Rozgrzewka przed Czechami – Turniej o Puchar Syrenki

Członkowie Warszawskiego Towarzystwa Rugby „Barbarians” i coraz liczniejsze grono ich przyjaciół szykują się już do przyjęcia tysięcy kibiców podczas kolejnego meczu reprezentacji Polski. Przypomnijmy – 25 października na stadionie Polonii spotykamy się wszyscy, by dopingować biało-czerwonych w meczu z Czechami .

Ale nim to nastąpi, w ostatnią sobotę na stadionie AWF w Warszawie, przeszliśmy jesienny chrzest bojowy.
W I Warszawskim Turnieju Rugby Dzieci i Młodzieży o Puchar Syrenki, organizowanym przez WTR, wzięło udział blisko 140 młodych adeptów biegania za jajowatą piłką .

Do Warszawy przyjechały ekipy Budowlanych Lublin, WMPD Olsztyn, Orkana Sochaczew, Niedźwiadka Goniądz. Warszawę reprezentowali młodzi rugbiści Skry, a także Frogs&Co.
W turnieju rywalizowano w trzech kategoriach wiekowych – Mini Żak, Żak, oraz Młodzik.
– Łou, jestem pod wrażeniem – tak Andrzej Kopyt, wieloletni trener reprezentacji Polski i AZS AWF, dziś doradca Tomasza Putry, określił to co zobaczył na stadionie AWF.
Młodzi zawodnicy rywalizowali jednoczenie na trzech boiskach, na które został podzielony obiekt przy Marymonckiej. Zespoły walczyły w siedmio lub ośmioosobowych składach. Mecze trwały 2×7 minut, systemem każdy z każdym.
Zabawa była przednia. Mecze trwały od godz. 11 do 14.45. Dodajmy, że rywalizacja była naprawdę zacięta, ale dosłownie na palcach jednej ręki można policzyć sytuacje, w których młodym zawodnikom odrobinę puszczały nerwy.
Po wszystkich spotkaniach, jak zwykle w rugby, ekipy dziękowały sobie serdecznie, a po turnieju wszyscy udali się na „trzecią część meczu”. Oczywiście jeszcze bez złocistego napoju.
Była kiełbaska z grilla, napoje, zupa pomidorowa i pierogi dla wszystkich. Nikt nie wyjechał do domu głodny. Catering przygotował legendarny „Pocisk” czyli Grzegorz Witczak i jego piękne kobiety.
Pierogi, którymi wszyscy się zajadali przekazali za darmo słynni bracia Rudziks, wychowankowie Skry Warszawa, a także byli zawodnicy AZS AWF.
Przy grillu uwijał się ”Generał” czyli Witold Kałużny, a Sosna młody i stary czyli bracia Sosnowscy odpowiadali za sędziowanie i zaopatrzenie. Jednym z sędziów był Radosław Tropisz, który wprost z turnieju pojechał grać w ligowym meczu Skry. To się nazywa miłość do rugby.
I na koniec jeszcze kilka podziękowań, które jesteśmy winni.
Najpierw dla młodych rugbistów z Goniądza i ich trenera Roberta Szałabskiego. To był ich pierwszy turniej w historii. Mamy nadzieję, że pierwszy z wielu. Mamy też nadzieję, że Goniądz to pierwszy przyczółek polskiego rugby na Białostocczyźnie. Dzięki, że byliści, dzięki że jesteście!!!
Wielki dzięki też dla Skry Warszawa. Za współpracę. Tego dnia drużyna Tomasza Borowskiego rozgrywała mecz I ligi. Powinien się zacząć o 15. Półgodzinne opóźnienie w harmonogramie turnieju na AWF spowodowało jednak, że „skrzaty” musiały przesunąć swój mecz o kwadrans, bo mieliśmy… wspólnego lekarza.
Dzięki też dla niego. Znany od lat polskim rugbistom Jurek Małożewski miał w sobotę mnóstwo pracy. Zgodził się zostać do końca turnieju, a na koniec nie bał się wrzucić „na pakę” ciężarówki „Pociska” swojego roweru, którym od lat porusza się po warszawskich ulicach. Tylko tak była szansa, że zdążymy go przetransportować na drugi koniec miasta. Na Wawelskiej był kwadrans przed meczem Skry.
Dzięki też dla Junior Frogs Warszawa, którzy dołożyli się organizacji turnieju. Takie same podziękowania dla Polskiego Związku Rugby.
Dzięki dla naszego fotografa, Andrzeja Jasińskiego, który fotografował już mecz Polska – Belgia, ale fotki, które dziś widzicie, to jest jego publiczny debiut z rugby.
No i na koniec serdeczne podziękowania dla chłopaków AZS AWF Warszawa za współpracę. Mamy nadzieję, że za rok będzie nas więcej, organizacja będzie jeszcze lepsza, a turniej stanie się nie tylko ogólnopolski, ale może i międzynarodowy.

Zarząd WTR „Barbarians”

Wyniki I Warszawskiego Turnieju o Puchar Syrenki

Mini Żak
Budowlani Lublin
Frogs II
Frogs I

Żak
Frogs
Orkan Sochaczew
WMPD Olsztyn
Niedźwiadek Goniądz
Budowlani Lublin

Młodzik
Budowlani Lublin
Frogs
Orkan
Skra Warszawa
Olsztyn
Orkan II

Nagrody indywidualne:
Najlepszy zawodnik w kategorii mini żak
Szymon Mydlak – Budowlani Lublin
Najlepszy zawodnik w kategorii żak
Sylwester Szklanko – Niedźwiadek Goniądz
Najlepszy zawodnik w kategorii młodzik
Grzegorz Szczepański – Budowlani Lublin