TOP 14 – 14 kolejka

14 kolejka TOP 14 nie obfitowała w tak dużą liczbę niespodzianek jak kolejka 13-ta. Pewnie wygrywały zespoły walczące o play-offy. Castres było lepsze od Biarritz, Tuluza od Montauban, zaś Clermont od Bourgoin. Za nieco niespodziewane można co prawda uznać wygraną Toulonu w pojedynku ze Stade Francais, lecz wydaje się, że to właśnie zwycięzcy tego meczu będą walczyć o wyższe cele niż Paryżanie. Szóstą kolejne zwycięstwo odniósł Racing. Cenne punkty w Montpellier zdobyli gracze Brive. Warto odnotować, że w lidze PRO D2 w barwach Lyonu zagrał po raz pierwszy w tym sezonie reprezentant Polski – Michał Krużycki. Jego zespół zremisował 9:9 z Grenoble. Michał wszedł na boisko w 73 minucie.

Stade Francais 18:22 Toulon

St.Francais pkt: Noel Oelschig 8 (1pd, 1k, 1dg), Ollie Philips 5 (1P), Mathieu Bastareaud 5 (1P)

Toulon pkt: Jonny Wilkinson 17 (1pd, 4k, 1dg), Christian Loamanu 5 (1P)

Kolejny słaby mecz i porażka Paryżan zaskutkowała spadkiem na siódme miejsce. Widać, że w tym sezonie Stade Francais nie będzie walczyło o najwyższe cele. Na przeciwnym biegunie są za to zawodnicy Toulonu. Zmobilizowani powrotem do składu Jonny Wilkinsona gracze z południa Francji odnieśli zwycięstwo, które zapewniło im awans na czwarte miejsce. Początek meczu należał do gospodarzy, którzy już w drugiej minucie za sprawą Philipsa objęli prowadzenie. Po dwóch kopach Oelschiga przewaga Paryżan nawet wzrosła. Goście potrafili ją jednak zlikwidować. Przyłożenie Loamanu i trzy kopy Wilkinsona. Nadzieję na wygraną przywrócił Stade Francais grający tym razem jako center Bastareaud. Dzięki trzem karnym Wilkinsona w drugiej odsłonie, to goście cieszyli się ze zwycięstwa.

Racing Metro 9:6 Albi

Racing pkt: Andrew Mehrtens 9 (3k)

Albi pkt: Blair Stewart 6 (2k)

Żółte kartki: Carlo Festuccia (Racing – 31 min), Christophe Lafoy (Albi – 31 min)

W pojedynku beniaminków górą gracze z Paryża. Dla Racingu wygrana nad Albi była już szóstą z rzędu. W jej rezultacie, zespół ten awansował na szóstą lokatę, wyprzedzając bogatszy i bardziej utytułowaną ekipę z Paryża – Stade Francais. Przed meczem, sympatycy gospodarzy przewidywali wysokie zwycięstwo. Jednak zawodnicy Albi pokazali, że wygrana nad Perpignan nie była przypadkiem. O wyniku spotkania zadecydowały kopy. Minimalnie skuteczniejszy był weteran w barwach gospodarzy Andrew Mehrtens.

Castres 34:6 Biarritz

Castres pkt: Romain Teulet 16 (2pd, 4k), Ibrahim Diarra 5 (1P), Matthieu Nicolas 5 (1P), Yoan Audrin 5 (1P), Thomas Bouque 3 (1k)

Biarritz pkt: Dimitri Yachvili 6 (2k)

Żółte kartki: Romain Cabannes (Castres – 32 min), Dimitri Yachvili (Biarritz – 51 min)

Castres z każdą kolejką potwierdza, że nie bez przyczyny jest w pierwszej czwórce. Po bonusowym zwycięstwie nad Biarritz ponownie zajęło pozycję lidera. Receptą na Basków była bardzo dobra obrona, skuteczność Romaina Teuleta oraz błyskotliwa gra formacji ataku. Pierwsze przyłożenie gospodarze zdobyli w ostatniej minucie przed przerwą. Pierwszą piątkę w barwach Castres zdobył nabytek z Bourgoin – Matthieu Nicolas. W drugiej odsłonie najpierw Audrin, a później Diarra powtórzyli wyczyn Nicolasa. Przyłożenia przeplatane były kopami Teuleta. Trzy oczka dołożył także Bouque. Jedyne punkty dla gości zdobył Yachvili.

Stade Toulousain 17:12 Montauban

Toulouse pkt: Frederic Michalak 9 (3k), Remi Lamerat 5 (1P), Nicolas Bezy 3 (1k)

Montauban pkt: Leonard Olivier 7 (1P, 1pd), Julien Laharrague 5 (1P)

Żółte kartki: Emmanuel Etien (365 min), Matthew Clarkin (40 min) – obaj Montauban

Mając na względzie ostatnie słabsze wyniki swej drużyny, trener Tuluzy Guy Novcs zdecydował o zrezygnowaniu z dużej ilości cudzioziemców i wystawienie jak najbardziej francuskiego składu. W pierwszej piętnastce wyszło tylko trzech zawodników spoza Francji. Biorąc pod uawgę wynik do 42 minuty, wydawało się, że zabiegi te na niewiele się zdały. Wtedy właśnie przyłożenie Laharrague’a dla gości dało im prowadzenie 12:6. Wcześniej, w pierwszej odsłonie dla Montauban punktował Leonard Olivier, zaś dla Tuluzy Frederic Michalak. Co ciekawe piątka Laharrague’a zostało zdobyte w okresie gry w osłabieniu spowodowanym dwoma żółtymi kartkami dla gości. Końcówka meczu należała jednak do gospodarzy. Najpierw przyłożenie zdobył 19-letni Remi Lamerat, a potem dwa karne kopnęli Michalak i Bezy, dając wygraną mistrzom Francji sprzed dwóch lat. Zwycięstwo było wymogiem, aby Tuluza nadal liczyła się w walce o mistrzostwo.

Montpellier 3:25 Brive

Montpellier pkt: Olivier Sarramea 3 (1k)

Brive pkt: Alexis Palisson 16 (2P, 2k), Viliame Waqaseduadua 5 (1P), Luciano Orquera 4 (2pd)

Seria zwycięstw Montpellier została zatrzymana na czterech przez graczy Brive. Jest to wynik dość niespodziewany, gdyż to gospodarze wydawali się być faworytami. O wygranej gości zadecydowały głupie błędy gospodarzy. Dwa z trzech przyłożeń stracili oni po przechwytach w ostatnich dziesięciu minutach. Do 63 minuty Brive prowadziło tylko 11:3 po punktach najlepszego zawodnika meczu Alexisa Palissona. Dla Montpellier trafił jedynie Sarramea. Rezultat spotkania sprawił, że drużyny zrównały się punktami i sąsiadują ze sobą w tabeli.

Clermont 32:3 Bourgoin

Clermont pkt: Brock James 12 (2pd, 1k, 1dg), Jamie Cudmore 5 (1P), Davit Zirakasvhili 5 (1P), Wesley Fofana 5 (1P), Julien Malzieu 5 (1P)

Bourgoin pkt: Sebastien Laloo 3 (1k)

Żółte kartki: Wessel Jooste (41 min), Alberto Di Bernardo (67 min) – obaj Bourgoin

Clermont, zdecydowany faworyt spotkania z przeostatnim w tabeli zespołem Bourgoin, spisał się jak należało. Bonusowa wygrana była absolutnym minimum dla wicemistrzów Francji. Punnktowanie dla nich rozpoczął przyłożeniem Wesley Fofana. Następnie Australijczyk James kopnął kolejno: podwyższenie, karnego oraz drop-goal’a. Przed przerwą przewagę gospodarzy podwyższyli jeszcze Jamie Cudmore oraz Davit Zirakishvili. W międzyczasie jedyne punkty dla gości zaliczył Laloo. Druga połowa była mniej emocjonująca i nie obfitowała w punkty. Jedyne przyłożenie dla gospodarzy zdobył Julien Malzieu. Clermont nadal liczy się w walce o czołową czwórkę.

Bayonne Perpignan – przełożony z powodu wykrycia wirusa H1/N1 u trzech zawodników Perpignan