Rugby 7 – wschodząca gwiazda Stanów Zjednoczonych.

Przywrócenie rugby 7 do rodziny sportów olimpijskich, spotkało się ze zwiększeniem zainteresowania rugby w państwach, które do tej pory były utożsamiane z innymi dyscyplinami sportu. Dwukrotne zwycięstwo w ostatnim czasie Stanów Zjednoczonych nad „All Blacks” dowodzi, że rywalizacja w tej kategorii rugby, zaczyna nabierać coraz bardziej zaciętego wymiaru.

Amerykanie w meczach przeciwko Nowej Zelandii użyli swojej strategicznej broni w postaci Perrego Bakera oraz Carlina Islesa, zawodników obdarzonych sprinterskimi umiejętnościami i wywodzących się z innych dyscyplin sportowych. Obydwaj zawodnicy nie mają dużego doświadczenia w rugby, ale robią duże postępy, dzięki którym stanowią coraz większe zagrożenie dla drużyn przeciwnych na boisku.

W chwili obecnej rugby jest najszybciej rozwijającym się sportem w Stanach Zjednoczonych, a dzięki zaangażowaniu szkół około 2 milionów dzieci ma możliwość biegania z jajowatą piłką w ramach programu Rookie Rugby. Kolejnym krokiem będzie powstanie profesjonalnej ligi rugby 15, która ma wystartować od kwietnia 2016 roku, a od 2017 roku mają dołączyć również Kanadyjczycy. Liga na początku ma liczyć sześć zespołów, gdzie liczba graczy z zagranicy w każdej drużynie została określona na poziomie do pięciu zawodników.

Rosnąca wartość amerykańskiego rynku rugby została również dostrzeżona przez drużyny z Europy. London Irish mają podpisaną trzyletnią umowę na rozgrywanie meczy w Nowym Yorku, a Harlequins prowadzą program pilotażowy w Kalifornii. Jednocześnie same władze amerykańskiego rugby są świadome konieczności podjęcia odpowiednich działań. Cały system sportu w Stanach Zjednoczonych opiera się na jak najszybszym wyłapywaniu talentów oraz zapewnienie odpowiedniej infrastruktury już na poziomie szkół. Bardzo ważna jest rola trenerów, którzy zajmują się wdrażaniem programów rozwoju rugby, zwłaszcza na poziomie pracy z dziećmi i młodzieżą. Odpowiednie kwalifikacje trenerów oraz stworzenie atrakcyjnego programu, który będzie konkurencyjny dla innych dyscyplin sportu powinno przynieść planowane efekty i pozwolić na dołączenie rugby do czołówki najbardziej popularnych amerykańskich sportów.

Muszak