TOP 14 – 20 kolejka

Największym wydarzeniem 20 serii gier TOP 14 były porażki Perpignan oraz Tuluzy. Katalończycy polegli w Montauban, zaś mistrzowie sprzed dwóch lat przegrali w derbach południa Francji z Toulonem. Zwycięstwa nie odnieśli także gracze Castres, ale dzięki remisowi w Paryżu z Racingiem objęli oni przodwnictwo w tabeli. Wygrał za to inny zespół ze stolicy. Stade Francais okazało się lepsze od Bourgoin, które spadło do strefy spadkowej opuszczonej przez zwycięskie w tej kolejce Bayonne.

Biarritz 12:6 Brive

Biarritz pkt: Valentin Courrent 9 (3k), Julien Peyrelongue 3 (1dg)

Brive pkt: Fabrice Estebanez 6 (2k)

Spotkanie rozgrywane było w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, przy padającym przez cały czas deszczu. W związku z tym nie było porywającym widowiskiem, a 6 tysięcie zgromadzonych kibiców nie zobaczyło żadnego przyłożenia. O zwycięstwie Basków zadecydowały celne kopy Courrenta oraz Petrelongue’a. Dla gości jedyne kopy z karnych zdobył Estebanez. Brive nadal zawodzi. Zamiast zapowiadanej walki o mistrzostwo jest środek tabeli i co gorsza perspektywy na przyszły sezon nie zapowiadają się najlepiej. Drużynę już opuścił Andy Goode, który przeniósł się do południowoafrykańskich Sharks, a z zamiarem odejścia nosi się Riki Flutey, którego kusi Munster.

Racing Metro 24:24 Castres

Racing pkt: Jonathan Wisniewski 14 (1pd, 4k), Francois Steyn 5 (1P), Henry Chavancy 5 (1P)

Castres pkt: Romain Teulet 21 (6k, 1dg), Cameron McIntyre 3 (1k)

Żółte kartki: Cameron McIntyre (Castres – 32 min), Johnny Leo’o (Racing – 55 min)

Pomimo zdobycia przez Racing dwóch przyłożeń (przy żadnym ze strony Castres), Paryżanom nie udało się odnieść zwycięstwa. Wynik do przerwy (18:9) zapowiadał, że gospodarze powinni spokojnie wygrać. A jednak w drugiej połowie każde przewinienie Racingu wykorzystywał Romain Teulet, którego kopy wyprowadziły gości na prowadzenie. Utrzymywało się ono do ostatniej minuty, kiedy Wisniewski celnym kopem z karnego dał gospoarzom remis. Mimo utraty punktów Castres awansowało na pozycję lidera, wykorzystując potknięcie Perpignan. Dodatkowo humory sympatyków tej drużyny poprawia fakt, że kontrakt z nią podpisał fidżijski center Seremaia Bai, który przeniesie się od przyszłego sezonu z Clermont.

Clermont Auvergne 45:18 Albi

Clermont pkt: Kevin Senio 10 (2P), Brock James 10 (5pd), Marius Joubert 5 (1P), Alexandre Lapandry 5 (1P), Loic Jacquet 5 (1P), Vincent Debaty 5 (1P), Alexandre Audebert 5 (1P)

Albi pkt: Iuliuan Dumitras 7 (1P, 1pd), Kevin Boulogne 6 (2k), Anthony Poujol 5 (1P)

Żółte kartki: Benjamin Lapeyre (Albi – 26 min), Jamie Cudmore (Clermont – 40 min)

Spotkanie w Clermont zakończyło się wynikiem, którym musiało. Gospodarze byli zdecydowanymi faworytami i przez cały mecz kontrolowali sytuację, zdobywając przez 80 minut siedem przyłożeń, przy zaledwie jednym ze strony gości. Dwukrotnie piątki zdobywał zastępującego Parrę na pozycji łącznika młyna Kevin Senio. Pierwsze przyłożenie po powrocie po kontuzji zaliczył Marius Joubert. Jak zwykle skuteczny z podwyższeń był Brock James. Dzięki wygranej wicemistrzowie Francji dogonili Perpignan, a do liderującego Castres tracą tylko punkt.

Montauban 16:13 Perpignan

Montauban pkt: Cedric Rosalen 11 (1pd, 3k), Rida Jahouer 5 (1P)

Perpignan pkt: Nicolas Laharrague 8 (1pd, 2k), karna piątka

Żółte kartki: Perry Freshwater (47 min), Gavin Hume (58 min) – obaj Perpignan

Stade Sapiac w Montauban jest niezwykle trudnym terenem. Przekonali się o tym zawodnicy liderujących mistrzów Francji. W pierwszej odsłonie oba zespoły zdobyły po jednym przyłożeniu. Dla gospodarzy uczynił to Rida Jahouer, zaś piątka dla gości została podyktowana przez sędziego. Dodatkowo kopami punktowali były gracz Perpignan – Cerdic Rosalen oraz Nicolas Laharrague. W drugiej przewagę terytorialną oraz posiadania piłki mieli goście z Katalonii, ale nie udało im się tego wykorzystać. Popełnili za to błąd, który wykorzystał Rosalen, celnie kopiąc karnego dającego gospodarzom cenną wygraną. Porażka kosztowała gości utratę pierwszego miejsca.

Montpellier 16:22 Bayonne

Montpellier pkt: Federico Todeschini 11 (1pd, 3k), Alistair Campbell 5 (1P)

Bayonne pkt: Sam Gerber 5 (1P), Rob Linde 5 (1P), Benjamin Fall 5 (1P), Cedric Garcia 4 (2pd), Sebstien Fauque 3 (1dg)

Żółta kartka: Salvatore Perugini (Bayonne – 79 min)

Bardzo dobra gra i pierwsze w tym roku zwycięstwo Bayonne pozwoliły im opuścić strefę spadkową. Mecz był praktycznie rozstrzygnięty już w 54 minucie, kiedy goście po dropie debiutującego w ich barwach nabytku z Toulonu – Sebastiena Fauque prowadzili już 22:6. Wcześniej przyłożenia dla nich zdobywali Linde, Fall oraz Gerber. W końcówce spotkania gospodarzom, za sprawą przyłożenia Campbella oraz kopom Todeschini’ego uzyskali defensywny bonusowy punkt. W barwach Montpellier widoczny był brak kontuzjowanych Ouedraogo oraz Gorgodze.

Bourgoin 16:22 Stade Francais

Bourgoin pkt: Benjamin Boyet 8 (1pd, 2k), Alberto Di Bernardo 3 (1k), karna piątka

St.Francais pkt: Julien Arias 15 (3P), Lionel Beauxis 7 (2pd, 1k),

Żółta kartka: Mathieu Blin (St.Francais – 30 min)

Wynik spotkania w Bourgoin sprawił, że gospodarze spadli do strefy spadkowej. Pierwsza połowa pojedynku nie zapowiadała jednak takiego obrotu sprawy. Po karnej piątce oraz ośmiu punktom Benjamina Boyeta gospodarze prowadzili 13:8. Jedyne punkty dla gości zdobył Julien Arias. W drugiej połowie jednak skrzydłowy Paryżan pokazał wielką klasę i skompletował hatricka. Dwa podwyższenia oraz karnego dołożył Beauxis i Paryżanie odnieśli ważne zwycięstwo. Na szczęście w nieszczęściu karny Di Bernardo dał Bourgoin bonusowy punkt, który może okazać się bardzo ważny w ostatecznym rozrachunku.

Stade Toulousain 3:6 Toulon

Toulouse pkt: David Skrela 3 (1k)

Toulon pkt: Felipe Contepomi 6 (2k)

Żółta kartka: Felipe Contepomi (Toulon – 18 min)

Zdecydowanie najciekawsze spotkanie 20 serii gier niestety nie zgromadziło w składach obydwu drużyn ich największych gwiazd. Stało się tak oczywiście ze względu na rozgrywki o Puchar Sześciu Narodów, po których odpoczywali reprezentanci. Pierwsza odsłona zakończyła się niecodziennym jak na rugby wynikiem, a mianowicie remisem 0:0. Mecz był brzydki, zdecydowanie defensywa górowała nad ofensywą. Prowadzenie objęli w 45 minucie gospodarze za sprawą trzech punktów z karnego Skreli. Goście jednak nie tylko dogonili Tuluzę, ale ponadto wyszli na prowadzenie dzięki kopom Felipe Contepomi’ego, który udanie zastąpił Jonny Wilkinsona. Toulon odniósł bardzo cenne zwycięstwo zbliżając się do odwiecznego rywala na jeden punkt. Dodatkowo po meczu okazało się, że kolonia Anglików w tym klubie powiększy się, gdyż od przyszłego sezonu w jego batrwach będzie występował skrzydłowy Wasps Paul Sackey.