TOP 14 – 15 kolejka

Tegoroczny sezon TOP 14 jest pełen niespodzianek. Również 15 kolejka gier nie była wyjątkiem. Zaskakujące porażki zanotowali Castres, Tuluza oraz Clermont. Skorzystali na tym zawodnicy Perpignan, którzy jednak nie byli w stanie zdobyć bonusowego punktu, w związku z czym nie zdołali wyprzedzić Castres i nadal zajmują drugą lokatę. W końcu smak zwycięstwa poznali gracze Stade Francais, którzy pokonali Bayonne. Porażkę tej ostatniej drużyny wykorzystało Albi, które dzięki wygranej nad Biarritz zmniejszyło do nich stratę. Świetną passę ośmiu z rzędu zwycięstw kontynuuje Racing. Paryżanie tym razem okazali się lepsi od Toulonu.

Montauban 20:15 Clermont

Montauban pkt: Leonard Olivier 7 (2pd, 1k), Vilimoni Delasau 5 (1P), Jean-Philippe Viard 5 (1P), Cedric Rosalen 3 (1k)

Clermont pkt: Morgan Parra 15 (5k)

Clermont, przegrywając w piątkowy wieczór w Montauban, straciło szansę na awans na pierwszą pozycję w tabeli. Kibice Clermont najbardziej obawiali się byłego skrzydłowego Auvergne – Vilimoni Delasau. Ich najgorsze przypuszczenia okazały się prawdą, gdyż to właśnie zawodnik z Fidżi w 32 minucie zdobył otwierające przyłożenie w meczu. Tuż po przerwie jego wyczyn skopiował Jean-Phillipe Viard. Oba podwyższenia, a także karnego wykorzystał Olivier. Pod nieobecność Brocka Jamesa kopy na bramkę w barwach gości wykonywał Morgan Parra. Jego 15 oczek okazały się jednak niewystarczające na lepszych w tym dniu gospodarzy. Dzięki temu zwycięstwu Montauban nabrało trochę oddechu i uciekło od strefy spadkowej.

Brive 27:21 Stade Toulousain

Brive pkt: Nicolas Jeanjean 10 (2P), Fabrice Estebanez 9 (3k), Alexis Palisson 8 (1pd, 2k)

Toulouse pkt: David Skrela 6 (2k), Cedric Heymans 5 (1P), Florian Fritz 5 (1P), Frederic Michalak 5 (1pd, 1k)

Przed pojedynkiem z Tuluzą gracze Brive mieli duże problemy z przeprowadzeniem treningów z powodu kwarantanny po kilku przypadkach świńskiej grypy w drużynie. Mimo tego, w spotkaniu z najbogatszą drużyną w lidze zaprezentowali się korzystniej od gości i wygrali zasłużenie. Zaczęło się od świetnego startu gospodarzy i dwóch przyłożeń Jeanjeana w pierwszych 7 minutach. Do przerwy dla Brive punktował także Estebanez, który kopnął dwa dropy. Dla Tuluzy w tej części spotkania punktował grający po ra pierwszy w tym sezonie w wyjściowym składzie David Skrela. Drugą odsłonę lepiej zaczęli goście, dla których przyłożenia zdobyli Heymans i Fritz. Po tych akcjach wynik brzmiał 18:18. Końcówka należała do Brive. Dwa karne Palissona i trzeci w tym meczu drop Estebaneza, przy tylko trzech punktach Michalaka, zadecydowały o wygranej gospodarzy.

Bourgoin 16:9 Castres

Bourgoin pkt: Piet Van Zyl 5 (1P), Benjamin Boyet 5 (1pd, 1dg), Alberto Di Bernardo 3 (1k), Sebastien Laloo 3 (1k)

Castres pkt: Romain Teulet 9 (3k)

Zawodnicy Bourgoin sprawili miłą niespodziankę swoim sympatykom, czekającym na wygraną w lidze od 3 października. Mało kto spodziewał się, że po trzech porażkach z rzędu graczom z Burgundii uda się wygrać z liderami z Castres. A jednak, już od początku spotkania to gospodarze byli stroną przeważającą. Drop- goal Boyeta i przyłożenie Van Zyla dały Bourgoin prowadzenie. Obrońca gości – Romain Teulet celnie kopiąc karne zniwelował ją trochę, lecz gospodarze odpowiedzieli sześcioma punktami za karne Di Bernardo i Laloo. Castres prezentowali się bardzo nijako, nie mając pomysłu na sforsowanie defensywy Bourgoin. Stać ich było tylko na bonusowy punkt za przegraną, który wywalczyli w 72 minucie po karnym Teuleta. Jednak pomimo porażki pozostali liderami.

Perpignan 29:3 Montpellier

Perpignan pkt: Jerome Porical 19 (2pd, 5k), Perry Freshwater 5 (1P), Yannick Parent 5 (1P)

Montpellier pkt: Benjamin Thiery 3 (1k)

Żółta kartka: Vassili Bost (Montpellier – 60 min)

Po sensacyjnej porażce z Albi oraz zeszłotygodniowej przerwie spowodowanej chorobą kilku zawodników, drużyna Perpignan znów wygląda dobrze. Mistrzowie Francji pewnie pokonali Montpellier. Ich wygrana nie była zagrożona nawet przez chwilę. Już do przerwy, po czterech karnych Poricala, Katalończycy osiągmęli komfortowe prowadzenie. W 62 minucie pierwsze przyłożenie dla gospodarzy zdobył filar Perry Freshwater. Drugie zaś dołożył pięć minut później Yannick Parent, który pojawił się na murawie 60 sekund wcześniej. Gości stać było tylko na 3 punkty Thiery’ego z karnego. Dzięki temu zwycięstwu Perpignan zmniejszyło stratę do Castres do dwóch oczek.

Stade Francais 34:10 Bayonne

St.Francais pkt: Lionel Beauxis 12 (3pd, 2k), Julien Dupuy 5 (1P), Mark Gasnier 5 (1P), Benjamin Kayser 5 (1P), Pascal Pape 5 (1P), Noel Oelschig 2 (1pd)

Bayonne pkt: Sam Gerber 5 (1P), Pierre Bernard 3 (1k), Graig Gower 2 (1pd)

Żółte kartki: David Roumieu (Bayonne – 25 min), David Attoub (St.Francais – 70 min)

Wygrywając nad Bayonne, Paryżanie pokazali, że jeszcze nie porzucili starań o czołową czwórkę. Spotkanie z Baskami wygrali pewnie, prowadząc 27:3 do przerwy po przyłożeniach Kaysera, Dupuy oraz Pape. Trzy podwyższenia oraz dwa karne dołożył ponadto Beauxis. W drugiej połowie stroną przeważającą byli goście, aczkolwiek nie potrafili tej przewagi przełożyć na punkty. Dopiero w 73 minucie Sam Gerber zdobył przyłożenie dla gości. Sprawiło to, że gospodarze potrzebowali przyłożenia, aby zdobyć bonusowy punkt. Ich starania o czwartą piątkę udało się zrealizować w 76 minucie, kiedy Gasnier zakończył akcję Geoffroy Messiny. Rezultat spotkania sprawił, że Stade Francais nadal będzie się liczyć w walce o czołową czwórkę, zaś Bayonne spadło do strefy spadkowej.

Albi 20:9 Biarritz

Albi pkt: Kevin Boulogne 14 (1P, 3k), Iuliuan Dumitras 6 (2dg)

Biarritz pkt: Dimitri Yachvili 9 (3k)

Żółta kartka: Ilikena Bolakoro (Biarritz – 19 min)

Czarne chmury chyba oddalają się od Albi. Po zaskakującej wygranej nad Perpignan, tym razem beniaminek w TOP 14, pokonał Biarritz. Dla Basków to już trzecia porażka z rzędu. Do przerwy prowadzili goście. Trzy karne Yachvili’ego przy ośmiu punktach Boulogne’a sprawiały, że Baskowie wygrywali 9:8. Druga odsłona to jednak zdecydowana przewaga gospodarzy, którzy udokumentowali ją dwoma karnymi łącznika młyna Boulogne’a oraz dwóm drop-goalom Rumuna Dumitrasa. Trzecie zwycięstwo w sezonie sprawia, że Albi traci już tylko cztery punkty do przedostatniego w tabeli Bayonne.

Racing Metro 28:15 Toulon

Racing pkt: Jonathan Wisniewski 17 (1pd, 3k, 2dg), Francois Steyn 11 (1P, 2k)

Toulon pkt: Jonny Wilkinson 15 (5k)

Żółte kartki: Francois Steyn (Racing – 25 min), Joe El Abd (Toulon – 31 min)

Na chwilę obecną nikt nie może zatrzymać rozpędzonego Racingu. Paryżanie, wygrywając na Toulonem, zanotowali swoją ósmą wygraną z rzędu. Spotkanie zapowiadało się niezwykle ciekawie ze względu na liczbę gwiazd światowego rugby w składach obydwu drużyn. W pierwszej połowie błyszczeli szczególnie łącznicy ataków obydwu zespołów. Wilkinson zdobył 12 punktów, Wisniewski o trzy mniej, ale owe trzy dodał z karnego Steyn. Południowoafrykańczyk zdobył w 57 minucie jedyne przyłożenie spotkania oraz dołożył kolejne trzy punkty z karnego. Toulon stać było tylko na trzy oczka za piątego w meczu karnego Wilkinsona. Dwa drop-goale dołożył Wisniewski i Racing mógł się cieszyć ze zwycięstwa, które wywindowało beniaminka na trzecią pozycję.