Rugby w Rosji – rozwój wkracza w kolejną fazę

Moskwa przygotowuje wsparcie dla RWC Sevens 2013

Zgodnie z zapewnieniem Vice-Prezesa Rosyjskiej Federacji Rugby (RUR) organizacja Rugby World Cup Sevens 2013 w Moskwie stanowi ogromne wsparcie dla rozwoju rugby w Rosji.
Howard Thomas w czasie spotkania Konfederacji Rugby w Afryce, które odbyło się w Port Elizabeth w Republice Południowej Afryki, stwierdził, że w związku z czasem jaki pozostał do rozpoczęcia RWC Sevens 2013 w Moskwie, przygotowania wkroczyły w kolejną fazę.
Thomas podkreślił, że bycie gospodarzem tak znaczącej imprezy jest bardzo ważne dla rosyjskiego rugby. RWC Sevens 2013 w Moskwie będzie miało znaczący wpływ na rozwój i zwiększenia zainteresowania rugby w Rosji. Pomimo tego, że już w chwili obecnej rosyjskie rugby rozwija się zgodnie z oczekiwaniami, Rosyjska Federacja Rugby podejmie wszelkie działania mające na celu sukces szykowanej imprezy.

“Mogę obiecać wszystkim fanom wspaniałą atmosferę podczas mistrzostw w Moskwie i zapewnić, że nikomu nie zabraknie okazji do świetnej zabawy. Ułatwienia w procesie przekraczania granicy i atrakcyjne ceny biletów na zawody, sprawią, że sam przyjazd do Moskwy będzie przyjemnością.
Wizyta delegacji Rosyjskiej Federacji Rugby w Port Elizabeth zbiegła się z kolejną rundą HSBC Sevens World Series rozgrywaną w Eastern Cape. Jednocześnie, w poprzednim tygodniu, podczas specjalnej ceremonii w Dubaju, na ręce Vladimira Pavlova przekazano puchary, które zostaną wręczone zwycięzcą poszczególnych finałów. Stopień przygotowania organizacyjnego do RWC Sevens 2013 został również zaprezentowany podczas zgromadzenia FIRA-AER w Paryżu oraz na rzecz Rugby World Cup Limited w Dublinie.
Thomas podkreślił ogromne wrażenie jakie wywarł na delegacji Rosyjskiej Federacji Rugby sukces organizacyjny HSBC Sevens World Series oraz IRB Women’s Sevens World Series. Zgodnie z zapewnieniem, organizatorzy RWC Sevens 2013 w Moskwie dołożą wszelkich starań, aby poprzez odpowiedni poziom sportowy, zapewnić kibicom jak najlepsze widowisko.
Przewodniczący Rugby World Cup Limited Bernard Lapasset powiedział, że w następstwie sukcesu organizacji RWC Sevens 2009 w Dubaju, kolejna edycja pucharu świata jest oczekiwana z uwagą. Okres oczekiwania jest potęgowany przez świadomość, że całe wydarzenie będzie miało miejsce w tak energicznym i ekscytującym miejscu jak Moskwa.
Podkreślono, że bardzo ważna jest kwestia rozwoju oraz promocji rugby, zwłaszcza poza kraje tradycyjne związane z dyscypliną. Dlatego z zadowoleniem przyjęto tak duże zaangażowanie Rosyjskiej Federacji Rugby w całe przedsięwzięcie.
Rozwój rugby w Rosji jest wzmacniany przez zainteresowanie i wsparcie dla sportów olimpijskich. Obszar regionu Moskwy został objęty specjalnym programem rugby wprowadzonym do szkół. Dwie profesjonalne ligi rugby z dużą liczbą fanów oraz ogólne wsparcie dla istotnych wydarzeń sportowych gwarantują, że Stadion Łużniki zostanie wypełniony przez kibiców. Jak pokazała Olimpiada w 1980 roku oraz inne topowe wydarzenia sportowe, w tym finał UEFA Champions League w 2008, są to imprezy cieszące się ogromnym zainteresowaniem.
Sama impreza sportowa zostanie wzbogacona przez imprezy kulturalne, muzyczne oraz kulinarne, zgodnie z oczekiwaniami dobrej rozrywki nie tylko na boisku ale również poza nim.
Współpraca z władzami Moskwy oraz Rządem Rosyjskim, pozwoli na wprowadzenie atrakcyjnych cen biletów, których cena zacznie się od poziomu $5 US, co pozwoli na przyciągnięcie dużej rzeszy kibiców.

Drużyny zakwalifikowane do RWC Sevens 2013:
Mężczyżni: Argentina, Australia, Canada, England, Fiji, France, Georgia, Hong Kong, Japan, Kenya, New Zealand, Philippines, Portugal, Russia, Samoa, Scotland, South Africa, Spain, Tonga, Tunisia, USA, Wales, Zimbabwe . Ostatnie wolne miejsce przypadnie zwycięzcy Mistrzostw Ameryki Południowej w Rugby 7 w Rio de Janeiro w dniach 23-24 Lutego.

Kobiety: Australia, Canada, China, England, Fiji, France, Ireland, Japan, Netherlands, New Zealand, Russia, South Africa, Spain, Tunisia and USA . Ostatnie wolne miejsce przypadnie zwycięzcy Mistrzostw Ameryki Południowej w Rugby 7 w Rio de Janeiro w dniach 23-24 Lutego.

opracowanie: Rafał

www.irb.com