RKS Juvenia – dostojna 100-latka

W sobotę i niedzielę minionego weekendu, krakowski klub Juvenia obchodził 100-lecie swego powstania. Głównym punktem obchodów był mecz Polska – Andora.

Obchody tak okrągłych, trzycyfrowych urodzin nie zdarzają się często. Dlatego też na Juvenii atmosfera była bardzo uroczysta, a świętowanie trwało do białego rana.

Uroczystości ropoczęły się o godzinie 11:45 od poświęcenia popiersia załociela naszego klubu księdza Mieczysława Józefa Kuznowiczą, który sprawował pieczę nad klubem od 1906 roku do właściwie końca swojego życia w 1945. Po zamknięciu tej części uroczystości, wszysyc zaproszeni goście udali się na konferencję prasową, podczas której nastąpiło symboliczne podpisanie umowy sponsorskiej pomiędzy Juvenią i Salwatorem. Dziennikarze początkowo mogli zdawać pytania prezesom obu stron, a także trenerowi pierwszej drużyny Andrzejowi Kozakowi oraz przedstawicielom zawodników. W drugiej części spotkania z prasą, pod obstrzałem pytań znaleźli się przedstawiciele PZR, czyli Panowie Borkowski oraz Powała Niedźwiedzki, którzy opowiadali zarówno o zbliżającym się z każdą minutą meczu, ale także o całej kondycji polskiej reprezentacji. O godzinie 13:00 rozpoczęła się gala klubowa, podczas której obecny był między innymi prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, który przekazał na ręce prezesa Leszka Samela ogromny, pamiątkowy puchar za zasługi położone na polu sportu przez ostatnie 100 lat. Po kilku kolejnych przemówieniach oraz krótkim streszczeniu hisotorii zostały rozdane pamiąkowe odznaki. W chwilę później nastąpiła prezentacja pierwszej drużyny Juvenii, a o 14:00 na boisku pojawiły się obie reprezentacje. Po uroczystym odśpiewaniu hymnów rozpoczął się mecz dominacji Polaków nad Andorczykami. Nasza kadra wygrała ostatecznie 54:8.

Święto, które rozpoczęło się przed południem trwało jeszcze bardzo długo, na obiektach Juvenii, a uczestniczyli w nim zarówno zawodnicy Juvenii, jak i kadrowicze z obydwu krajów.

Drugiego dnia obchodów, został rozgrany mecz II ligi pomiędzy Salwator Juvenia II a Biało-Czarnymi Nowy Sącz. Drużyna krakowska, złożona z rezerwowych, juniorów, a nawet oldboyów od samego początku uzyskała przewagę nad przeciwnikiem. Po połowie spotkania tablica wyników pokazywała stan 47:0. W takiej sytuacji trener II drużyny Juvenii, Leszek Samel postanowił dokonać zmian, które zaowocowały wyrównaniem gry. Goście dwukrotnie zameldowali się na polu punktowym Krakowian, a tych niestety stać było już tylko na jedno przyłożenie. Ostatnie 20 minut Smoki grały w 14 ze względu na wykorzystany limit zmian i kontuzję centra ataku. Mimo to Biało-Czarni nie byli już w stanie zagrozić rezerwom biało-niebieskich, którzy odnieśli pierwsze swoje zwycięstwo w rozgrywkach II ligi.

Salwator Juvenia Kraków II – Biało-Czarni Nowy Sącz 52:14 (47:0)
Składy Juvenii: Sztuka, Głowacki – 5, Balicki(Michałkiewicz), Tchorek, Kulesza(Żubrowski), Wilk – 5(Wałęga), Cyganik, Tabisz, Brożek (Kącki), Łabuz – 22, Gołąb – 10, Skałka, Brzegowy (Batycki), Zagórowski-10 (Nowak), Chubinidze.
Skład Biało-Czarnych: Kutyba, A.Bal, P.Bal, Machowski-5, R.Polański (Sławiarski), B.Polański (Siemaszko), Wojcik, Ozga, Płusa, Goliński-4, Wiewióra (Mrozowski), Zając, Barnaś, Socha (Cichocki), Smoleń – 5.
sędziował: Grzegorz Michalik

Zaraz po tym spotkaniu odbył się mecz oldboyów Polska-Czechy, w któym wystąpiło aż pięciu emerytowanych zawodników Juvenii – Janusz Wilk, Leszek Samel, Jarek Sarota, Jerzy Moller oraz Piotr Sas. Zwyciężyli znów gospodarze, tym razem 47:24. Niestety Czesi nie przyjechali kompletnym składem i prezes Juvenini Leszek Samel rozgrywał ten mecz w barwach naszych południowych sąsiadów. Atmosfera zarówno na boisku, jak i na trybunach była bardzo wesoła, a ten pozytwny akcent doskonale zakończył obchody setnych urodzin RKS Juvenii Kraków. Okazji do świętowania będzie jednak wciąż dużo. Już w przyszłym tygodniu seniorzy Salwator Juvenii zmierzą się w Krakowie z Ogniwem Sopot. Wtedy też na naszych obiektach rozgrywany będzie finałowy turniej ligi rugby 7 oraz towarzyski mecz z zespołem ze Szkocji. Serdecznie zapraszamy!

Czarodziej