TOP 14 – 10 kolejka

Nowym liderem TOP 14 został zespół Castres po wyjazdowym zwycięstwie w Bayonne. Najciekawiej zapowiadające się spotkanie odbyło się w Paryżu, gdzie Stade Francais ulegli mistrzom z Perpignan. Jednak najlepsze widowisko oglądać można było w Toulonie, gdzie gospodarze po kapitalnym pojedynku pokonali Bourgoin. Pewne domowe wygrane zanotowały Tuluza oraz Montauban. Nieco więcej problemów z odniesieniem zwycięstwa mieli zawodnicy Montpellier, ale niespodziewanie okazali się oni lepsi od Clermont. Komplet wyników uzupełnia wyjazdowa wygrana Racingu w Brive.

Bayonne 6:15 Castres

Bayonne pkt: Benat Arrayet 3 (1k), Craig Gower 3 (1dg)

Castres pkt: Cameron McIntyre 15 (5k)

Wygrana w Bayonne (już siódma w tych rozgrywkach) dała Castres zaskakujące prowadzenie w tabeli. Mecz nie był wielkim widowiskiem. O wyniku zadecydowała lepsza dyspozycja strzelecka nowozelandzkiego łącznika ataku Castres – Camerona McIntyre nad kopaczami Bayonne. Nieskutecznością raził zwłaszcza Arrayet, który nie wykorzystał trzech karnych. Jeden niecelny kop na bramkę miał oponadto Manny Edmonds. Świadczy to o tym, że Bayonne równie dobrze mogło wygrać ten mecz, lecz przegrali na własne życzenie, czego dezaprobatę dali kibice gospodarzy, którzy zaczęli gwizdać na swoich zawodników.

Stade Toulousain 23:3 Biarritz

Toulouse pkt: Frederic Michalak 11 (1pd, 2k, 1dg), Yann David 5 (1P), Vincent Clerc 5 (1P), Jean-Baptiste Elissalde 2 (1pd)

Biarritz pkt: Dimitri Yachvili 3 (1k)

Żółte kartki: Census Johnston (Toulouse – 36 min), Manuel Carizza (Biarritz – 41 min)

Tuluza zakończyła serię 7 zwycięstw Biarritz we wszystkich rozgrywkach. Mimo tej cennej wygranej, gracze gospodarzy nie mogą być do końca zadowoleni, gdyż znów nie udało im się zdobyć bonusowego punktu. Pierwsza połowa należała do wyrównanych. Długo utrzymywał się remis po karnych Michalaka i Yachvili’ego. Dopiero w końcówce przyłożenie w słupach zdobył Vincent Clerc. Po podwyższeniu Michalaka wynik brzmiał 10:3. Druga odsłona to już tylko punktowanie gospodarzy. Przyłożenie zaliczył Yann David, a celnymi kopami popisali się Michalak i Elissalde. Dzięki tej wygranej Tuluza przeskoczyła Biarritz w tabeli i jest na czwartej pozycji.

Brive 10:18 Racing Metro

Brive pkt: Fabrice Estebanez 3 (1k), Luciano Orquera 2 (1pd), karna piątka

Racing pkt: Jonathan Wisniewski 18 (6k)

Żółte kartki: Jean-Baptiste Pejoine (5 min), Christian Short (67 min) – obaj Brive

Wynik spotkania w Brive potwierdza, że pieniądze w rugby nie grają. Mająca spory budżet drużyna gospodarzy, wzmocniona przed sezonem wielkimi gwiazdami (Noon, Flutey, Perry) gra bardzo słabo i obecnie zajmuje 11 miejce z zaledwie trzema wygranymi. Dodatkowo, gorszy atak od Brive, ma tylko Albi. Także tym razem jedyne przyłożenie dla gospodarzy, zostało podyktowane przez sędziego w konsekwencji przewinienia gości. Jednak od 12 minuty, w której miała miejsce owa akcja, grała już tylko jedna drużyna. Był to Racing. Goście wykorzystywali każdy błąd Brive, skutecznie zamieniając to na punkty po kopach Wisniewskiego. Po słabym wrześniu, beniaminek z Paryża zaczął grać bardzo dobrze. Wygrana w Brive to ich trzecie zwycięstwo z rzędu. Wynik Brive sprawił, że dwa dni po spotkaniu posadę stracił ich trener Laurent Seigne.

Montauban 20:6 Albi

Montauban pkt: Cedric Rosalen 15 (5k), Jean-Philippe Viard 5 (1P)

Albi pkt: Frederic Manca 6 (2k)

Żółta kartka: Fredric Manca (Albi – 71 min)

Po spotkaniu w Montauban sytuacja beniaminka z Albi robi się nieciekawa. Skutkiem porażki w 10 serii gier, a także zwycięstwa Montpellier nad Clermont jest już ośmiopunktowa strata najbardziej polskiego klubu TOP 14 (Popławski, Bartoszek) do przedostatniej drużyny Bayonne. Mecz rozpoczął się od popisów kopaczy. Po dwa karne Mancy i Rosalena sprawiły, że rezultat był remisowy. Wtedy jednak jedyne przyłożenie spotkania zdobył center gospodarzy – Viard i przewaga Montauban zaczęła sie powiększać. Podwyższył ją ponadto trzema kolejnymi kopami w drugiej odsłonie Cedric Rosalen i Montauban mogło cieszyć się z wygranej.

Montpellier 16:9 Clermont

Montpellier pkt: Federico Todeschini 11 (1pd, 3k), Grant Rees 5 (1P)

Clermont pkt: Brock James 9 (3k)

Spotkanie w Montpellier zakończyło się wynikiem wręcz sensacyjnym. Przedostatni w tabeli gospodarze zaskoczyli wicemistrzów Francji i liderów z Clermont-Ferrand bardzo mocną defensywą oraz siłą młyna. Mecz rozpoczął się dobrze dla Montpellier, gdyż już w 9 minucie Grant Rees wykorzystał umiejętne kopnięcie Juliena Tomasa i zdobył przyłożenie. W odpowiedzi Brock James kopnął trzy karne, czym dał gościom prowadzenie. Lecz od tej pory punkty zdobywał już tylko Federico Todeschini. Jego 9 oczek zapewniły gospodarzom niesodziewaną wiktorię nad Clermont.

Toulon 46:28 Bourgoin

Toulon pkt: Jonny Wilkinson 21 (1P, 5pd, 2k), Christian Loamanu 5 (1P), Pierre Mignoni 5 (1P), Joe El Abd 5 (1P), Joselito Suta 5 (1P), Joe Van Niekerk 5 (1P)

Bourgoin pkt: Sebastien Laloo 7 (2pd, 1k), Sylvain Nicolas 5 (1P), Connie Basson 5 (1P), Alberto Di Bernardo 3 (1k), Benjamin Boyet 3 (1dg), karna piątka

Żółte kartki: Sylvain Nicolas (Bourgoin – 39 min), Matt Henjak (Toulon – 77 min)

Spotkanie w Toulonie było zdecydowanie najlepszym widowiskiem tej kolejki. Wspaniała walka obu ekip, dziewięć przyłożeń i mnóstwo ciekawych akcji. To było to, na co czekali kibice. Pierwsza połowa to spora przewaga gospodarzy. Przyłożenia Van Niekerka i Mignoni’ego oraz kopy Wilkinsona dały prowadzenie 20:8. Bourgoin zdobyło jedną „piątkę” za sprawą Connie Bassona. W drugiej odsłonie Toulon zacięcie atakował w celu zdobycia bonusowego punktu. Przyłożenia zdobywali Suta i El Abd. Gdy wydawało się, że bonus (od tego sezonu przyznawany we Francji za zdobycie trzech przyłożeń więcej niż przeciwnik) jest pewny, akcję za pięć oczek przeprowadził Nicolas. Potem sprawy w swoje ręce wziął Sir Jonny Wilkinson, który po magicznej akcji zdobył zameldował się na polu punktowym gości. Miny kibiców Toulonu zrzedły gdy na dwie minuty przed końcem „zabijanie” piłki przez Henjaka zakończyło się karną piątką dla Bourgoin. Od tej pory, pomimo pewnego zwycięstwa, do szalonych ataków rzucili się gospodarze, a ich wysiłki zostały nagrodzone przyłożeniem Loamanu. Po świetnym spotkaniu Toulon z bonusem pokonał Bourgoin.

Stade Francais 14:20 Perpignan

St.Francais pkt: Julien Dupuy 9 (3k), Hugo Southwell 5 (1P)

Perpignan pkt: Jerome Porical 15 (1P, 2pd, 2k), Maxime Mermoz 5 (1P)

Żółta kartka: Henry Tuilagi (Perpignan – 64 min)

Mecz w Paryżu zapowiadany był jako szlagier kolejki. I spełnił swoją rolę. Sympatycy rugby obejrzeli ciekawe soptkanie, w którym prowadzenie co chwila się zmieniało. Zaczęło się od karnego Poricala, na którego świetnie odpowiedzieli gospodarze. Po akcji zapoczątkowanej przez Beauxisa przyłożenie zdobył Soutwell. Tuż przed przerwą mistrzowie wyszli jednak na prowadzenie. Świetną akcję Candelona wykończył niezawodny Mermoz. Początek drugiej odsłony należał do Stade Francais, którzy wyszli na prowadzenie po karnych Dupuy. Wtedy jednak błysnął bohater zeszłorocznego finału – Jerome Porical, który w dwie minuty zdobył 10 punktów dla Katalończyków. Perpignan nie oddało prowadzenie do końca, choć Dupuy zmniejszył ich prowadzenie z karnego, dając jednocześnie Paryżanom bonusowy punkt.