Springboks w końcu wygrywają

W swoim ostatnim spotkaniu tegorocznej edycji Pucharu Trzech Narodów drużyna RPA pokonała rezerwy Nowej Zelandii 18-5.

Trener All Blacks Graham Henry postanowił zostawić w domu najlepszych zawodników ( min.Carter, Mc Caw, Mulilana, Sivivatu ) i dać szansę rezerwowym. Nie wszyscy ją wykorzystali i Nowa Zelandia poniosła pierwszą w tym roku porażkę. Gospodarze w dużej mierze zawdzięczają zwycięstwo świetnej dyspozycji łącznika ataku, Steyna, który zdobył wszystkie punkty.
Początek spotkania to wyrówna na gra. Pierwsze punkty zdobyli zawodnicy RPA, dwa rzuty karne z prawie 50 metrów zamienił na 6 punktów Morne Steyn. W nienajlepszej dyspozycji był tego dnia Christan Slade, które nie wykorzystał szansy dla swojej drużyny.
W 32 minucie po drop goalu Steyna zrobiło się 15-0 i wydawało się, że Springboks bez większych problemów odniosą pierwsze zwycięstwo. Jednak jeszcze przed przerwą All Blacks pokazali, że nie zamierzają składać broni. Sonny Bill Williams podał do skrzydłowego Geara, który urwał się obrońcom, a akcje wykończył środkowy ataku Kahui. Niestety znowu nie popisał się Christian Slade i pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 15-5.
Druga część spotkania nie przyniosła oczekiwanych emocji. Co prawda po bardzo ciekawej akcji goście zdobyli przyłożenie, ale słusznie nie zostało uznane przez sędziego, ponieważ Dagg podał piłkę do przodu.
Kolejne 3 punkty dla Sprngboks zdobył Steyn i All Blacks chyba stracili wiarę, że mogą tego dnia odnieść zwycięstwo.
Nieźle prezentował się zmiennik Slade’a Weepu, i to prawdopodobnie on obok Dana Cartera wystąpi podczas rozgrywek Pucharu Świata.
Za tydzień mecz, który zadecyduje o tym, kto zostanie zwycięzcą tegorocznej edycji Pucharu Trzech narodów – Australia – Nowa Zelandia.

RPA Nowa Zelandia 18-5 (15-5)