Rugby Camp Zanka 2009

W dniach 9-13 kwietnia odbył się czwarty obóz treningowy dla reprezentacji państw spoza pierwszej dziesiątki w rankingu drużyn europejskich kobiecego rugby`7 „Rugby Camp Zanka 2009”. Polska reprezentacja uczestniczyła w nim po raz trzeci. Nasz kraj reprezentowały zawodniczki z 5 klubów z całej Polski- Diablice Ruda Śląska, Tygrysice Sochaczew, Hools Girls Arka Gdynia, Czarne Pruszcz Gdański, Lwice AZS AWFiS Gdańsk.

Sam fakt, że udział w obozie wzięły zawodniczki z pięciu klubów z całej Polski jest już ogromnym sukcesem, ponieważ rok temu w tym samym czasie w Polsce istniała tylko jedna drużyna w Gdyni.
Trenerem, z którym miałyśmy zajęcia na obozie był Graham Smith- trener żeńskiej reprezentacji Anglii`7 . Zajęcia były podzielone na bloki tematyczne- pierwszego dnia uczyliśmy się gry w ataku, drugi dzień poświęcony był grze w obronie, a trzeciego dnia ćwiczyłyśmy grę w młynie oraz wynoszenie przy wrzucie z autu. Każdy dzień zakończony był sparingiem- pierwszego dnia grałyśmy z reprezentacją Czech i wygrałyśmy 26:12. Po sesji treningowej w piątek wygrałyśmy mecz sparingowy 26:0 z reprezentacją Węgier. Oprócz treningów na boisku, uczestniczyłyśmy w teoretycznych sesjach treningowych, podczas których oglądałyśmy m.in. mecze z Mistrzostw Świata `7 w Dubaju.
W niedzielę 12 kwietnia odbył się turniej pomiędzy 8 drużynami, rozgrywany był na zasadach obowiązujących podczas Mistrzostw Europy. W obozie uczestniczyło 16 reprezentantek Polski, a do protokołu można było zgłosić tylko 12 osób. Decyzją trenerów wypożyczyliśmy 4 zawodniczki z Polski do reprezentacji Chorwacji, która w obozie uczestniczyła w niepełnym składzie. Były to- Magdalena Kieliszek- Czarne Pruszcz Gdański, Marta Opolska- Tygrysice Sochaczew, Natalia Lutrzykowska- Hools Girls Arka Gdynia oraz Joanna Ciołek- Diablice Ruda Śląska. Pozwoliło to wszystkim naszym reprezentantkom uczestniczyć w meczach turniejowych.
Do turnieju jako reprezentantki Polski zgłoszone zostały- Agata Kamińska z Klubu Diablice Ruda Śląska, Marta Dybiec, Natalia Ciszewska, Marta Opolska i Anna Banaszek z Klubu Tygrysice Sochaczew, Magda Wiatrowska z Klubu Czarne Pruszcz Gdański, Emila Zalewska i Anna Michniewicz z Klubu Lwice AZS AWFiS Gdańsk oraz Monika Baniewicz, Agnieszka Walczyk, Małgorzata Bubacz, Sylwia Kilkowska, Marta Smeja, Magda Burchardt z Klubu Hools Girls Arka Gdynia. W meczach eliminacyjnych wystartowałyśmy w grupie z Austrią, Finlandią i drużyną European Mix. Pierwszy mecz w grupie z Austrią przegrałyśmy 7:12, kolejny z Finkami wygrałyśmy 10:5, a zespół European Mix pokonałysmy 54:0. Takim sposobem udało nam się wyjść z grupy na II miejscu. Mecz o grę o 1-2 miejsce przegrałyśmy niewielką różnicą punktów 14:21 z Węgierkami, w dodatku przez 4 niesłusznie podyktowane karne przez sędziego. Pogodziłyśmy się z tą decyzją, pomimo jej niesłuszności i w meczu o 3-4 miejsce odegrałyśmy się wygrywając z reprezentacją Austrii 14:7, jednocześnie zajmując III miejsce w turnieju EMERGING NATIONS TRAINING CAMP IV & TEST EUROPEAN CHAMPIONSHIP. Po turnieju odbył się bankiet podczas którego zostały wręczone puchary oraz wyróżnienia dla najlepszych zawodniczek poszczególnych drużyn. Z naszej reprezentacji wyróżnienia zostały przyznane Natalii Ciszewskiej z klubu Tygrysice Sochaczew i Agnieszce Walczyk z Hools Girls Arka Gdynia (wyróżnienie to zostało przyznane Agnieszce drugi rok z rzędu- podczas zeszłorocznego obozu w Austrii została wybrana najlepszą zawodniczką Reprezentacji Polski). W naszych zmaganiach wspomagał nas fizjoterapeuta – Jacek Szymański- któremu serdecznie dziękujemy za profesjonalną opiekę medyczną podczas obozu.
Oprócz tego zawodniczki i trener usłyszeli wiele słów pochwały za poczynione postępy w czasie ostatniego roku. Drużyna tradycyjnie została uznana za najładniejszą z reprezentacji, a irlandzki sędzia David Wilkinson- przyznał, że wiele irlandzkich kobiecych drużyn mogłoby się uczyć od nas pokory i zachowania na boisku. Trener reprezentacji Anglii- Graham Smith, zwrócił dużą uwagę na nasze przygotowanie i był zdumiony postępem jaki nastąpił od zeszłorocznych Mistrzostw Europy w Belgii.

Wyniki turnieju:
1. Węgry
2. Czechy
3. Polska
4. Austria
5. Finlandia
6. Bośnia i Hercegowina
7. Chorwacja
8. European Mix