Puchar Sześciu Narodów – 3 kolejka

Trzecia seria gier Pucharu Sześciu Narodów przyniosła szlagier na Twickenham, gdzie Anglicy podejmowali Francję. Mecz, zapowiadany na wielkie widowisko, nieco jednak zawiódł. Mnóstwo błędów popełnili zwłaszcza Francuzi, którzy nie zdobyli żadnego przyłożenia. Gospodarze odpowiedzieli jedną piątką Fodena, dzięki czemu wygrali 17:9. W drugim sobotnim spotkaniu Walijczycy, nie bez problemów, pokonali Włochów. W niedzielę zaś Szkoci ulegli na własnym boisku Irlandczykom. Szczegóły w artykule.

26.02.11 Rzym – Stadio Flaminio

Włochy 16:24 Walia

Sędziowie: Wayne Barnes (Anglia), Dave Pearson (Anglia), John Lacey (Irlandia)

Włochy pkt: Mirco Bergamasco 6 (2k), Gonzalo Canale 5 (1P), Sergio Parisse 5 (1P)

Walia pkt: Stephen Jones 11 (1pd, 3k), Morgan Stoddart 5 (1P), Sam Warburton 5 (1P), James Hook 3 (1dg)

Włochy: 15 Luke McLean, 14 Andrea Masi, 13 Gonzalo Canale, 12 Alberto Sgarbi, 11 Mirco Bergamasco, 10 Kris Burton, 9 Fabio Semenzato, 8 Sergio Parrise (kpt), 7 Robert Barbieri, 6 Alessandro Zanni, 5 Quintin Geldenhuys, 4 Santiago Dellape, 3 Martin Castrogiovanni, 2 Leonardo Ghiraldini, 1 Salvatore Perugini
Rezerwowi: 16 Carlo Festuccia, 17 Andrea Lo Cicero, 18 Valerio Bernabo, 19 Manoa Vosawai, 20 Paolo Canavosio, 21 Luciano Orquera, 22 Tommaso Benvenuti
Trener: Nick Mallet

Walia: 15 Lee Byrne, 14 Morgan Stoddart, 13 James Hook, 12 Jamie Roberts, 11 Shane Williams 10 Stephen Jones, 9 Mike Phillips, 8 Ryan Jones (kpt), 7 Sam Warburton, 6 Dan Lydiate, 5 Alun-Wyn Jones, 4 Bradley Davies, 3 Craig Mitchell, 2 Matthew Rees, 1 Paul James
Rezerwowi: 16 Richard Hibbard, 17 John Yapp, 18 Jonathan Thomas, 19 Joshua Turnbull, 20 Tavis Knoyle, 21 Rhys Priestland, 22 Leigh Halfpenny
Trener: Warren Gatland

Głównym celem Włochów w spotkaniu z Walijczykami było pierwsze w tegorocznej edycji zwycięstwo, które było konieczne do opuszczenia ostatniego miejsca w tabeli. Lepiej jednak to spotkanie zaczęli goście. Już w trzeciej minucie Stephen Jones wykorzystał karnego, dając Smokom prowadzenie. Chwilę potem, błąd przy podaniu popełnił Bradley Davies, z czego skrzętnie skorzystał Gonzalo Canale, zdobywając przyłożenie. Z podwyższenia chybił Bergamasco. Włosi cieszyli się z prowadzenia tylko przez dwie minuty. Kombinacyjną akcję Williamsa i Byrne’a wykończył Morgan Stoddart. Po kolejnych 60 sekundach na tablicy znów widniał remis po karnym Bergamasco. W 13 minucie drugie przyłożenie dla gości zdobył Sam Warburton. Tym razem udanie podwyższył Stephen Jones. Przed przerwą łącznik ataku gości jeszcze dwukrotnie wykorzystywał karne. Jedną taką akcją odpowiedział kopacz włoski – Mirco Bergamasco. Punktów mogło być więcej, lecz arbiter spotkania nie uznał po jednym przyłożeniu dla obu drużyn. Przy akcji Byrne’a orzekł on o podaniu do przodu, zaś przy mocno kontrowersyjnej akcji Alessandro Zanniego uznał po konsultacji wideo, że piłka została przytrzymana w górze. Pierwsze 20 minut drugiej odsłony to totalna dominacja Włochów, będących wyraźnie lepszymi w młynach dyktowanych oraz grze otwartej. Efektem było przyłożenie Parrise’a w 51 minucie. Niestety dla Italii podwyższenia nie wykorzystał, słabo dysponowany tego dnia strzelecko, Bergamasco. Następne minuty to ciąg dalszy naporu podopiecznych Nicka Malleta. Ofensywna postawa gospodarzy mogła się podobać, a o tym, że nie zdobyli oni przyłożeń zadecydowały głupio popełniane przez nich błędy. W 73 minucie przewagę Walijczyków na bezpieczny poziom wyprowadził kopem z drop-goal’a James Hook. Ostateczny wynik to wygrana gości 24:16. Dla Walii to druga wygrana w tegorocznej edycji, a dla Włochów trzecia porażka, a więc jeśli marzą oni o uniknięciu zajęcia ostatniej lokaty – muszą wygrać przynajmniej w spotkaniu ze Szkotami.

26.02.11 Londyn – Twickenham Stadium

Anglia 17:9 Francja

Sędziowie: George Clancy (Irlandia), Alan Lewis (Irlandia), Tim Hayes (Walia)

Anglia pkt: Toby Flood 9 (3k), Ben Foden 5 (1P), Jonny Wilkinson 3 (1k)

Francja pkt: Dimitri Yachvili 9 (3k)

Anglia: 15 Ben Foden, 14 Chris Ashton, 13 Mike Tindall (kpt), 12 Shontayne Hape, 11 Marc Cueto, 10 Toby Flood, 9 Ben Youngs, 8 Nick Easter, 7 James Haskell, 6 Tom Wood, 5 Tom Palmer, 4 Louis Deacon, 3 Dan Cole, 2 Dylan Hartley, 1 Andrew Sheridan
Rezerwowi: 16 Steve Thompson 17 Alex Corbisiero 18 Simon Shaw 19 Hendrie Fourie 20 Danny Care 21 Jonny Wilkinson 22 Matt Banahan
Trener: Martin Johnson

Francja: 15 Clement Poitrenaud 14 Yohan Huget, 13 Aurelien Rougerie, 12 Yannick Jauzion, 11 Vincent Clerc, 10 Francois Trinh-Duc, 9 Dimitri Yachvili, 8 Sebastien Chabal, 7 Imanol Harinordoquy, 6 Thierry Dusautoir (kpt), 5 Lionel Nallet, 4 Julien Pierre, 3 Nicolas Mas, 2 William Servat, 1 Thomas Domingo
Rezerwowi: 16 Guillhem Guirado, 17 Sylvain Marconnet 18 Jerome Thion 19 Julien Bonnaire 20 Morgan Parra 21 Damien Traille 22 Alexis Palisson
Trener: Marc Lievremont

Mecz na Twickenham, zapowiadający się jako największy szlagier tegorocznej edycji Pucharu Sześciu Narodów, zgromadził komplet 80 tysięcy widzów. Wszyscy zdawali sobie sprawę z wagi tego spotkania. Prawie pewnym było to, że zwycięzca tego pojedynku będzie triumfatorem rozgrywek. Francuzi przed meczem zastanawiali się jak powstrzymać niesamowitego Chrisa Ashtona, zaś Anglicy najbardziej obawiali się siły formacji młyna i ogólnej sytuacji w stałych fragmentach gry. Zaskakująco, pierwszy młyn dyktowany przyniósł rzut karny dla gospodarzy, gdyż zwycięsko ze starcia Sheridan-Mas wyszedł lewi filar gospodarzy. Kop na bramkę wykorzystał oczywiście Flood. Minutę później Yachvili doprowadził do remisu, również wykorzystując karnego. W ciągu następnych kilkunastu minut obserwowaliśmy spotkanie toczone w denomenalnym tempie. Francuzi dobrze bronili w pojedynkach jeden na jeden, lecz często znajdowali się na pozycjach spalonych, za co byli karani rzutami karnymi, wykorzystywanymi przez Flooda, co dało gospodarzom prowadzenie 9:3. Wystarczyły jednak dwa błędy graczy spod znaku róży i Yachvili z karnych doprowadził do remisu. W 23 minucie boisko z powodu kontuzji opuścił Sheridan i obawy Anglików wzrosły. Jednak jego zastępca – Alex Corbisiero prezentował się korzystnie. Tuż przed końcem pierwszej odsłony Yachvili próbował wyprowadzić swą drużynę na prowadzenie, ale nie wykorzystał karnego. Zaraz po wznowieniu Anglicy zdobyli prowadzenie. Po nakryciu kopu Yachvili’ego przez Toma Palmera, gospodarze mieli młyn dyktowany. Po kilku przegrupowaniach szeroką akcję formacji ataku zakończył dynamicznym wejściem Ben Foden. Podwyższenie Flooda nie zakończyło się sukcesem. Chwilę potem charakterystycznym padem piłkę na polu punktowym Francuzów położył Chris Ashton, lecz radość gospodarzy była przedwczesna, gdyż wcześniej sędzia dostrzedł minimalne podanie do przodu Flooda do Youngsa. W 50 minucie za kontuzjowanego Flooda na boisku pojawił się Jonny Wilkinson. Chwilę potem zawodnik Toulonu wykorzystał karnego, czym nie tylko powiększył przewagę swego zespołu, ale znów odzyskał prymat w klasyfikacji na najlepiej punktującego zawodnika świat w występach reprezentacyjnych, wyprzedzając Dana Cartera. Minutę później Yachvili trafił w słupek z kopu z podstawki. Strata przyłożenia podcięła skrzydła gościom. Les Bleus nie mieli pomysłu na przełamanie muru, który w defensywie postawili Anglicy. Niekorzystnie prezentował się Yachvili, który był chyba rozbity z powodu jego nakrytego kopu z początku II połowy. Słabo prezentowali się ponadto w młynach dyktowanych, co przecież miało być ich największą siłą. Do końca spotkania wynik nie zmienił się, co oznaczało zwycięstwo gospodarzy 17:9. Rezultat ten sprawił, że w Anglikach trzeba upatrywać faworytów do zgarnięcia Pucharu 6 Narodów.

27.02.11 Edynburg – Murrayfield Stadium

Szkocja 18:21 Irlandia

Sędziowie: Nigel Owens (Walia), Andrew Small (Anglia), Pascal Gauzere (Francja)

Szkocja pkt: Chris Paterson 12 (4k), Dan Parks 6 (1k, 1dg)

Irlandia pkt: Ronan O’Gara 11 (1P, 3pd), Jamie Heaslip 5 (1P), Eoin Reddan 5 (1P)

Żółta kartka: Allan Jacobsen (Szkocja – 44 min)

Szkocja: 15 Chris Paterson, 14 Nikki Walker, 13 Nick De Luca, 12 Sean Lamont, 11 Max Evans, 10 Ruaridh Jackson, 9 Mike Blair, 8 Johnnie Beattie, 7 John Barclay, 6 Kelly Brown, 5 Alastair Kellock (kpt), 4 Richie Gray, 3 Moray Low, 2 Ross Ford, 1 Allan Jacobsen
Rezerwowi: 16 Scott Lawson, 17 Geoff Cross, 18 Nathan Hines, 19 Richie Vernon, 20 Rory Lawson, 21 Dan Parks, 22 Simon Danielli
Trener: Andy Robinson

Irlandia: 15 Luke Fitzgerald, 14 Tommy Bowe, 13 Brian O’Driscoll (kpt), 12 Gordon D’Arcy, 11 Keith Earls, 10 Ronan O’Gara, 9 Eoin Reddan, 8 Jamie Heaslip, 7 David Wallace, 6 Sean O’Brien, 5 Paul O’Connell, 4 Donncha O’Callaghan, 3 Mike Ross, 2 Rory Best, 1 Cian Healy
Rezerwowi: 16 Sean Cronin, 17 Tom Court, 18 Leo Cullen, 19 Denis Leamy, 20 Peter Stringer, 21 Jonathan Sexton , 22 Paddy Wallace
Trener: Declan Kidney

Irlandia, aby myśleć o zdobyciu Pucharu Sześciu Narodów, musiała wygrać w Edynburgu, którzy bardzo chcieli odnieść pierwsze zwycięstwo w tegorocznej edycji. Gościom zajęło tylko pięć minut znalezienie sposobu na szkocką defensywę. Piłkę na polu punktowym gospodarzy położył Jamie Heaslip. Celne podwyższenie zaliczył O’Gara. Po stracie punktów Szkoci podkręcili tempo, co zaowocowało zdobyciem 6 oczek z karnych wykorzystanych przez powracającego do kadry Patersona. W 28 minucie goście zdobyli drugie przyłożenie. Piłkę z młyna dyktowanego podniósł Heaslip, podał na kontakcie do Reddana, a łącznik młyna Koniczynek zaliczył swoją „piątkę”. W tym przypadku z podwyższenia O’Gara ponownie się nie pomylił. Przed przerwą Paterson zapunktował po raz trzeci tego dnia, ustalając wynik pierwszej odsłony na 14:9 dla gości. Kibice na Murrayfield Stadium mieli nadzieję, że w drugiej połowie podopieczni Andy Robinsona odrobią straty. Stało się to bardzo utrudnione od 44 minuty, gdy żółtą kartkę za zawalanie młyna otrzymał Allan Jacobsen. 60 sekund przed powrotem swego filara Szkoci stracili trzecie tego dnia przyłożenie. Jego autorem, podobnie jak i podwyższenia, był Ronan O’Gara. W ciągu następnych minut gospodarze próbowali zdobyć punkty, lecz defensywa Irlandczyków nie popełniła żadnego błędu. Szkotów stać było tylko na kolejne 9 punktów za karne Patersona i Parksa, który dodatkowo kopnął dropa. Ostatecznie, gościom udało się dowieźć wygraną do końca, dzięki czemu zachowali szansę na końcowy triumf, lecz z taką dyspozycję ciężko oczekiwać, iż są oni w stanie zagrozić Anglikom.