Puchar Trzech Narodów – Australia 22:23 Nowa Zelandia

W spotkaniu kończącym tegoroczne rozgrywki Pucharu Trzech Narodów Australijczycy minimalnie ulegli Nowozelandczykom. Dzięki tej wygranej All Blacks zakończyli zawody z kompletem zwycięstw, co stawia ich w roli zdecydowanych faworytów Mistrzostw Świata, których podopieczni Grahama Hendry’ego będą gospodarzami.

11 września 2010 – Sydney – ANZ Stadium

Australia 22:23 Nowa Zelandia

Sędziowie: Mark Lawrence, Jonathan Kaplan, Christie du Preez (wszyscy RPA)

Australia pkt: Matt Giteau 9 (3k), James O’Connor 5 (1P), Adam Ashley-Cooper 5 (1P), Kurtley Beale 3 (1k)

NZ pkt: Piri Weepu 13 (2pd, 3k), Richie McCaw 5 (1P), Kieran Read 5 (1P)

Australia: 15 Kurtley Beale, 14 James O’Connor, 13 Adam Ashley-Cooper, 12 Matt Giteau, 11 Lachie Turner, 10 Quade Cooper, 9 Will Genia, 8 Ben McCalman, 7 David Pocock, 6 Rocky Elsom (kpt), 5 Nathan Sharpe, 4 Mark Chisholm, 3 Salesi Ma’afu, 2 Stephen Moore, 1 Benn Robinson
Rezerwowi: 16 Huia Edmonds, 17 James Slipper, 18 Dean Mumm, 19 Richard Brown, 20 Luke Burgess, 21 Berrick Barnes, 21 Anthony Fainga’a

Nowa Zelandia: 15 Mils Muliaina, 14 Cory Jane, 13 Conrad Smith, 12 Ma’a Nonu, 11 Israel Dagg, 10 Aaron Cruden, 9 Piri Weepu, 8 Kieran Read, 7 Richie McCaw (kpt), 6 Victor Vito, 5 Tom Donnelly, 4 Brad Thorn, 3 Owen Franks, 2 Keven Mealamu, 1 Tony Woodcock
Rezerwowi: 16 Corey Flynn, 17 John Afoa, 18 Anthony Boric, 19 Jerome Kaino, 20 Jimmy Cowan, 21 Colin Slade, 22 Rene Ranger

Ponieważ w Pucharze Trzech Narodów wszystkie rozstrzygnięcia były już znane, jedyną stawkę spotkania w Sydney był Puchar Bledisloe. Australiczycy po dwóch wcześniejszych porażkach musieli wygrać, aby liczyć na jego zdobycie. I podobnie jak we wcześniejszych pojedynkach z RPA lepiej zaczęli mecz. Co prawda w 10 minucie po dwóch karnych Weepu i jednym Giteau All Blacks prowadzili 6:3, lecz na przerwę to Wallabies schodzili z przewagą 14:6. Stało się tak po przyłożeniu O’Connora i kolejnych dwóch kopach Giteau. Po powrocie graczy na boisko prowadzenie gospodarzy wzrosło, gdyż przyłożenie zdobył Ashley-Cooper. Podobnie jak przy wcześniejszych punktach podwyższyć nie zdołał Giteau. W ogóle to nie był dobry dzień dla centra Australii. Spudłował on bowiem jeszcze dwa karne i w 59 minucie jego obowiązki kopacza przejął bohater z Bloemfontein – Kurtley Beale. Po jego celnym karnym Wallabies objęli prowadzenie 22:9 (wcześniej 3 oczka dla Nowej Zelandii dołożył Weepu). Ostatni kwadrans to było jednak prawdziwe trzęsienie ziemi dla gospodarzy. All Blacks mieli bardzo dużą przewagę w młynie, czego dowodem były dwa przyłożenia bohaterów spotkania – Richie McCaw’a oraz Kierana Reada. Dwa celne podwyższenia dołożył Weepu i goście mogli cieszyć się ze skromnego zwycięstwa.