Puchar Sześciu Narodów – 3 kolejka

Po trzeciej kolejce jedyną niepokonaną drużyną jest już tylko Walia, która tym razem zaskakująco wysoko pokonała Włochów, którzy po wyrównanych meczach z Irlandią i Anglią jechali na Wyspy po wygraną. W szlagierowej potyczce tej kolejki Francuzi na własnym boisku ulegli Anglikom, którzy do tej pory nie zachwycali w tej edycji pucharu. Na Stade de France wspięli się jednak na wyżyny swych umiejętności, dowodząc, że ostatnimi czasy potrafią grać z Francuzami. W trzecim z meczów, Irlandczycy bez problemów i zgodnie z planem pokonali Szkotów. Walka o końcowy triumf w rozgrywkach zapowiada się fascynująco.

23.02.08 Cardiff – Millenium Stadium

Walia 47:8 Włochy

sędziowie: Dave Pearson (Anglia), Wayne Barnes (Anglia), David Changleng (Szkocja)

Walia: 15 Lee Byrne, 14 Mark Jones, 13 Tom Shanklin, 12 Gavin Henson, 11 Shane Williams, 10 Stephen Jones, 9 Dwayne Peel, 8 Ryan Jones (kpt), 7 Martyn Williams, 6 Jonathan Thomas, 5 Ian Evans, 4 Ian Gough, 3 Rhys Thomas, 2 Matthew Rees, 1 Gethin Jenkins .
Rezerwowi: 16 Huw Bennett, 17 Duncan Jones, 18 Deiniol Jones, 19 Gareth Delve, 20 Mike Phillips, 21 James Hook, 22 Sonny Parker

Włochy: 15 Andrea Marcato, 14 Alberto Sgarbi, 13 Gonzalo Canale, 12 Mirco Bergamasco, 11 Ezio Galon, 10 Andrea Masi, 9 Simon Picone, 8 Sergio Parisse (kpt), 7 Mauro Bergamasco, 6 Josh Sole, 5 Carlo Antonio Del Fava, 4 Santiago Dellapé, 3 Martin Castrogiovanni, 2 Leonardo Ghiraldini, 1 Salvatore Perugini.
Rezerwowi: 16 Carlo Festuccia, 17 Andrea Lo Cicero, 18 Marco Bortolami, 19 Alessandro Zanni, 20 Pietro Travagli, 21 Paolo Buso, 22 Enrico Patrizio

Walia pkt: S.Jones 18 (3pd, 4k), Byrne 10 (2P), S.Williams 10 (2P), Shanklin 5 (1P), Hook 4 (2pd)

Włochy pkt: Castrogiovanni 5 (1P), Mercato 3 (1k)

Żółte kartki: Mi.Bergamasco (Włochy)

Wydawało się, że po wyrównanych pojedynkach z Irlandią i Anglią, Włosi będą w stanie powalczyć z Walijczykami, z którymi notabene w zeszłym roku wygrali. Mecz skończył się jednak zdecydowanym zwycięstwem niepokonanych jeszcze w tym roku podopiecznych Warrena Gatlanda, choć pierwsza połowa na to nie wskazywała. Wynik spotkania otworzył dwoma celnymi karnymi Stephen Jones. Jednak pierwsze przyłożenie meczu zostało zdobyte przez Italię. Po mądrym kopie bardzo dobrze grającego obrońcy Andrea Marcato i błędzie Walijczyków punkty przyłożył Martin Castrogiovanni. Jednak Włochom nie udało się wyjść na prowadzenie, gdyż Marcato nie podwyższył. Również później było kilka na to okazji, lecz Azzurri nie potrafili zamienić świetnych kontr na punkty. Stare przysłowie mówiące, że „niewykorzystane okazje się mszczą” sprawdziło się i tym razem. Po świetnym rajdzie Shane’a Williamsa i szybkim rozegraniu karnego, piłka trafiła do Lee Byrne’a, który zaliczył swe pierwsze przyłożenie, a Stephen Jones pierwsze podwyższenie. Mimo to, Walia nie grała dobrego spotkania. Lepsze wrażenie sprawiali Włosi, którzy po karnym Marcato zmniejszyli stratę do 8:13. Chwilę po przerwie Walia przyłożyła ponownie. Po błędzie Andrei Masi’ego przechwyt zaliczył rozgrywający swój 50 mecz w kadrze Tom Shanklin i zaliczył pewne przyłożenie, podwyższone przez Jonesa. Grę Smoków odmieniło wejście rezerwowego łącznika młyna – Mike’a Philipsa. Ich prowadzenie wzrosło jeszcze po dwóch celnych karnych Jonesa. Walia grała o wiele lepiej niż w pierwszej odsłonie. Widać było, jak wielkie postępy zanotowali pod wodzą Warrena Gatlanda. Kolejne punkty zdobyli grając w przewadze, po żółtej kartce dla Mirco Bergamasco. Najpierw przyłożenie zaliczył Shane Williams, a potem Lee Byrne. Oba zostały pewnie podwyższone. Ostatnie przyłożenie meczu, już swoje 39 w reprezentacyjnej karierze, zanotował Shane Williams. Walia odniosła pewne zwycięstwo. Aby jednak powtórzyć sukces z 2005 roku i zdobyć Wielki Szlem będą musieli pokonać Francję oraz Irlandię, a o to z grą taką jak w pierwszej połowie może być ciężko.

23.02.08 Dublin – Croke Park

Irlandia 34:13 Szkocja

sędziowie: Christophe Berdos (Francja), Joël Jutge (Francja), Hugh Watkins (Walia)

Irlandia: 15 Girvan Dempsey, 14 Tommy Bowe, 13 Brian O’Driscoll (kpt), 12 Andrew Trimble, 11 Robert Kearney, 10 Ronan O’Gara, 9 Eoin Reddan, 8 Jamie Heaslip, 7 David Wallace, 6 Denis Leamy, 5 Mick O’Driscoll, 4 Donncha O’Callaghan, 3 John Hayes, 2 Bernard Jackman, 1 Marcus Horan
Rezerwowi: 16 Rory Best, 17 Tony Buckley, 18 Paul O’Connell, 19 Simon Easterby, 20 Peter Stringer, 21 Paddy Wallace, 22 Shane Horgan

Szkocja: 15 Hugo Southwell, 14 Nikki Walker, 13 Simon Webster, 12 Andrew Henderson, 11 Rory Lamont, 10 Chris Paterson, 9 Mike Blair (kpt), 8 Kelly Brown, 7 Allister Hogg, 6 Alasdair Strokosch, 5 Scott MacLeod, 4 Nathan Hines, 3 Euan Murray, 2 Ross Ford, 1 Allan Jacobsen
Rezerwowi: 16 Fergus Thomson, 17 Gavin Kerr, 18 Jim Hamilton, 19 Ross Rennie, 20 Chris Cusiter, 21 Dan Parks, 22 Nick De Luca

Irlandia pkt: Bowe 10 (2P), O’Gara 9 (3pd, 1k), D.Wallace 5 (1P), Kearney 5 (1P), Horan 5 (1P)

Szkocja pkt: Paterson 8 (1pd, 2k), Webster 5 (1P)

Pojedynek na Croke Park mógł mieć tylko jednego faworyta – drużynę gospodarzy. Mecz był słabym spotkaniem. Oba zespoły popełniały mnóstwo błędów, szczególnie w autach. Przez całe 80 minut Irlandia jednak spokojnie kontrolowała przebieg wydarzeń. Pierwsze punkty zdobyli w 23 minucie po przyłożeniu Davida Wallace’a oraz podwyższeniu Ronana O’Gary. Ich podwyższenie zostało jednak po chwili zmniejszone za sprawą karnego Chrisa Patersona, po to, aby po minucie być ponownie zwiększone dzięki przyłożeniu Roberta Kearney’a i podwyższeniu O’Gary. Akcja poprzedzająca tą sytuację była majstersztykiem w wykonaniu formacji ataku podopiecznych Eddie’go O’Sullivana. W 32 minucie Paterson po raz drugi w meczu celnie wykonał karnego. Taki wynik utrzymał się do przerwy. Trzecie przyłożenie w spotkaniu Irlandia zdobyła po zaledwie 50 sekundach drugiej części spotkania. Po świetnym kopie O’Gary zdobył je Marcus Horan. Sytuacja ta nieco zdekoncentrowała Koniczynki, co skrzętnie wykorzystał Simon Webster, zdobywając pierwsze przyłożenie dla Szkocji w tej edycji pucharu. Od tej pory punktowała już tylko Irlandia. Po kolejnej fenomenalnej akcji ataku i cudownym podaniu O’Gary przyłożenie zaliczył Tommy Bowe. Kilka minut potem, młody skrzydłowy powtórzył to osiągnięcie, ustalając wynik spotkania na 34:13 dla swej drużyny. Irlandia odniosła pewne zwycięstwo i nie pozostaje bez szans w walce o wygraną w końcowej klasyfikacji. Szkoci zaś, za kadencji Franka Haddena nie zanotowali jak narazie żadnej wygranej, a w trzech meczach zaliczyli tylko 1 przyłożenie.

23.02.08 Saint Denis – Stade de France

Francja 13:24 Anglia

sędziowie: Steve Walsh (Nowa Zelandia), Alain Rolland (Irlandia), Carlo Damasco (Włochy)

Francja: 15 Cédric Heymans, 14 Aurélien Rougerie, 13 David Marty, 12 Damien Traille, 11 Vincent Clerc, 10 François Trinh-Duc, 9 Morgan Parra, 8 Louis Picamoles, 7 Thierry Dusautoir, 6 Julien Bonnaire, 5 Pascal Pape, 4 Lionel Nallet (kpt), 3 Nicolas Mas, 2 Dimitri Szarzewski, 1 Lionel Faure
Rezerwowi: 16 William Servat, 17 Jean-Baptiste Poux, 18 Jérôme Thion, 19 Fulgence Ouedraogo, 20 Dimitri Yachvili, 21 David Skrela, 22 Anthony Floch

Anglia: 15 Iain Balshaw, 14 Paul Sackey, 13 Jamie Noon, 12 Toby Flood, 11 Lesley Vainikolo, 10 Jonny Wilkinson, 9 Richard Wigglesworth, 8 Nick Easter, 7 Michael Lipman, 6 James Haskell, 5 Steve Borthwick, 4 Simon Shaw, 3 Phil Vickery (kpt), 2 Mark Regan, 1 Andrew Sheridan
Rezerwowi: 16 Lee Mears, 17 Matt Stevens, 18 Ben Kay, 19 Tom Croft, 20 Paul Hodgson, 21 Danny Cipriani, 22 Mathew Tait

Francja pkt: Nallet 5 (1P), Parra 3 (1k), Yachvili 3 (1k), Traille 2 (1pd)

Anglia pkt: Wilkinson 14 (1pd, 3k, 1dg), Sackey 5 (1P), Wigglesworth 5 (1P)

Francuzi, grający bardzo widowiskowo pod okiem nowego trenera – Marca Lievremonta wydawali się być faworytami w potyczce ze zmagającymi się z wieloma problemami Anglikami. Ci jednak pokazali wielką klasę, pewnie pokonując Les Bleus na ich narodowym stadionie. Mecz rozpoczął się wręcz bajecznie dla podopiecznych Briana Ashtona. Już w czwartej minucie Paul Sackey skorzystał z błędu Cerdica Heymansa i zdobył przyłożenie, udanie podwyższone przez Wilkinsona, który chwilę potem dodał kolejne trzy oczka z karnego. O tym jak ważną rzeczą jest posiadanie w składzie dobrego kopacza, Francuzi przekonali się, gdy Damien Traille dwukrotnie nie trafił z łatwej pozycji kopiąc karne. Nie miał za to problemów z podwyższeniem przyłożenia Lionela Nalleta. Jonny Wilkinson potwierdził renomę świetnego kopacza, po raz drugi celnie kopiąc karnego w 30 minucie powiększając w ten sposób przewagę Anglików do 13:7. Mogłabyć ona zmniejszona, ale Traille ponownie nie trafił karnego. W drugiej połowie, młody łącznik młyna Trójkolorowych – Morgan Parra kopnął karnego i gdy wydawało się, że Francja dojdzie Anglię, Wilkinson ponownie dał znać o sobie. Celnie kopnął na bramkę przeciwników z drop-goala. Był to jego 29 drop-goal w reprezentacyjnej karierze, co stanowi światowy rekord. Kolejne punkty zostały zdobyte po celnych karnych za sprawą Wilkinsona i Yachvili’ego. Na kilka minut przed końcem spotkania, przy sześciopunktowym prowadzeniu wicemistrzów świata, Francuzi grali ręką nawet na swoim polu 22 metrów, wiedząc, że tylko w ten sposób mogą przechylić szalę na swoją stronę. Jednak błąd Davida Skreli spowodował, że piłkę przejęli Anglicy, zwycięstwo których przypieczętował sprytnym przyłożeniem Richard Wigglesworth. Zwycięstwo ekipy z Wysp Brytyjskich spowodowało, że sytuacja w tabeli jest niezwykle ciekawa i napewno aż do ostatniej kolejki będziemy mieli okazję oglądać walkę o zwycięstwo w końcowej klasyfikacji, ponieważ aspirują do tego, aż cztery drużyny.