Puchar Trzech Narodów – RPA 39:41 Australia

Kolejnym świetnym widowiskiem uraczyli kibiców rugbiści RPA i Australii. Po niesamowicie emocjonującym meczu Australia, pierwszy raz od 1933 roku, wygrała w Bloemfontein. Zadecydował o tym celny kop z karnego z ponad 50 metrów Kurtleya Beale’a w ostatniej minucie spotkania. Dzięki tej wygranej Australia zapewniła sobie drugie miejsce w tabeli. Szczegóły w artykule.

Podobnie jak w meczu przed tygodniem Australijczycy lepiej zaczęli spotkanie. Już w drugiej minucie Matt Giteau otworzył z karnego wynik spotkania, na co Morne Steyn szybko odpowiedział tym samym. W ciągu następnych dzisięciu minut Wallabies zdobyli dwa przyłożenia. Najpierw klasyczną akcję 2/1 wykorzystał Beale, a później sprytnym zwodem O’Connor oszukał dwóch przeciwników i także przyłożył piłkę na polu punktowym Springboks. W obu tych akcjach po dwa oczka dorzucał Giteau. Gdy Steyn kopnął karnego, sympatykom gospodarzy wydawało się, że tak jak przed tygodniem rzucą się oni do odrabiania strat. Jednak to podopieczni Robbie Deansa zdobyli dwa następne przyłożenia. Przy pierwszym swą siłę wykorzystał Moore, zaś przy drugim, po świetnym rajdzie O’Connora, szybkością błysnął Elsom. Kolejne dwa podwyższenia centra Australii dały jej prowadzenie 31:6. Tuż przed przerwą akcją niczym skrzydłowy popisał się Victor Matfield, na czym skorzystał Jaque Fourie, zdobywając pierwszą „piątkę” dla Boks. To, na co Wallabies pracowali całą pierwszą odsłonę, stracili w ciągu 15 minut drugiej. Przyłożenia Steenkampa oraz de Villiersa, a także 7 oczek Steyna zmniejszyły przewagę gości do jednego punktu. W 61 minucie gospodarze wyszli po raz pierwszy na prowadzenie po karnym swego łącznika ataku. W 70 minucie brakiem rozwagi „popisał się” rezerwowy młynarz Saia Faingaa, który nieprzepisowo zaatakował Philipa Van den Merwe. Sędzia nie miał innego wyjścia, jak ukarać Australijczyka żółtą kartką i podyktować karnego dla RPA. Z prezentu skorzysał Steyn zwiększając przewagę swej drużyny do pięciu punktów. Grający w osłabieniu goście nie poddali się i już po dwóch minutach Drew Mitchell zdobył w słupach swe trzecie w tej edycji pucharu przyłożenie, które pewnie podwyższył O’Connor. Gdy w 76 minucie Steyn wykorzystał karnego, nikt nie pomyślałby, że mistrzowie świata przegrają. A jednak ich przewinienie w rucku w doliczonym czasie gry spowodowało karnego, którego mimo bardzo trudnej pozycji i gwizdów 38 tysięcy kibiców wykorzystał Beale, dając gościom upragnione zwycięstwo.