QUEENSLAND REDS MISTRZAMI SUPER RUGBY

W wielkim finale pierwszej edycji 15-to zespołowej Super Rugby Queensland Reds pokonali 18:13 Crusaders. O zwycięstwie Australijczyków zadecydowało przyłożenie najlepszego zawodnika spotkania – Willa Genii. Łącznik młyna Reds przeprowadził fenomenalną solową akcję, biegnąc z piłką przed ponad połowę boiska. Dla Reds to pierwszy triumf w historii. Szczegóły w artykule.

W rozgrywanym w Brisbane finale, który zgromadził 52 tysiące widzów na Suncorp Stadium, spotkali się dwa najlepsze zespoły tegorocznych rozgrywek. Starcie Reds z Crusaders zapowiadany był także jako pojedynek dwóch kapitalnych łączników ataku – Quade’a Coopera i Dana Cartera. Obu tych zawodników przyćmili jednak Will Genia i Scott Higginbotham – najlepsi aktorzy finałowego starcia. Punktowanie w meczu rozpoczął dopiero w 32 minucie Quade Cooper, celnie kopiąc na bramkę. Wcześniej szansę na dopisanie trzech oczek dla Crusaders miał Carter, lecz chybił z karnego. Łącznik ataku zespołu z Nowej Zelandii był za to bohaterem akcji z 34 minuty, kiedy to najpierw sprytnie kopnął piłkę po ziemi, a następnie zebrał ją i pognał z nią na pole punktowe Reds. Podwyższenie było formalnością i dało podopiecznym Todda Blackaddera prowadzenie 7:3, zmniejszone tuż przed przerwą o trzy oczka przez Coopera. W pierwszej odsłonie niezbyt dobrze funkcjonowała najgroźniejsza broń Reds, a więc efektownie grająca formacja ataku, skutecznie powstrzymywana przez dobrze broniących Crusaders. W drugiej połowie sytuacja nieco się zmieniła. Choć pierwszy po przerwie zapunktował z karnego Carter, to w 50 minucie na prowadzeniu byli już Reds. Będąca już coraz bardziej zmęczona defensywa gości popełniła błąd, dopuszczając do złamania linii obrony przez Digby Ioane, który obiegł Sonny Bill Williamsa i zdobył przyłożenie, podwyższone po chwili przez Coopera. Równie widowiskowa co akcja była potem celebracja Ioane, który słynie z wykonywania przeróżnych tańców po zdobyciu przyłożeń. W 56 minuci Carter wyrównał rezultat meczu. Stan taki utrzymał się do 68 minuty, gdy kapitalną indywidualną akcję przeprowadził Will Genia. Łącznik młyna Reds dostał piłkę jeszcze na własnej połowie i następnie unikając szarży przebiegł 65 metrów, zdobywając ostatecznie przyłożenie. Nieudane podwyższenie Coopera dało jeszcze gościom szansę na wyrównanie, lecz przez ponad 10 minut Crusaders nie byli w stanie zdobyć punktów. Dla Reds to pierwszy triumf w historii rozgrywek. Jest to także wielki sukces dla tej bardzo młodej drużyny, która w poprzednich latach spisywała się bardzo słabo, a także dla trenera Ewena McKenzie’go, który w końcu odniósł sukces po nieudanej przygodzie ze Stade Francais.