RWC 2019. Grupa A. Japonia – Rosja

W meczu otwarcia RWC 2019 na stadionie w Tokyo spotkały się reprezentacje Japonii i Rosji. Gospodarze byli faworytami tego spotkania. Do tej pory obie drużyny zagrały raz, w 2018 roku w meczu towarzyskim, w którym Japończycy wygrali nieznacznie 32:27. Mecz ten rozegrano w Gloucester w Anglii.
Dziś ponownie lepsza była drużyna Japonii, pokonując Rosje 30:10.
Japończycy rozkręcali się powoli, a Rosjanie długo zaskakiwali swoją postawą. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 12:7, a pierwsze  punkty już w 4 minucie zdobyli Rosjanie. Niestety wilgotna pogoda spowodowała, że nasi wschodni sąsiedzi szybciej polegli kondycyjnie.
Skrzydłowy Kotaro Matsushima został wybrany Player of the Match i jednocześnie jest pierwszym Japończykiem, który zdobył hat-tricka.