Rugby we współzawodnictwie sportowym siedleckich gimnazjów

Zarząd Szkolnego Związku Sportowego w Siedlcach na wniosek Miejskiego Klubu Rugby podjął decyzję o włączeniu rugby do cyklu współzawodnictwa sportowego gimnazjów.

Od listopada ubiegłego roku Miejski Klub Rugby przygotowywał się do wprowadzenia rugby do cyklu współzawodnictwa sportowego gimnazjów. Organizacja pięciu turniejów poprzedziła start pierwszego sezonu Gimnazjalnej Ligi Rugby Tag, rozegrano dwa turnieje eliminacyjne i turniej finałowy. W rozgrywkach uczestniczyło 8 drużyn z Siedlec i gminy Siedlce, a pierwszym mistrzem została drużyna Publicznego Gimnazjum nr 4 wyprzedzając gimnazja nr 2 i nr 5.

W trakcie sezonu Miejski Klub Rugby złożył w Powiatowym Szkolnym Związku Sportowym regulamin rozgrywek i inne dokumenty z wnioskiem o włączenie rugby do cyklu współzawodnictwa sportowego gimnazjów. Na posiedzeniu Zarządu SZS jednomyślnie przegłosowano decyzję o dołączeniu rugby do dyscyplin punktujących w systemie współzawodnictwa sportowego gimnazjów. Od nowego roku szkolnego ruszy drugi sezon Ligi Gimnazjalnej, cykl rozgrywek składający się z czterech turniejów eliminacyjnych i turnieju finałowego. Siedlce są trzecim po Łodzi i Gdańsku miastem gdzie rugby jest w programie rozgrywek Szkolnego Związku Sportowego.
Przed rozpoczęciem rozgrywek Miejski Klub Rugby wyposaży miejskie gimnazja w zestawy tagów i piłki , będzie też organizował w szkołach pokazowe lekcje wychowania fizycznego poświecone technice i taktyce rugby tag. Liga ma popularyzować rugby w gimnazjach, aktywizować młodzież, zachęcać do sportowego trybu życia i uczyć przestrzegania zasad fair play.

Najzdolniejsi zawodnicy będą mogli kontynuować przygodę z owalną piłką w Miejskim Klubie Rugby, który uczestniczy w turniejach regionalnych i ogólnopolskich.

Rugby Tag w przeciwieństwie do klasycznego jest odmianą bezkontaktową, a więc bezpieczną nawet dla uczniów nie mających nigdy styczności z rugby. Zamiast szarży, która jest podstawowym sposobem na zatrzymanie przeciwnika w rugby, stosuje się tagi czyli dwie taśmy na pasku, których zerwanie jest równoznaczne z zaszarżowaniem przeciwnika. Rugby Tag wyrabia szybkość, zwinność i wytrzymałość eliminując urazy do minimum.

Jacek Wierzbicki