TOP 14 – 5 kolejka

Piąta kolejka i kolejne niespodzianki we francuskiej TOP 14. Po raz kolejny swych sympatyków zawiedli rugbiści Perpignan, którzy zaledwie zremisowali w Agen, oraz Toulonu, którzy zdecydowanie ulegli Brive. Na czele tabeli Bayonne, które jako jedyny zespół ma na koncie cztery wygrane. Szczegóły w artykule.

Rewelacyjnie w tym sezonie spisuje się jak narazie Bayonne. Baskowie wygrali czwarty mecz i są liderami tabeli. Tym razem w pokonanym polu pozostawili Bourgoin. Najwięcej punktów dla Bayonne zdobył były gracz Bourgoin Benjamin Boyet. Pierwsze przyłożenie w barwach liderów TOP 14 zdobył nabytek ze Stormers – Johan Pietersen. Na drugim miejscu ze stratą jednego punktu dla Bayonne jest Tuluza. Podopieczni Guy Novacsa rozgromili La Rochelle, zdobywając siedem przyłożeń i nie pozostawiając cienia szans gościom. Czwartą „piątkę” w sezonie zdobył lider w tej klasyfikacji – Maxime Medard. Na najniższym stopniu podium znajdują się mistrzowie Francji, którzy zakończyli passę zwycięstw Montpellier. Clermont zdobyło trzy przyłożenia, już do przerwy prowadząc 20:10. Mocne rozczarowanie w postaci porażki w Castres spotkało kibiców Racingu. Sympatycy Paryżan po ich wygranych nad Clermont i Toulonem oczekiwali zwycięstwa nad chimerycznymi w tym sezonie zawodnikami z Castres. Jednak 26 punktów niezwykle skutecznego Romain Teuleta i przyłożenie Seramaia Bai wystarczyło do pokonania gości. Tym nie pomogła bardzo dobra gra i 20 oczek Juana Martina Hernandeza. Niesamowitą pogonią za prowadzącymi do przerwy 20:0 graczami Perpignan popisali się zawodnicy Agen. Beniaminek rozegrał świetną drugą połowę, w ciągu 25 minut zdobył 23 punkty, a o remisie w tym spotkaniu zadecydował karny Poricala na 10 minut przed końcem. Perpignan, które wygrało tylko dwa spotkania w tym sezonie, zajmuje obecnie 11 pozycję. Zaledwie jedną lokatę wyżej są gracze Toulonu, którzy w tej serii gier ulegli Brive. Toulon już od 4 minuty musiał radzić sobie w osłabieniu, gdyż czerwoną kartkę za wysoką szarżę dostał Kefu. Grający w przewadze gospodarze zdobyli trzy przyłożenia i bonusowy punkt, dzięki czemu wyprzedzili Czerwono-Czarnych. W ostatnim meczu kolejki dotychczasowi liderzy ulegli Biarritz. Wśród Basków jak zwykle już najwięcej punktował Yachvili, który był najlepszym graczem na placu. Porażka kosztowała Różowych spadek aż na piątą lokatę.

Clermont Auvergne 27:10 Montpellier

Clermont pkt: Brock James 12 (3pd, 2k), Julien Malzieu 5 (1P), Jamie Cudmore 5 (1P), Davit Zirakashvili 5 (1P)

Montpellier pkt: Pierre Berard 5 (1P), Benoit Paillaugue 5 (1pd, 1k)

Żółta kartka: Grant Rees (Montpellier – 38 min)

Castres 31:25 Racing Metro

Castres pkt: Romain Teulet 26 (1pd, 8k), Seremaia Bai 5 (1P)

Racing pkt: Juan Martin Hernandez 20 (1pd, 4k, 2dg), Benjamin Noirot 5 (1P)

Żółta kartka: Mathieu Loree (Racing – 38 min)

Stade Toulousain 50:3 La Rochelle

Toulouse pkt: David Skrela 11 (4pd, 1k), Nicolas Bezy 9 (1P, 2pd), Maxime Medard 5 (1P), Remi Lamerat 5 (1P), Nicolas Vergallo 5 (1P), Sylvain Nicolas 5 (1P), Virgile Lacombe 5 (1P), William Servat 5 (1P)

La Rochelle pkt: Benjamin Dambielle 3 (1k)