RUGBY NA PIASKU

W najbliższą niedzielę na boisku plażowym przy namiocie Summertime nad siedleckim Zalewem odbędą się V Otwarte Mistrzostwa Siedlec w Rugby Plażowym. Patronat nad imprezą objęła redakcja Tygodnika Siedleckiego.

Celem imprezę organizowanej przez siedlecką Pogoń jest zapewnienie rozrywki dla osób odpoczywających nad Zalewem, propagowanie aktywnego wypoczynku i gry w rugby. Mistrzostwa zostaną rozegrane w czterech kategoriach: I od lat 10 do 13, II od lat 14 do 17, III od lat 18 – amatorzy i IV od lat 18 – zawodowcy. Tylko ta ostatnia jest przeznaczona dla zawodników grających w lidze, w pozostałych może wystartować każdy chętny, który zbierze trójkę przyjaciół. Należy od razu zaznaczyć, że rugby plażowe ma niewiele wspólnego z klasycznymi piętnastkami, przepisy zostały uproszczone do minimum, w rozgrywkach biorą udział 4-5 osobowe drużyny (3 graczy i 1-2 rezerwowych), czas trwania meczu 2 x 2,5 minuty, gra toczy się na boisku o wymiarach 20 x 10 metrów, a jedyny strój grających stanowią stroje kąpielowe.
Początek gier będzie następujący: kategoria I o godzinie 10.00, kategoria II o 12.00, kategoria III o 14.00 i kategoria IV o 16.00. O godzinie 18.00 odbędzie się podsumowanie imprezy. Zgłoszenia będą przyjmowane na godzinę przed rozpoczęciem rozgrywek, kupony zgłoszeniowe można wyciąć z Tygodnika Siedleckiego lub otrzymać przed turniejem.
Plażowe rugby zaczęto poważnie traktować dziewięć lat temu organizując turnieje w których obecnie grają nawet reprezentacje narodowe. W Polsce pierwsze rozgrywki odbyły się w 1998 roku. W Siedlcach w czterech poprzednich edycjach imprezy w czterech kategoriach wystartowało ponad 100 zespołów.
Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych, którzy mają sportowe zacięcie i spędzają lato w mieście do wspólnej zabawy jajowatą piłką, emocji nie powinno zabraknąć…