SENSACYJNY TRIUMF CASTRES W FINALE TOP14!!!

Przed finałowym spotkaniem francuskiej TOP 14 wydawało się, że będzie to czysta formalność. Wyniki półfinałów, w których Clermont uległo Castres, sprawiły, że murowanym faworytem pojedynku o mistrzowską paterę był Toulon. A jednak po raz kolejny okazało się, że pieniądze w sporcie nie grają i mecz zakończył się sensacyjnym zwycięstwem Castres 19:14. Szczegóły w artykule.

Pojedynek jak zwykle zgromadził komplet publiczności na Stade de France w podparyskim Saint Denis. Co ciekawe, był to pierwszy pojedynek rozegrany przez Castres na tym stadionie. Wygrywając finałowe spotkanie Toulon miał szansę stać się pierwszym od 1996 roku francuskim zespołem, który zdobył dublet. Z kolei podopieczni duetu Labit-Travers czekali na pierwsze mistrzostwo od 1993 roku. Punktowanie w meczu rozpoczęli dwaj najskuteczniejsi zawodnicy sezonu – Jonny Wilkinson i Rory Kockott – którzy wykorzystali po rzucie karnym. Wynik 3:3 utrzymywał się aż do doliczonego czasu pierwszej połowie, kiedy to Rory Kockott wykorzystał błąd w ustawieniu linii defensywnej Toulonu, a w szczególności słabo grającego Frederica Michalaka i popędził z piłką na słupy. Następnie nie miał problemu z podwyższeniem, ustalając rezultat pierwszej odsłony na 10:3. Bernard Laporte musiał dokonać zmian, gdyż gra jego zespołu nie wyglądała najlepiej. Uczynił to, wprowadzając Orioliego i Tillous-Borde\’a. Właśnie rezerwowy łącznik młyna był bohaterem akcji w 55 minucie, gdy uratował swą drużynę przed utratą przyłożenia z rąk Remi Talesa. Ciężar gry wziął na siebie Mathieu Bastareaud, który mocnymi wejściami rozbijał obronę Castres. Zeespół ten popełniał coraz większą ilośc karnych, z których dwa wykorzystał Wilkinson. Nie był to jednak najlepszy dzień dla znakomitego angielskiego łącznika ataku, który trzykrotnie nie trafił z podstawki. Gdy wydawało się, że Toulon jest na dobrej drodze do dogonienia prowadzących rywali, w 70 oraz 74 minucie Remi Tales dwukrotnie celnie uderzył z drop-goala. Zwycięstwo Castres przypieczętował zaś z karnego w przedostatniej minucie bohater meczu – Kockott. Już po końcowej syrenie Toulon zdobył swe jedyne przyłożenie autorstwa Delona Armitage\’a, jednak punkty te nie mogły nic już zmienić. O zwycięstwie Castres zadecydowała ich świetna gra w obronie, konsekwenta realizacja założeń taktycznych oraz twarda gra w młynach dyktowanych. Dużą rolę odegrała też spora liczba błędów w grze ręką popełniona przez zawodników Toulonu. Duet trenerski Laurent Labit i Laurent Travers pożegnał się znakomicie z drużyną Castres przed swoim odejściem do Racingu Metro Paryż.