Rusza Super Rugby, najlepsza liga Świata. W tym sezonie po europejskich przygodach znów zobaczymy takie gwiazdy jak: Ma’a Nonu (Nowa Zelandia), Duane Vermulen (RPA) czy Quade Qooper (Australia)
Rozgrywki Super Rugby 2019 rozpoczną się w najbliższy weekend w piątek 15 lutego, a ponieważ mamy w tym roku Puchar Świata w Rugby, liga będzie grała bez przerwy co tydzień.
Kibice zobaczą 18 regularnych rund Super Rugby, następnie gry play-off, mające wyłonić zwycięzce. Tak więc ćwierćfinały rozpoczną się już w weekend od 22 czerwca a już w sobotę 6 lipca zobaczymy pojedynek finałowy.
Jako że Super Rugby rozpoczyna się w ten weekend, pomyśleliśmy, że warto przyjrzeć się drużynom sezonu 2019′.
Znowu mamy 15 drużyn i są one podzielone na trzy konferencje geograficzne.
Australian Super Rugby Conference:
Brumbies, Rebels, Reds, Waratahs, Sunwolves
Konferencja Super Rugby w Nowej Zelandii:
Blues, Chiefs, Crusaders, Highlanders, Hurricanes
Konferencja Super Rugby w RPA:
Byki, Lwy, Rekiny, Strażnicy, Jaguary
Każda z 15 drużyn Super Rugby rozegra 16 meczów w sezonie zasadniczym. Te 16 meczów będzie obejmować osiem meczów przeciwko drużynom na ich własnej konferencji (w domu i na wyjeździe) oraz cztery mecze przeciwko drużynom z każdej innej konferencji (w domu lub na wyjeździe).
Oto składy drużyn Super rugby 2019′
Australia
Brumbies skład:
Młyn: Allan Alaalatoa, Rory Arnold, Sam Carter, Tom Cusack, Murray Douglas, Blake Enever, Folau Fainga’a, Vunipola Fifita, Ben Hyne, Leslie Leulua’iali’i-Makin, Joshua Mann-Rea, Lachlan McCaffrey, Connal McInerney , David Pocock, Tom Ross, Peter Samu, Scott Sio, James Slipper, Darcy Swain, Rob Valetini
Atak: Tom Banks, Mack Hansen, Wharenui Hawera, Len Ikitau, Jordan Jackson-Hope, Bayley Kuenzle, Tevita Kuridrani, Christian Lealiifano, Noah Lolesio, Ryan Lonergan, Matt Lucas, Andy Muirhead, Chance Peni, Joe Powell, Toni Pulu, Irae Simone, Henry Speight, Lausii Taliauli, Tom Wright
Nowi gracze: Vunipola Fifita Tom Ross, James Slipper, Douglas Murray, Pete Sam Bayley Kuenzle, Len Ikitau Noe Lolesio, Jireh Simone, Tom Wright,
Gracze, którzy odeszli: Ben Alexander, Mees Erasmus, Nic Mayhew, Faalelei Sione, Robbie Abel, Richie Arnold, Michael Oakman-Hunt (kontrakt krótkoterminowy), Lolo Fakaosilea, Isi Naisarani, Kyle Godwin, Andrew Smith, James Dargaville, James Verity-Amm
Rebels skład:
Młyn: Jermaine Anew, Adam Coleman, Angus Cottrell, Ben Daley, Mees Erasmus, pony Faamausili, Tetera Faulkner, Richard Hardwick, Ross Haylett-Petty, Luke Jones, Sam Jeffries, Rob Leota, Matt Philip, Inne Naisarani, Anaru Rangi, Hugh Roach, Frederick Fred, Sam Talakai, Jordan Uelese, Brad Wilkin
Atak: Quade Cooper, Tom English, Will Genia, Harrison Goddard, Dane Haylett-Petty, Reece Hodge, Marika Koroibete, Jack Maddocks, Campbell Magnay, Billy Meakes, Michael Ruru, Matt To’omua, Sione Tuipulotu, Semisi Tupou
Nowi gracze: Mees Erasmus, Hugh Roach, Luke Jones, Brad Wilkin, Isi Naisarani, Quade Cooper, Matt To’omua, Campbell Magnay
Gracze, którzy odeszli: Laurie Weeks, Geoff Parling, Colby Fainga’a, Lopeti Timani, Amanaki Mafi, Jack Debreczeni, Jack McGregor, Dave Horwitz, Henry Hutchison, Sefa Naivalu, Tayler Adams
Reds skład:
Młyn: Angus Blyth, Feao Fotuaika, Scott Higginbotham, Harry Hockings, Harry Hoopert, Adam Korczyk, Gavin Luka, Efi Ma’afu, Alex Mafi, Fraser McReight, Brandon Paenga-Amosa, Izack Rodda, Lukhan Salakaia-Loto, Angus Scott-Young, JP Smith, Ruan Smith, Caleb Timu, Taniela Tupou, Harry Wilson, Liam Wright
Atak: Jock Campbell, Filipo Daugunu, Will Eadie, Chris Feauai-Sautia, Jack Hardy, Bryce Hegarty, Samu Kerevi, Tate McDermott, Matt McGahan, Sefa Naivalu, Duncan Paia’aua, Jordan Petaia, Moses Sorovi, Hamish Stewart,Teti Tela, Aidan Toua, James Tuttle
Nowi gracze: Gavin Luka, Efi Maafu, Fraser Mcreight, Harry Wilson, Matt McGahan, Jock Campbell, Will Eadie, Sefa Naivalu, Bryce Hegarty
Gracze, którzy odeszli: Sef Faagase, James Slipper, Markuz Vanzati, Andrew Ready, Kane Douglas, Michael Gunn, Reece Hewat, George Smith, Quade Cooper, Jono Lance, Ben Lucas, Lachlan Maranta, Eto Nabuli, Jayden Ngamanu, Izaia Perese, Nick Frisby, Karmichael Hunt
Sunwolves skład:
Młyn: Mark Abbott, Asaeli Ai VALU, Jaba Bregvadze, Ben Gunter, Grant Hattingh, Uwe Helu, Kazuki Himeno, Shota Horie, Keita Inagaki, Koo Ji- Win, Pieter Labuschagné Michael Leitch, Pauliasi Manu, Craig Millar, James Moore, Yusuke Niwai Sam Prattley Dan Pryor , Kara Pryor, Ed Quirk, Tom Rowe, Atsushi Sakate, Hendrik Tui, Wimpie van der Walt, Hencus van Wyk, Rahboni Warren-Vosayaco Alex Woonton, Hiroshi Yamashita
Atak: Jamie Booth, Phil Burleigh, Jason Emery, Kenki Fukuoka, Shane Gates, Jamie Henry, Lomano Lemeki, Michael Little, Semisi Masirewa, Rikiya Matsuda, Yutaka Nagare, Ryoto Nakamura, Hayden Parker, Rene Ranger, Hosea Saumaki, Kaito Shigeno, Fumiaki Tanaka, Will Tupou, Keisuke Uchida, Gerhard van den Heever
Nowi zawodnicy: Pauliasi Manu, Sam Prattley, Hiroshi Yamashita, Tom Rowe, Mark Abbott, Dan Pryot, Kara Pryor, Hendrik Tui, Sean McMahon, Jamie Booth, Phil Burleigh, Jamie Henry, Rene Ranger
Gracze, którzy odeszli: Nika Khatiashvili
Waratahs skład:
Cameron Clark (Northern Suburbs), Adam Ashley-Cooper (TBC), Kurtley Beale (Eastern Suburbs), Angus Bell (Uniwersytet Sydney), Jack Dempsey (Gordon), Ben Donaldson (Randwick), BJ Edwards (Eastern Suburbs), Damien Fitzpatrick (Eastwood), Lalakai Foketi (wschodnie przedmieścia), Israel Folau (Uniwersytet w Sydney), John Folau (TBC), Bernard Foley (Uniwersytet w Sydney), Jake Gordon (Uniwersytet w Sydney), Ned Hanigan (Randwick), Will Harris (Eastern Suburbs) , Will Harrison (Randwick), Jed Holloway (dzielnice południowe) Michael Hooper (Manly), Karmichael Hunt (TBC), Harry Johnson-Holmes (Uniwersytet Sydney), Sekope Kepu (Randwick), Tolu Latu (Uniwersytet w Sydney), Mack Mason ( Eastern Suburbs), Ryan McCauley (Eastern Suburbs), Will Miller (Northern Suburbs), Alex Newsome (Eastern Suburbs), Rory O’Connor (Warringah),Nick Phipps (Uniwersytet Sydney), James Ramm (Randwick), Tom Robertson (Uniwersytet Sydney), Le Roux Roets (TBC), Curtis Rona (TBC), JP Sauni (Parramatta), Mitch Short (Randwick), Rob Simmons (Randwick) , Hugh Sinclair (Northern Suburbs), Tom Staniforth (Eastern Suburbs), Rory Suttor (Uniwersytet w Sydney), Lachlan Swinton (Uniwersytet Sydney), Patrick Tafa (Northern Suburbs), Chris Talakai (Uniwersytet w Sydney), Andrew Tuala (TBC), Shambeckler Vui (południowe dzielnice), Cody Walker (wschodnie przedmieścia), Michael Wells (północne przedmieścia), Jeremy Williams (wschodnie przedmieścia)Rory Suttor (Uniwersytet Sydney), Lachlan Swinton (Uniwersytet Sydney), Patrick Tafa (Northern Suburbs), Chris Talakai (Uniwersytet Sydney), Andrew Tuala (TBC), Shambeckler Vui (Dystrykty Południowe), Cody Walker (Eastern Suburbs), Michael Wells (Northern Suburbs), Jeremy Williams (Eastern Suburbs)Rory Suttor (Uniwersytet Sydney), Lachlan Swinton (Uniwersytet Sydney), Patrick Tafa (Northern Suburbs), Chris Talakai (Uniwersytet Sydney), Andrew Tuala (TBC), Shambeckler Vui (Dystrykty Południowe), Cody Walker (Eastern Suburbs), Michael Wells (Northern Suburbs), Jeremy Williams (Eastern Suburbs)
Nowi gracze: Rory O’Connor, Le Roux Roets, John Folau, Karmichael Hunt
Gracze, którzy odeszli: Paddy Ryan, Matt Sandell, Kalivate Tawake, Hugh Roach, Kelly Meafua, Brad Wilkin, Mick Snowden (krótkookresowo), Irae Simone, Andrew Kellaway, Taqele Naiyaravoro
Drużyny Super Rugby z Nowej Zelandii na 2019
Blues skład:
Filar: Alex Hodgman, Ezekiel Lindenmuth, Sione Mafileo, Marcel Renata, Karl Tu’inukuafe, Ofa Tu’ungafasi
Młynarze: Leni Apisai, Matt Molds, James Parsons
II linia: Gerard Cowley-Tuioti, Josh Goodhue, Jacob Pierce, Scott Scrafton, Patrick Tuipulotu
III linia: Jed Brown, Blake Gibson, Akira John, Dalton Papalii, Tom Robinson, Hoskins Sotutu, Jimmy Tupou
Łącznik młyna: Sam Nock, Augustine Pulu, Jonathan Ruru
Łącznik ataku: Otere Black, Stephen Perofeta, Harry Plummer
Centry: Levi Aumua, TJ Faiane, Nonu Nume, Tanielu Tele, Sonny Bill Williams
skrzydło, obrońca: Caleb Clarke, Michael Collins, Matt Duffie, Rieko Ioane, Melani Nanai, Jordan Trainor
Chiefs skład:
Filar: Kane Hames, Aidan Ross, Reuben O’Neill, Nepo Laulala, Lights, Scoopers, Angus Boys
Młynarze: Nathan Harris Liam Polwart, Samisoni Fox
II linia: Brodie Retallick, Tyler Ardron, Laghlan McWhannell, Michael Allardice, Fin Hoeata
III linia: Mitchell Brown, Taleni Seu, Sam Cane, Mitchell Karpik, Lachlan Boshier, Luke Jacobson, Pita Gus Sowakula
Łącznicy młyna: Brad Weber, Tahitian University, Jonathan Miller
Łącznicy ataku: Damian McKenzie, Tiaan Falcon, Jack Debreczeni
Centry: Alex Nankivell, Anton Lienert-Brown, Tumua Manu, Bailyn Sullivan
Skrzydłowi, obrońcy: Solomon Alaimalo, Sean Wainui, Ataata Moeakiola, Etene Nanai-Seturo, Shaun Stevenson, Marty McKenzie
Crusaders skład:
Filary: Michael Alaalatoa, Harry Allan, Owen Franks, Oliver Jager, Joe Moody, Tim Perry
Młynarze: Ben Funnell, Andrew Makalio, Codie Taylor
II linia: Scott Barrett, Quinten Strange, Luke Romano, Sam Whitelock
III linia: Ethan Blackadder, Whetukamokamo Douglas, Mitchell Dunshea, Billy Harmon, Kieran Read, Tom Sanders, Jordan Taufua, Matt Todd
Łącznicy młyna: Mitchell Drummond, Ereatara Enari, Bryn Hall
Łącznicy Ataku: Brett Cameron, Mitchell Hunt, Richie Mo’unga
Centry: Tim Bateman, Ryan Crotty, Jack Goodhue, Ngane Punivai
Skrzydłowi i obrocy: George Bridge, Israel Dagg, David Havili, Braydon Ennor, Leicester Opportunity, Will Jordan, Manasa Mataele
Highlanders skład:
Młynarze: Liam Coltman, Ash Dixon, Ray Niuia
Filar: Daniel Lienert-Brown, Josh Iosefa-Scott, Ayden Johnstone, Siate Tokolahi, Tyrel Lomax, Sef Fa’agase
Wspieracze: Tom Franklin, Jackson Hemopo, Paripari Parkinson, Josh Dickson, Jack Whetton
Rwacze i no8: Luke Whitelock, Liam Squire, James Lentjes, Dillon Hunt, Marino Mikaele Tu’u, Shannon Frizell, Elliot Dixon
no9: Aaron Smith, Kayne Hammington,
no10: Bryn Gatland, Josh Ioane, Marty Banks
Centry: Rob Thompson, Patelesio Tomkinson, Teihorangi Walden, Richard Buckman, Matt Faddes, Thomas Umaga-Jensen
Tyłowi: Waisake Naholo, Tevita Li, Tevita Nabura, Josh McKay, Ben Smith
Hurricanes – skład:
no2: Asafo Aumua, Dane Coles, Ricky Riccitelli
Filar: Fraser Armstrong, Chris Eves, Alex Fidow, Ben May, Toby Smith, Jeff To’omaga-Allen
Wsperacze: James Blackwell, Geoff Cridge, Sam Lousi, Liam Mitchell, Isaia Walker-Leawere
Rwacz i no8: Heiden Bedwell-Curtis, Gareth Evans, Vaea Fifita, Sam Henwood, DuPlessis Kirifi, Reed Prinsep, Ardie Savea
no9: Finlay Christie, Richard Judd, TJ Perenara
no10: Beauden Barrett, Jackson Garden-Bachop, Fletcher Smith
Center: Vince Aso, Wes Goosen, Ngani Laumape, Billy Proctor, Matt Proctor
Tyłowi: Jordie Barrett, Ben Lam, Jonah Lowe, Nehe Milner-Skudder, James Marshall, Salesi Rayasi
Reprezentacje RPA w Super Rugby na rok 2019
Bulls skład:
Matthys Basson, Lizo Gqoboka, Madot Mabokela, Simphiwe Matanzima, Nqoba Mxoli, Trevor Nyakane, Dayan van der Westhuizen, Conraad van Vuuren, Frans van Wyk, Schalk Brits, Johan Grobbelaar, Edgar Marutlulle, Jaco Visagie, Lood de Jager, Jason Jenkins, RG Snyman, Hendre Stassen, Tim Agaba, Thembelani Bholi, Nick de Jager, Carel du Preez, Jannes Kirsten, Paul Schoeman, Roelof Smit, Ruan Steenkamp, Muller Uys, Marco van Staden, Hanro Liebenberg, Jano Venter, Duane Vermeulen, Theo Maree, Embrose Papier, Ivan van Zyl, Andre Warner, Marnitz Boshoff, Manie Libbok, Handre Pollard, Stedman Gans, JT Jackson, Johnny Kotze, Jesse Kriel, Franco Naude, Burger Odendaal, Dylan Sage, Cornal Hendricks, Travis Ismaiel, Duncan Matthews, Rosko Specman, Jade Stighling, Warrick Gelant, Divan Rossouw
Jaguares skład:
Agustin Creevy Bautista Ezcurra Bautista Delguy Diego Fortuno Domingo Miotti, Emiliano Boffelli Enrique Pieretto Franco Molina, Gaspar Baldunciel Guido Petti Pagadizabal Gonzalo Bertranou Ignacio Mendy, Javier Diaz, Javier Ortega Desio, Jeronimo de la Fuente, Joaquin Diaz Bonilla, Joaquin Tuculet Juan Cruz Mallia, Juan Pablo Zeiss, Juan Manuel Leguizamón Julian Montoya, Lucas Paulos, Lucio Sordoni Mark Kremer, Martin Landajo Matias Alemanno, Matias Moroni, Matias Orlando, Mayco Vivas, Nahual Tetaz Chaparro, Pablo Matera, Ramiro Moyano Rodrigo Bruni, Santiago Carreras, Chocobares Santiago, Santiago Garcia Botta, Santiago Gonzalez Iglesias, Santiago Grondona, Santiago Medrano, Sebastian Cancelliere Tomas Cubelli Tomás Lavanini Tomas Lezana
Lions skład:
Jacobie Adriaanse Juan Jonker, Danie Mine, Sti Sithole Dylan Smith, Malcolm Marks Lourens Erasmus, Rhyno Herbst, Robert Kruger, Marvin Orie, Cyle Brink Hacjivah Dayimani, Len Massyn, Marnus Schoeman, Quagga Smith, Warren Whiteley, Ross Cronje Nic Groom, Dillon Smith, Elton Jantjies, Shaun Reynolds Lionel Mapoe Harold Vorster Ruan Combrinck, Aphiwe Dyantyi Courtnall Skosan, Madosh Tambwe, Andries Coetzee, Sylvian Mahuza
Sharks skład:
Andre Esterhuizen Andrew Evans, Aphelele Fassi, Armand van der Merwe, Cameron Wright, Chiliboy Ralepelle, Coen Raad Oosthuizen, Courtney Winnaar, Curwin Bosch, Daniel du Preez Dylan Richardson, Fezokuhle Mbatha, Gideon Koegelenberg, Grant Williams, Hyron Andrews, Jacobus van Wyk Jacques Vermuelen, Jean-Luc du Preez Jeremy Ward, JJ van der Mescht Jan Hubert Meyer, Juan Schoeman, Khuthuzani Mchunu, Kwanda Dimaza, Leolin Zas Louis Schreuder, Lubabalo Mtembu Luke Stringer, Lukhanyo Am, Lwazi Mvovo , Makazole Mapimpi Marius Louw, Muller du Pelssis, Mzamo Majola, Phendulani Buthelezi, Philip van der Walt, Rhyno Smith, Robert du Preez Ruan Botha, Ruben van Heerden, Sanele Nohamba, Sibusiso Nkosi, Tendai Mtawarira Thomas du Toit, Tyler Paul, Wian Vosloo
Stormers skład:
Kwenzo Blose, Neethling Fouche, Steven Kitshoff, Michael Kumbirai, Wilco Louw, Frans Malherbe, Lee-Marvin Mazibuko, Alistair Vermaak, Bongi Mbonambi, Scarra Ntubeni, Chad Solomon, Pieter-Steph du Toit, Eben Etzebeth, Salmaan Moerat, JD Schickerling, Ernst van Rhyn, Chris van Zyl, Johan du Toit, Siya Kolisi, Chris Massyn, Sikhumbuzo Notshe, Cobus Wiese, Nama Xaba, Juarno Augustus, Jaco Coetzee, Kobus van Dyk, Paul de Wet, Herschel Jantjies, Justin Phillips, Jano Vermaak, Jean-Luc du Plessis, Joshua Stander, Damian Willemse, Damian de Allende, Daniel du Plessis, JJ Engelbrecht, Dan Kriel, Ruhan Nel, EW Viljoen, Dillyn Leyds, Sergeal Petersen, Duncan Saal, Seabelo Senatla, Edwill van der Merwe, Craig Barry, SP Marais
Read more: http://www.superxv.com/2019-super-rugby-squads-in-full/#ixzz5fKKCHj9U