francji oznacza, że walka o końcowy triumf będzie niezwykle zacięta.

28.02.09 – Edynburg – Murrayfield Stadium

Szkocja 26:6 Włochy

Sędziowie: Nigel Owens (Walia), George Clancy (Irlandia), Romain Poite (Francja)

Szkocja pkt: Paterson 8 (1pd, 2k), Godman 8 (1pd, 2k), Danielli 5 (1P), Gray 5 (1P)

Włochy pkt: McLean 3 (1k), Parisse 3 (1dg)

Szkocja: 15 Hugo Southwell, 14 Simon Danielli, 13 Max Evans, 12 Graeme Morrison, 11 Thom Evans, 10 Phil Godman, 9 Mike Blair, (kpt), 8 Simon Taylor, 7 John Barclay, 6 Alasdair Strokosch, 5 Alastair Kellock, 4 Jason White, 3 Euan Murray, 2 Ross Ford, 1 Allan Jacobsen
Rezerwowi: 16 Dougie Hall, 17 Alasdair Dickinson, 18 Kelly Brown, 19 Scott Gray, 20 Chris Cusiter, 21 Chris Paterson, 22 Nick De Luca
Trener: Frank Hadden

Włochy: 15 Andrea Marcato, 14 Mirco Bergamasco, 13 Gonzalo Canale, 12 Gonzalo Garcia, 11 Matteo Pratichetti, 10 Luke McLean, 9 Paul Griffen, 8 Sergio Parisse (kpt), 7 Mauro Bergamasco, 6 Alessandro Zanni, 5 Marco Bortolami, 4 Santiago Dellape, 3 Martin Castrogiovanni, 2 Leonardo Ghiraldini, 1 Salvatore Perugini
Rezerwowi: 16 Franco Sbaraglini, 17 Carlos Nieto, 18 Carlo Antonio Del Fava, 19 Josh Sole, 20 Pablo Canovosio, 21 Andrea Bacchetti, 22 Giulio Rubini
Trener: Nick Mallet

Tradycyjnie już, spotkanie pomiędzy Włochami, a Szkotami wyłonić miało zespół, który uniknie mało prestiżowej nagrody „Drewnianej Łyżki” dla najgorszej drużyny rozgrywek. Pierwsza połowa zdecydowanie dla gospodarzy. Po niej rezultat brzmiał 16:3 dla Szkotów. Kibice na Murrayfiels zobaczyli jedno przyłożenie w wykonaniu Simona Danielleiego. Pozatym 6 punktów kopami dodał Paterson, zaś 5 Phil Godman. Jedyne punkty dla Italii zdobył z drop-goal’a… wiązacz Sergio Parisse. Potwierdza to tezę o problemach trenera Malleta z łącznikikami. W drugiej części Włosi zdobyli pukty po karnym McLeana. Szkoci zaś zdobyli kolejne przyłożenie. Po akcji gracza meczu – Danielli’ego, zdobył je Scott Gray. Paterson podwyższył, a następnie kopnął karnego, czym ustalił wynik spotkania. Włosi zagrali bardzo słabo i zasłużenie przegrali ten pojedynek. W zgodnej opinii fachowców sam Sergio Parisse nie wystarczy do wygrywania spotkań na takim poziomie.

28.02.09 – Dublin – Croke Park

Irlandia 14:13 Anglia

Sędziowie: Craig Joubert (RPA), Christophe Berdos (Francja), Peter Allan (Szkocja)

Irlandia pkt: O’Driscoll 8 (1P, 1dg), O’Gara 6 (2k)

Anglia pkt: Armitage 8 (1P, 1k), Flood 3 (1k), Goode 2 (1pd)

Żółte kartki: Vickery (55 min), Care (70 min) (obaj Anglia)

Irlandia: 15 Rob Kearney, 14 Tommy Bowe, 13 Brian O’Driscoll (kpt), 12 Paddy Wallace, 11 Luke Fitzgerald, 10 Ronan O’Gara, 9 Tomas O’Leary, 8 Jamie Heaslip, 7 David Wallace, 6 Stephen Ferris, 5 Paul O’Connell, 4 Donncha O’Callaghan, 3 John Hayes, 2 Jerry Flannery, 1 Marcus Horan
Rezerwowi: 16 Rory Best, 17 Tom Court, 18 Mick O’Driscoll, 19 Denis Leamy, 20 Peter Stringer, 21 Gordon D’Arcy, 22 Geordan Murphy
Trener: Declan Kidney

Anglia: 15 Delon Armitage, 14 Paul Sackey, 13 Mike Tindall, 12 Riki Flutey, 11 Mark Cueto, 10 Toby Flood, 9 Harry Ellis, 8 Nick Easter, 7 Joe Worsley, 6 James Haskell, 5 Nick Kennedy, 4 Steve Borthwick (kpt), 3 Phil Vickery, 2 Lee Mears, 1 Andrew Sheridan
Rezerwowi: 16 Dylan Hartley, 17 Julian White, 18 Tom Croft, 19 Luke Narraway, 20 Danny Care, 21 Andy Goode, 22 Mathew Tait
Trener: Martin Johnson

Spotkanie na Croke Park miało bardzo dużą wagę. Znający wynik ze Stade de France zawodnicy zdawali sobie sprawę, że w razie wygranej Irlandii, staną się oni murowanymi faworytami do końcowego triumfu, zaś w przypadku wiktorii Anglików, czołowe cztery druzyny miałyby takie same szanse na zdobycie pucharu. W pierwszej odsłonie nie działo się nic ciekawego. Kibice nie zobaczyli żadnego przyłożenia, a jedynie punkty w zakończonej wynikiem 3:3 połowie zdobyli z karnych O’Gara oraz Flood. Tuż po przerwie Brian O’Driscoll celnie kopnął drop-goal’a. W 55 minucie nastąpiła sytuacja, która wywarła spory wpływ na dalszy rozwój wydarzeń na boisku. Phil Vickery otrzymał żółtą kartkę, a dwie minuty później kapitan Irlandczyków – Brian O’Driscoll zdobył przyłożenie. Jako jedyny zawodnik w tegorocznych rozgrywkach O’Driscoll zdobywał przyłożenia w każdym spotkaniu. Niestety dla fanów Irlandii, O’Gara nie podwyższył. Ten dzień zdecydowanie nie należał do łącznika ataku Koniczynek. Kilkakrotnie nie trafiał z karnych, czym uniemożliwił swej druzynie uzyskanie bezpiecznej przewagi. W 66 minucie Delon Armitage kopnął karnego zbliżając Anglików na 5 oczek. Szanse podopiecznych Martina Johnsona zmalały, gdy 3 minuty potem Danny Care otrzymał żółtą kartkę. Po chwili O’Gara kopnął karnego zapewniając Irlandczykom bezpieczną przewagę. Anglicy atakowali z wielką furią, lecz grając bez łącznika młyna, stać ich było tylko na przyłożenie Armitage’a oraz podwyższenie Goode’ego. W trzech spotkaniach tegorocznej edycji Anglicy otrzymali już sześć żółtych kartek. Trener Johnson musi coś na to poradzić. Irlandia dzięki wygranej ma szansę na pierwszy od 1948 roku Wielkiego Szlema.