Sensacyjne wieści z Warszawy

W piątek, 30 kwietnia Zarząd zgodnie z planem dokonał oceny osiągnięć reprezentacji juniorów i seniorów w minionym sezonie.
Czwarte miejsce juniorów w grupie B podczas rozgrywanych we Włoszech Mistrzostw Europy i podobnie jak w roku poprzednim jedno zwycięstwo (z Litwą) i dwie porażki w turnieju (z Hiszpanią i Holandią) nie pozwoliły na pozytywną ocenę tego występu.
Nie udało się też zrealizować celu sportowego reprezentacji seniorów. Po trzech kolejnych porażkach (z Ukrainą, Czechami i Belgią) zamiast myśli o awansie do dywizji 1, przyszło zagrożenie spadkiem do dywizji 2B.

Zaproszeni na posiedzenie trenerzy: Maciej Misiak i Tomasz Putra przedstawili swoją ocenę dokonań prowadzonych przez nich kadr zwracając uwagę na szereg niezależnych od nich przyczyn nie najlepszych wyników.

Trener juniorów zwrócił uwagę na „słabszy rocznik 1992”, który pozwolił na występ aż 7 rok młodszych graczy w imprezie mistrzowskiej, brak liderów w zespole, niekorzystny termin mistrzostw oraz generalnie zbyt małą liczbę zawodników i meczów rozgrywanych w Polsce.

Trener reprezentacji seniorów za największy problem uznał traktowanie reprezentacji jako swoistej „konkurencji” dla klubów, co przejawia się jej negatywnym traktowaniem przez wielu trenerów i zawodników. Zwrócił uwagę na olbrzymie zaangażowanie wielu osób, ale jednocześnie brak gotowości do współpracy i wyznaczania wspólnych, jasnych celów.

Rozumiejąc, że przyczyny słabych wyników kadr z pewnością spowodowane są wieloma, różnymi czynnikami postanowiono jednak nie przedłużać automatycznie wygasających kontraktów trenerskich i przeprowadzić konkurs na stanowiska trenerów kadr narodowych juniorów i seniorów zapraszając do udziału w nich dotychczasowych szkoleniowców obu kadr.

Szczegóły konkursów zostaną ogłoszone w najbliższych dniach, ale z pewnością kandydaci zostaną poproszeni o określenie planu pracy i celów sportowych oraz przedstawienie oczekiwań finansowych i zespołu współpracowników.

Podjęto też decyzje dotyczące rozgrywek klubowych. Zdecydowano, że o awansie do finału Pucharu Polski z pary: Arka Gdynia v Lechia Gdańsk zdecyduje mecz rozegrany w środę, 2 czerwca br. o godz. 18.00 na stadionie w Gdyni, a zaległe spotkanie ligowe Juvenia Kraków v Lechia Gdańsk zostanie rozegrane 22 maja br. bez udziału zawodników powołanych do kadry 7.

Wiele miejsca poświęcono też wdrożeniu programu „Talent” . Ostateczny skład objętych nim młodych zawodników zostanie przedstawiony jutro, a jednym z warunków znalezienia się w nim jest dostarczenie przez zainteresowane Kluby informacji dotyczącej sposobu wydatkowania przyznanych kwot. Informacja na ten temat została przesłana i opublikowana na stronie Związku 21 kwietnia br.