TOP 14 – 9 kolejka

9 seria gier przyniosła sensacyjną porażkę Perpignan z coraz lepszymi Biarritz. Nowym liderem drużyna Clermont, która pokonała Bayonne. Zaskakująco w czołówce zadomowili się gracze Castres, którzy wliczjąc zaległe środowe spotkanie, odnieśli w tym tygodniu dwa zwycięstwa. Tuluza, choć bez bonusa, lepsza od Montpellier. Najwyżej w tej kolejce zwyciężyli zawodnicy Stade Francais, którzy pokonali Brive. Cenne domowe wygrane odniosły również Racing i Bourgoin.

Stade Francais 44:16 Brive

St.Francais pkt: Mark Gasnier 10 (2P), Noel Oelschig 10 (2pd, 2k), Julien Dupuy 6 (3pd), James Haskell 5 (1P), Antoine Burban 5 (1P), Geoffroy Messina 5 (1P), Lionel Beauxis 3 (1k)

Brive pkt: Andy Goode 9 (2k, 1dg), Antoine Claasen 5 (1P), Luciano Orquera 2 (1pd)

Ambicje Brive o dołączeniu do czołówki ligi na stałe zostały rozwiane w Paryżu. Stade Francais, którzy po słabym początku wyraźnie wracają na właściwe tory, zwyciężyli zdecydowanie aplikując gościom pięć przyłożeń i zdobywając bonusowy punkt. Choć to goście objęli prowadzenie po dropie Goode’a, to cała pierwsza odsłona zdecydowanie na korzyść Paryżan. Przyłożenie Burbana i kopy Oelschiga oraz Beauxisa wyprowadziły Stade Francais na prowadzenie 16:6. W drugiej połowie do bardzo dobrej defensywy, Paryżanie dołożyli skuteczną grę w ataku. Cztery przyłożenia, przy zaledwie jednym ze strony gości dały bonusa i zadowolenie kibiców Różowych. Jedno z przyłożeń dla Stade Francais zdobył James Haskell, co musi cieszyć selekcjonera Anglików Martina Johnsona, któy był obecny na trybunach.

Clermont 38:13 Bayonne

Clermont pkt: Brock James 15 (3pd, 3k), Napolioni Nalaga 10 (2P), Arnaud Jacquet 5 (1P), Brent Russell 5 (1P), Benoit Baby 3 (1k)

Bayonne pkt: Pierre Bernard 8 (1pd, 2k), Sam Gerber 5 (1P)

Żółta kartka: Robin Linde (Bayonne – 56 min)

Zawodnicy Clermont potwierdzili, że porażka w Perpignan była wypadkiem przy pracy, zdecydowanie pokonując Bayonne. Pierwsza odsłona to popis gry Napolioni’ego Nalagi, który dwukrotnie zdobył przyłożenie. Po kopach Jamesa i Baby’ego prowadzenie gospodarzy wyraźnie wzrosło. Przed przerwą Sam Gerber zdobył po przechwycie przyłożenie dla Bayonne, lecz to było wszystko na co było stać tego wieczora gości. Druga połowa to całkowita dominacja Clermont. Przyłożenia Jacqueta oraz Russella zapewniły wicemistrzom Francji bonusowy punkt i awans na pozycję lidera.

Montpellier 12:30 Stade Toulousain

Montpellier pkt: Olivier Sarramea 5 (1P), Francois Trinh-Duc 5 (1P), Benoit Paillaugue 2 (1pd)

Toulouse pkt: Jean-Baptiste Elissalde 15 (3pd, 2k, 1dg), Florian Fritz 5 (1P), Louis Picamoles 5 (1P), Vincent Clerc 5 (1P)

Żółte kartki: Philemon Toleafoa (Montpellier – 12 min), Byron Kelleher (Toulouse – 34 min)

Po znakomitej pierwszej połowie w wykonaniu Tuluzy można było w ciemno obsatwiać, że wyjadą oni z Montpellier z bonusowym punktem. Jednak tak się nie stało. Przez pierwsze 20 minut spotkania goście prezentowali się jak za starych dobrych czasów, gdy zostawali mistrzami kraju. Znakomite szerokie akcje zakończyły się przyłożeniami Fritza, Picamolesa i Clerca. Wszystkie zostały podwyższone przez Elissalde’a, który dodatkowo dodał trzy punkty drop-goal’a. Tuż przed przerwą gospodarze zdobyli pierwsze przyłożenie. Złe podanie Kellehera przechwyił Sarramea i 100-metrowym rajdzie zdobył punkty. Druga połowa to już dużo słabsze widowisko. Montpellier zdobyło drugie przyłóżenie autorstwa Trinh-Duca, co pogrzebało szansę Tuluzy na bonusa. Elissalde kopnął jeszcze dwa karne, czym podwyższył prowadzenie swej drużyny.

Racing Metro 17:12 Montauban

Racing pkt: Andrew Mehrtens 9 (3k), Jerome Fillol 5 (1P), Francois Steyn 3 (1dg)

Montauban pkt: Julien Audy 12 (4k)

Żółta kartka: Johan Dalla Riva (Montauban – 23 min), Henry Chavancy (Racing – 54 min)

Zawodnicy Racingu mieli wymarzony początek spotkania. Już w trzeciej minucie łącznik młyna Jerome Fillol zdobył przyłożenie. Prowadzenie gospodarzy zwiększył dwoma celnymi karnymi Mehrtens. Przed przerwą gości stać było tylko na trzy punkty po karnym Audy’ego. W drugiej odsłonie mecz wyrównał się i stał się pojedynkiem kopaczy. Na karne Audy’ego odpowiadali: były All-Black Mehrtens i obecny Springbok Francois Steyn. Punkty z dropa tego ostatniego był pierwszymi, jakie zdobył na francuskich boiskach. Pomimo tego, że ostatnie słowo należało do łącznika ataku Montauban, to i tak celny kop z karnego na trzy minuty przed końcem oznaczał jedynie, że goście zdobyli bonusowy punkt.

Castres 21:19 Toulon

Castres pkt: Romain Teulet 15 (5k), Cameron McIntyre 6 (2dg)

Toulon pkt: Jonny Wilkinson 14 (1pd, 4k), Mafileo Kefu 5 (1P)

Żółte kartki: Mafileo Kefu (Toulon – 27 min), Joe Tekori (Castres – 77 min)

W spotkaniu dwóch zespołów o dużych ambicjach nieznacznie zwyciężyła ekipa Castres. Mogą jednak oni mówić o dużym szczęściu, gdyż w ostatniej minucie karnego nie wykorzystał Jonny Wilkinson. Po pierwszej części na prowadzeniu byli goście. Przyłożenie Kefu oraz 8 punktów Wilkinsona dało im minimalną przewagę. Gospodarze zdobywali punkty tylko kopami, a czynili to McIntyre i Teulet. Druga odsłona to punkty zdobywane tylko z kopów. Najpierw mielismy drop-goal Wilkinsona oraz dwa karne Teuleta. Potem z dropa celnie uderzył McIntyre, na co szybko odpowiedział Wilkinson. Jak już wspomniałem wcześniej Wilkinson mógł przeważyć szalę na stronę gości, jednak nie trafił z karnego. Dzięki tej wygranej Castres awansowało na drugą pozycję, zaś Toulon jest na siódmym miejscu, tuż za szóstym – gwarantującym awans do Pucharu Heinekena.

Biarritz 27:12 Perpignan

Biarritz pkt: Marcelo Bosch 8 (1P, 1k), Julien Peyrelongue 8 (1pd, 2k), Dimitri Yachvili 6 (2k), Takudzwa Ngwenya 5 (1P)

Perpignan pkt: Jerome Porical 9 (3k), Steve Meyer 3 (1k)

Zawodnicy Perpignan w ubiegłym, mistrzowskim sezonie ponieśli pięć porażek. W tym, już po dziewięciu spotkaniach mają na koncie trzy przegrane. Tym razem ich pogromcami okazali się grający na fali Baskowie z Biarritz. Zwycięstwo nad Perpignan jest już piątym kolejnym sukcesem Biarritz i pokazuje, że w tym sezonie będą oni walczyć o najwyższe trofea. Kluczem do zwycięstwa okazało się pięć wygranych przez gospodarzy autów gości, a także ich dominacja w młynie. Pierwsze punkty padły już w 7 minucie, a były dziełem Marcelo Boscha. Pięć oczek po kopach dodał także Peyrelongue. Na przerwę jednak prowadząc schodzili Katalończycy. Stało się tak dzięki trzem karnym Poricala i drop-goal’u Meyera. W drugiej połowie Biarritz osiągnęli dużą przewagę, czego skutkiem było przyłożenie Ngwenyi oraz punkty z kopów Peyrelongue’a i Yachvili’ego. Dzięki tej wygranej Baskowie przeskoczyli w tabeli Katalończyków.

Bourgoin 26:16 Albi

Bourgoin pkt: Benjamin Boyet 16 (1P, 1pd, 3k), Rudi Coetzee 5 (1P), Connie Basson 5 (1P)

Albi pkt: Frederic Manca 8 (1pd, 2k), Pierre-Gilles Lakafia 5 (1P), Kevin Boulogne 3 (1k)

Żółte kartki: Arnauld Tchoungong (Bourgoin – 6 min), Ronny Uipa (Albi – 6 min)

Wyniki Bourgoin pokazują, że powinni być oni w tym sezonie pewni utrzymania i mogą stać się solidną drużyną środka tabeli. Tym razem dość pewnie zwyciężyli oni Albi. Początek spotkania to przyłożenie Rudi’ego Coetzee, na które szybko odpowiedzieli goście. Najpierw Manca wykorzystał karnego, a następnie przyłożenie zdobył młody skrzydłowy Lakafia. Z prowadzenia goście cieszyli się jednak tylko 6 minut, gdyż Boyet unikając szarży wbiegł na pole punktowe Albi, a następnie podwyższył swoją „piątkę”. Przewagi tej gospodarze nie oddali już do końca. Na początku drugiej odsłony Basson zdobył trzecie przyłożenie dla swej drużyny. W dalszej części meczu trzy karne wykorzystał Boyet, na co Manca odpowiedział tylko dwoma kopami na słupy.