TOP 14 – 4 kolejka

Czwarta kolejka TOP 14 przyniosła kolejne niespodzianki i zmianę lidera. Stało się tak wskutek porażki Tuluzy z rewelacyjnymi podopiecznymi Fabiena Galthie – Montpellier. Wyniki tej serii gier pokazują jak wyrównana jest najwyższa liga francuska. Aż sześć na siedem przegranych drużyn zdobyło bonusowy punkt defensywny. Na czele ponownie Stade Francais, które zwyciężyło Castres. W końcu wygrali faworyci rozgrywek – Perpignan oraz Toulon. Do kolejnych niespodzianek tej serii gier należy zaliczyć porażkę mistrzów Francji w Paryżu z Racingiem. Szczegóły w artykule.

Prawdziwą rewelacją rozgrywek są podopieczni Fabiena Galthie, którzy wygrali trzeci mecz z rzędu pokonując faworyzowanych liderów z Tuluzy. Bohaterem Montpellier był skrzydłowy z Argentyny Martin Bustos Moyano – autor wszystkich punktów. Dla gości najwięcej punktów zdobył Nicolas Bezy. Na pozycję lidera po jednokolejkowej przerwie powrócili zawodnicy Stade Francais. Różowi rozegrali bardzo dobrą pierwszą połowę, zdobywając pięć przyłożeń i prowadząc do przerwy 37:17. Jednak grający bez Teuleta i McIntyre’a gracze Castres w drugiej części niemal nie doprowadzili do wyrównania. ostatecznie Stade Francais wygrali w kontrowersyjnych okolicznościach, gdyż sędzia po analizie wideo nie uznał przyłożenia gości w ostatniej minucie. Paryżanie są najlepszą w ofensywie drużyną ligi, lecz ich problemem jest defensywa. Tracą dużo punktów, tylko Agen w całej lidze straciło ich więcej. Drugie zwycięstwa w sezonie zanotowali zawodnicy Perpignan oraz Toulonu. Katalończycy po niezbyt ciekawym spotkaniu ograli Biarritz. Pierwsze przyłożenie w nowych barwach zaliczył Kevin Boulogne. Goście mieli w tej sytuacji sporo pretensji, gdyż łącznik młyna Perpignan szybko rozegrał karny pomimo tego, iż na boisku obecna była pomoc medyczna. Toulon, dzięki świetnemu meczowi Wilkinsona, pokonał beniaminka z La Rochelle. Mimo tego nie można wiele dobrego powiedzieć o podopiecznych Philippe’a Saint-Andre, którzy nie zdobyli żadnego przyłożenia i gdyby gospodarze byli skuteczniejsi, to na pewno by wygrali. W ciekawym spotkaniu, które sympatycy rugby mogli oglądać na antenie Orange Sport Info, Racing zdecydowanie pokonał mistrzów Francji z Clermont-Ferrand. Trener gości Vern Cotter zostawił na ławce wiele gwiazd, m.in. Parrę, Rougerie i Jamesa i jak pokazał przebieg meczu była to decyzja błędna. Świetnie w barwach Paryżan zaprezentował się Jonathan Wisniewski, a jedyne przyłożenie zdobył Julien Saubade. Pierwszą wygraną w sezonie zanotowało Bourgoin, które pokonało Agen. Jak zwykle już w tym sezonie najwięcej punktów dla nich zdobył Alberto Di Bernardo. W ostatnim spotkaniu Bayonne minimalnie wygrało z Brive, dzięki czemu awansowało na drugą pozycję.

Montpellier 22:21 Stade Toulousain

Montpellier pkt: Martin Bustos Moyano 22 (1P, 1pd, 5k)

Toulouse pkt: Nicolas Bezy 16 (1P, 1pd, 3k), Vilimoni Delasau 5 (1P)

Perpignan 17:12 Biarritz

Perpignan pkt: Kevin Boulogne 9 (1P, 2pd), Guilhem Guirado 5 (1P), Gilles Bosch 3 (1dg)

Biarritz pkt: Dimitri Yachvili 12 (4k)

Żółta kartka: Jerome Thion (Biarritz – 48 min)

Stade Francais 40:34 Castres

St.Francais pkt: Sergio Parisse 10 (2P), Ollie Phillips 10 (2P), Julien Dupuy 10 (2pd, 2k), Dimitri Szarzewski 5 (1P), Lionel Beauxis 5 (1pd, 1k)

Castres pkt: Seremaia Bai 14 (1pd, 4k), Ibrahim Diarra 5 (1P), Yoan Audrin 5 (1P), Iosefa Tekori 5 (1P), Pierre Bernard 5 (1pd, 1k)

Żółta kartka: Juan Manuel Leguizamon (Stade Francais – 65 min)