TOP 14 – 18 kolejka

W przeciwieństwie do innych lig europejskich, we Francji udało się rozegrać niemal całą kolejkę. Przełożone zostało tylko spotkanie w Bourgoin. Do niespodzianki doszło w Montpellier, gdzie gospodarze pokonali Castres. Ich porażkę wykorzystali zawodnicy Clermont, którzy w szlagierze TOP 14 pokonali minimalnie Tuluzę. Cenne wygrane zanotowały inne zespoły walczące o pierwszą czwórkę, a więc Perpignan, Toulon i Stade Francais. W pojedynku drużyn z dołu tabeli, Brive minimalnie lepsze od Albi.

Perpignan 31:12 Racing Metro

Perpignan pkt: Jerome Porical 6 (3pd), Farid Sid 5 (1P), Nicolas Durand 5 (1P), Olivier Olibeau 5 (1P), Gavin Hume 5 (1P), Benoit Bourrust 5 (1P)

Racing pkt: Jonathan Wisniewski 12 (3k, 1dg)

Spotkanie rozgrywane było przy temperaturze -8 stopni Celcjusza. Pierwszy w tym roku mecz był niezwykle ważny szczególnie dla mistrzów Francji. Peprignan przegrało bowiem ostatnie dwa mecze, więc bardzo potrzebowało wygranej. Racing także chciał pokazać, że zeszłotygodniowa zaskakująca porażka z Bourgoin była wypadkiem przy pracy. Lepiej spotkanie zaczęli goście, którzy po kopach Wisniewskiego prowadzili 9:5 do przerwy. Pierwsze w 2010 roku przyłożenie w TOP 14 zdobył za to po kwadransie gry Nicolas Durand. Od 47 minuty na boisku królowali już tylko gospodarze. Cztery przyłożenia w drugiej części meczu zapewniły im zwycięstwo, bonusowy punkt i awans na czwarte miejsce w tabeli. Druga porażka z rzędu sprawiła, że Racing spadł na piątą lokatę i czuje na plecach oddech Toulonu.

Montpellier 15:0 Castres

Montpellier pkt: Federico Todeschini 12 (4k), Francois Trinh-Duc 3 (1k)

Rezultat spotkania na Stade Yves Du Manoir w Montpellier był największą niespodzianką 18 kolejki. Gospodarze zaprezentowali świetną organizację gry i szczelną obronę, która zadecydowała o tym, że Castres po raz pierwszy w tym sezonie nie zdobyło nawet punktu w meczu. Najlepszym zawodnikiem pojedynku był kapitan Montpellier – Florence Ouedraogo, który świetnie dyrygował młynem. Goście popełniali dużo przewinień, które skwapliwie wykorzystywał kopiąc karne Federico Todeschini. W drugiej odsłonie mecz się bardziej wyrównał, a potem przewagę osiągnęli nawet goście, lecz nie potrafili w żaden sposób przebić się przez defensywę gospodarzy. Porażka zaskutkowała utratą fotela lidera przez Castres.

Toulon 18:7 Montauban

Toulon pkt: Jonny Wilkinson 8 (1pd, 2k), Fabien Cibray 5 (1P), Joselito Suta 5 (1P

Montauban pkt: Vilimoni Delasau 5 (1P), Cerdic Rosalen 2 (1pd)

Toulon odniósł zasłużone zwycięstwo, lecz na pewno jego zawodnicy mogą być rozczarowani z powodu braku bonusa. Punktowanie w meczu rozpoczął w 10 minucie przyłożeniem po przechwycie i 90-metrowym rajdzie Vilimoni Delasau. Ta akcja trochę zszokowała kibiców na Stade Felix Mayol, ale po kwadransie wszystko zaczęło wracać „do normy”. Do przerwy Wilkinson kopnął dwa karne i podwyższenie po „piątce” Cibraya. Toulon miał bardzo dużą przewagę w młynach dyktowanych. Właśnie po tych stałych fragmentach gry zdobyli oba przyłożenia. Oba, gdyż w drugiej części spotkania Suta podwyższył prowadzenie gospodarzy. Toulon po tej wygranej zbliżył się do piątego w tabeli racingu na Dwa oczka. Montauban traci już zaś pięć punktów do Montpellier, które w tej serii gier zwyciężyło z Castres.

Albi 15:17 Brive

Albi pkt: Kevin Boulogne 8 (1P, 1dg), Vincent Clement 5 (1P), Blair Stewart 2 (1pd)

Brive pkt: Alexis Palisson 7 (2pd, 1k), Jamie Noon 5 (1P), karna piątka

Żółte kartki: Pierre Saby (Albi – 21 min), Shaun Perry (Brive – 40 min), Gerard Vosloo (Brive – 53 min)

Po tym spotkaniu oba zespoły są w odmiennych nastrojach. Albi, choć przeważało przez znaczną część spotkania, nie potrafiło rozstrzygnąć pojedynku na swoją korzyść i teraz utrzymanie wydaje się bardzo mało prawdopodobne, zaś Brive dzięki drugiej wygranej z rzędu zaskakująco włączyło się do walki o miejsca premiowane grą w Pucharze Heinekena. Spotkanie rozpoczęło się od karnej piątki dla gości, podwyższonej przez Palissona. Taki rezultat utrzymał się do przerwy. Po niej punktować zaczęli gospodarze. Najpierw Clement, a potem Boulogne zdobyli przyłożenia, które dały prowadzenie 12:7, z którego Albi cieszyło się tylko trzy minuty, gdyż piątkę dla Brive zdobył Noon, a podwyższył Palisson. Dziewięć minut przed końcem kibice Albi byli znów zadowoleni, gdyż drop Boulogne’a dał gospodarzom prowadzenie 15:14. Ku ich rozpaczy jednak w 77 minucie Palisson kopnął karnego, który zadecydował o zwycięstwie gości.

Stade Francais 25:15 Biarritz

St.Francais pkt: Lionel Beauxis 20 (1pd, 6k), Mathieu Bastareaud 5 (1P)

Biarritz pkt: Dimitri Yachvili 12 (4k), Julien Peyrelongue 3 (1dg)

Żółta kartka: Juan Manuel Leguizamon (St.Francais – 17 min)

Po spotkaniu na Stade de France gracze Stade Francais oddetchnęli, gdyż pewna wygrana nad Biarritz wróciła ich do gry o play-offy. Już w drugiej minucie Mathieu Bastareaud wykorzystał świetne podanie argentyńskiego łącznika ataku Mieresa i zdobył pierwsze przyłożenie meczu, podwyższone przez Beauxisa. Po chwili Yachvili zmniejszył prowadzenie gospodarzy kopiąc dwa karne. Jeszcze przed przerwą trzy karne Beauxisa zwiększyły przewagę Paryżan do dziesięciu oczek. Po końcowym gwizdku sędziego prowadzenie to nie zmieniło się, ponieważ na trzy kopy obrońcy Stade Francais, Biarritz odpowiedziało dwoma karnymi Yachvili’ego oraz drop-goal’em Peyrelongue’a.

Stade Toulousain 15:16 Clermont Auvergne

Toulouse pkt: Shaun Sowerby 5 (1P), Vincent Clerc 5 (1P), Jean-Baptiste Elissalde 5 (1pd, 1dg)

Clermont pkt: Seremaia Bai 9 (2k, 1dg), Tasesa Lavea 5 (1P), Morgan Parra 2 (1pd)

Szlagier ligi francuskiej, pomimo mroźnej pogody, zgromadził komplet kibiców na Stadionie Ernesta Wallona w Tuluzie. Przed spotkaniem ciężko było wskazać faworyta, choć brak w składzie Clermont Brocka Jamesa dawał lekką przewagę Tuluzie. Początek meczu ułożył się lepiej dla gospodarzy. W 11 minucie pierwsze przyłożenie dla nich zdobył Shaun Sowerby. Od tej pory punkty padały co trzy minuty. Najpierw, zastępujący Jamesa w roli kopacza, Seremaia Bai zapisał pierwsze punkty na koncie Clermont. Następne punkty zdobywali, także w odstępach trzyminutowych, dropami Elissalde oraz Bai. W 23 minucie przyłożenie dla 17-krotnych mistrzów Francji zdobył Vincent Clerc, na które odpowiedział z karnego Bai. W drugiej odsłonie rezultat nie zmieniał się przez długi czas. W 66 minucie padła akcja, która zadecydowała o końcowym wyniku. Piątkę dla gości zdobył łącznik ataku Tasesa Lavea, a podwyższenie Bai wyprowadziło Clermont na minimalne prowadzenie, którego nie oddali już do końca. Wygrana wicemistrzów Francji, przy porażce Castres, zadecydowała o ich awansie na pozycję lidera.