Siódemka z Fidżi pokonała Nową Zelandię

W piątek, w Australi rozpoczął się pierwszy turniej Gold Coast Sevens z cyklu HSBC IRB World Rugby Sevens Series.  Grupę A wygrali Nowozelandczycy wygrywając wszystkie spotkania, pokonali Fidżi 28:5. W grupie B najlepsi okazali się rugbiści PRA którzy pokonali między innymi ekipę Australii 21:7. Grupa C należała do rugbistów Samoa którzy ograli Francuzów 24:14. W grupie D Walia niespodziewanie ograła Anglików 21:7.

W finale spotkały się dwie najlepsze drużyny z Grupy A, odwieczni rywale Nowa Zelandia i Fidżi.
Od pierwszego gwizdka sędziego do szturmu ruszyli Nowozelandczycy, przez dwie i pół minuty parli do przodu, twarda gra w obronie Fidżi doprowadziła do straty piłki. Fidżi gra na swoim 22 metrze, piłkę z raka podnosi Setefano Cakau , machnięciem zmylił dwóch przeciwników i po ponad 80 metrowym rajdzie zdobył pierwsze przyłożenie w słupach. Fidżi prowadzi 7:0 po podwyższeniu Osea Kolinisau. W odpowiedzi niezawodny Tomasi Cama zdobywa przyłożenie. Fidżi w 6 minucie meczu traci kontuzjowanego Setefano Cakau. Na prowadzenie 12:7 wychodzi Nowa Zelandia po kolejnym przyłożeniu i podwyższeniu Tomasi Cama najskuteczniejszego w tym turnieju. Po przerwie kolejna kontuzja w ekipie Fidżi. Mecz zaczyna się od początku, pędzący jak najszybszy pociąg Joeli Lutumailagi zdobywa przyłożenie na remis. Pod duża presją grają Nowozelandczycy, Tomasi Cama gubi piłkę na 5 metrze przed swoim polem punktowym, jednak źle związany młyn Fidżi, wolny dla Nowej Zelandii. Kolejne dwa przyłożenia zdobywają rugbiści Fidżi, akcja debiutujących w turnieju Senivalati Vunibola zabiera piłkę przeciwnikowi, punkty zdobywa Semi Radradra. Wynik meczu ustalił Livai Ikanikoda celnym podwyższeniem po przyłożeniu Watisoni Votu.