Tajemnice historii rugby – II Noc Muzeów z Rugby

Miejski Klub Rugby zorganizował II Noc Muzeów z Rugby pt. Tajemnice historii rugby, impreza odbyła 11 maja w Pubie Egoista.

Imprezę otworzył odczyt pt. „Mecze międzypaństwowe seniorów w Siedlcach w latach 1962-2007” wygłoszony przez Pawła Kuligowskiego. Zebrani mogli zapoznać się z kulisami i ciekawostkami z pięciu międzypaństwowych spotkań seniorów rozegranych w Siedlcach w ostatnim półwieczu. Temat wsparła projekcja fragmentów meczy Polska – Belgia z 1994 roku oraz Polska – Malta z 2007 roku.

Drugi odczyt pt. „Rugby na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej” wygłosił Jacek Wierzbicki, przedstawił w nim m.in. cztery dobrze udokumentowane przypadki regularnych rozgrywek w rugby, które odbywały się w usytuowanych na terenie Polski obozach jenieckich i w ich pobliżu. II Noc Muzeów z Rugby zakończyła projekcja pierwszego meczu weteranów, WFS Siedlce Veterans – Reszta Polski rozegranego 16 lipca 1994 roku z okazji XV-lecia założenia w mieście drużyny. Mecz zakończył się remisem 17:17, ale w dogrywce na rzuty karne siedlczanie wygrali 5:2. Po projekcji rozpoczęła się trwająca kilka godzin dyskusja o dniu dzisiejszym i przyszłości siedleckiego rugby.

Imprezie towarzyszyła wystawa wszystkich książek o rugby, które zostały wydane w Polsce po 1945 roku, a także unikatowych publikacji wewnętrznych Polskiego Związku Rugby z końca lat pięćdziesiątych. Uczestnicy mogli też obejrzeć jedną z największych w Polsce kolekcji odznak Rugby Union z całego świata, wśród nich znajduje się m.in. komplet 21 odznak wydanych przez kluby siedleckie w ograniczonych nakładach.