Rozwój rugby w Urugwaju

Dobre wyniki sportowe oraz odpowiednie działania miejscowej federacji, zaowocowały zwiększonym wsparciem dla rugby w Urugwaju, ze strony czynników rządowych oraz World Rugby.

Wraz z rozpoczęciem turnieju World Rugby Americas Pacific Challenge w Montevideo, rugby w Urugwaju otrzymało dwie dobre wiadomości. Pierwszą ze strony World Rugby, która przyznała Urugwajowi organizację przyszłorocznego U20 Trophy, a drugą ze strony Narodowego Biura Sportu, które wybrało rugby do grupy jedenastu sportów, wytypowanych do wsparcia państwowego.

Wśród kryteriów, które musiały zostać spełnione na szczeblu narodowym należy wyróżnić: liczbę zarejestrowanych graczy, dostęp do sportu dla kobiet, dostęp do obiektów i udogodnienia, częstotliwość rozgrywek oraz ich standard, rozpoznawalność i popularność w kraju oraz potencjalne szanse w rozgrywkach międzynarodowych, a także podtrzymywanie sportowych tradycji. W ocenie Alberto Espasandína z Narodowego Biura Sportu, Federacja Rugby w Urugwaju jest obecnie wzorcowym modelem.

Zgodnie z danymi z Narodowego Biura Sportu, w Urugwaju jest zarejestrowane 7444 zawodników oraz 297 zawodniczek, a działania promocyjne rugby są dostrzegalne w całym kraju. Dobra realizacja programu Get Into Rugby, ustanowienie głównego centrum rugby na Charrúa Stadium w okolicy Montevideo oraz inne działania promocyjne, pozwoliło na stworzenie z rugby rozpoznawalnej marki.

Zakończony właśnie turniej Americas Pacific Challenge z udziałem reprezentacji Urugwaju A okazał się dużym sukcesem, a pierwsza reprezentacja Urugwaju wystąpi w argentyńskich mistrzostwach prowincji oraz wyjedzie na tourne do Europy.

W pierwszej połowie 2017 roku urugwajskie kluby dołączą do rozgrywek o mistrzostwo Argentyny, a reprezentacja weźmie udział w turniej Americas Rugby Championship oraz rozpocznie zmagania o awans do Rugby World Cup 2019 w Japonii.

Na podstawie World Rugby

Muszak