Rugby w Malezji

Początki zorganizowanego rugby w Malezji sięgają 1921 roku, kiedy powołano do życia Federację Rugby Malajów. Obecnie federacja nazywa się Rugby Malezja, zrzesza ponad 300 klubów, gdzie jest zarejestrowane ponad 41 tysięcy zawodników. Największą coroczną imprezą rugby w Malezji jest turniej COBRA 10, w którym odbywa się rywalizacja drużyn 10 osobowych. Combined Old Boys Rugby Association (COBRA) w Malezji, w 1967 roku wprowadziła do rugby rozgrywki dziesięcioosobowe, a szeroką popularność ta odmiana rugby zdobyła w takich krajach jak Tajlandia, Singapur, Indonezja, Korea Południowa, RPA.
Rugby Malezja jest również zaangażowana w rozwój programu Get Into Rugby i w ciągu ostatnich 4 lat udało się objąć programem prawie 130 tysięcy dzieci. W związku z rozwojem programu, odbyło się ostatnio spotkanie połączone z warsztatami, podczas którego dokonano oceny działań Rugby Malezja w promowaniu rugby i przeprowadzono analizę powodów braku osiągnięcia założonych celów, w obszarach tego wymagających.
Drużyna narodowa Malezji w rugby 15, obok Hong Kongu i Korei Południowej, bierze udział w najwyższej klasie rozgrywek azjatyckich – Tri Nations. W 2019 roku wielokrotny obrońca tytułu mistrzowskiego Japonia, w ramach przygotowań do pucharu świata w rugby, zdecydował się wziąć udział w rozgrywkach Pacific Nations. Rozgrywki ligowe w Malezji mają trzy stopnie, a top ligi tworzy licząca 12 zespołów Malaysia Rugby League Premier.

Muszak