TOP 14 – baraże o półfinał

W meczach 1/4 finału francuskiej TOP 14 zwyciężyli faworyci. W pierwszym spotkaniu Castres nie dało szans Montpellier, wygrywając 31:15. Drugie starcie było bardziej wyrównane, a o zwycięstwie Toulonu nad Racingiem zadecydowało przyłożenie Steffona Armitage’a z 66 minuty. Ostatecznie podopiecznie Bernarda Laporte’a wygrali 17:13. Szczegóły w artykule.

Pojedynek w Tuluzie był rewanżem za mecz tych zespołów z zeszłego sezonu na tym samym poziomie rozgrywek. Wtedy górą było Montpellier, które potem dotarło aż do finału, gdzie uległo Stade Toulousain. Tym razem zwycięstwo Castres nie podlegało dyskusji niemal od początku spotkania. Podopieczni Laurenta Labita objęli prowadzenie już w 5 minucie po karnym Pierre’a Bernarda. Montpellier nie pomogła nawet gra w przewadze po żółtej kartce dla łącznika młyna Castres – Thierry’ego Lacrampe. Do końca pierwszej odsłony Castres powiększyło swą przewagę do 11 punktów. Chwilę po powrocie z przymusowej przerwie na ławce Lacrampe zdobył bowiem przyłożenie, podwyższone przez Romain Teuleta. Obrońca Castres dołożył ponadto sześć oczek z dwóch karnych, kolejne trzy punkty dodał także Bernard. Graczy z Montpllier stać było na przyłożenie Alexa Tulou i karnego Martina Bustosa Moyano. Po przerwie sympatycy Montpellier wiedzieli, że to ich pupile pierwsi potrzebują punktów. Jednak sami strzelali sobie w stopę, popełniając dwa karne i dając ogromną szansę na punkty Pierre’a Bernarda. Łącznik ataku skwapliwie skorzystał z tych okazji, powiększając prowadzenie swego zespołu o kolejne sześć punktów. Gdy wydawało się, że mecz nie przyniesie już żadnych emocji, w 62 minucie Joe Tekori otrzymał czerwoną kartkę za wysoką szarżę na Ericu Escande. Podopieczni Fabiena Galthie zwietrzyli swą szansę i ruszyli do ataku. Efektem ich natarcia było przyłożenie Aliki Fakate, podwyższone przez Bustosa Moyano. Ostatnie minuty jednak przyniosły dwa celne kopy z podstawki Teuleta i Bernarda, co oznaczało, że to Castres zagra z Tuluzą w półfinale rozgrywek.

25.05.12 Tuluza – Stade Ernest Wallon

Castres 31:15 Montpellier

Sędzia: Patrick Pechambert

Castres pkt: Pierre Barnard 15 (5k), Romain Teulet 11 (1pd, 3k), Thierry Lacrampe 5 (1P)

Montpellier pkt: Alex Tulou 5 (1P), Aliki Fakate 5 (1P), Martin Bustos Moyano 5 (1pd, 1k)

Żółte kartki: Thierry Lacrampe (Castres – 5 min), Mickael de Marco (Montpellier – 28 min)

Czerwona kartka: Joe Tekori (Castres – 62 min)

Castres: 15 Romain Teulet, 14 Romain Martial, 13 Max Evans, 12 Romain Cabannes, 11 Marc Andreu, 10 Pierre Bernard, 9 Thierry Lacrampe , 8 Matemini Masoe, 7 Yannick Caballero , 6 Ibrahim Diarra, 5 Joe Tekori, 4 Matthias Rolland, 3 Luc Ducalcon, 2 Mathieu Bonello, 1 Yannick Forestier
Rezerwowi: 16 Marc Antoine Rallier, 17 Saimone Taumoepeau, 18 Rodrigo Capo Ortega, 19 Steve Malonga, 20 Rory Kockott, 21 Seremaia Bai, 22 Thomas Sanchou, 23 Karena Wihongi
Trener: Laurent Labit

Montpellier: 15 Lucas Gonzales Amorosino, 14 Timoci Nagusa, 13 Thomas Combezou, 12 Santiago Fernandez, 11 Martin Bustos Moyano, 10 Francois Trinh-Duc, 9 Eric Escande, 8 Alex Tulou, 7 Mamuka Gorgodze, 6 Fulgence Ouedraogo, 5 Thibaut Privat , 4 Mickael De Marco, 3 Giorge Jgenti, 2 Agustin Creevy, 1 Juan Figallo
Rezerwowi: 16 Erasmus Jansen van Vuuren, 17 Naama Leleimalefaga, 18 Hendrikus Hancke, 19 Alikisio Fakate, 20 Remy Martin, 21 Paul Bosch, 22 Pierre Berard, 23 Maximiliano Bustos
Trener: Fabien Galthie

Zdecydowanym faworytem drugiego z baraży o awans do półfinału był Toulon. Gospodarze występowali w najsilniejszym składzie i wydawało się, że nie będą mieli problemów z ograniem nieco słabszego w tym sezonie Racingu. Ku zaskoczeniu kompletu publiczności na Stade Mayol pierwsza odsłona należała całkowicie do gości z Paryża. Po przyłożeniu Benjamina Falla i kopach Sebastiena Desconsa oraz Fransa Steyna Racing wygrywał 13:3. Jedyne punkty dla gospodarzy zdobył z karnego Jonny Wilkinson, który jednak wyraźnie nie mial swojego dnia. Dość powiedzieć, że Anglik nie trafił aż trzech karnych z dogodnych pozycji. Po zmianie stron rolę kopacza przejął Matt Giteau, który spisał się doskonale. Wykorzystał bowiem dwa karne w ciągu trzech minut zbliżając Toulon na cztery oczka do gości. W 66 minucie miała miejsce decydująca akcja meczu. Świetną akcję ze swojej połowy zaczął David Smith i będą już blisko pola punktowego Racingu podał do najlepszego na boisku Steffona Armitage’a, któremu nie pozostało już nic innego jak tylko zdobyć przyłożenie. Co prawda podwyższenie Australijczyka nie było udane, lecz Toulon prowadził, czego nie dał sobie wyrwać już do końca spotkania. W ostatniej akcji meczu Giteau trafił między słupy po raz trzeci ustalając wynik na 17:13. Toulon zmierzy się teraz w półfinale z Clermont.

26.05.12 Toulon – Stade Mayol

Toulon 17:13 Racing Metro Paryż

Sędzia: Mathieu Raynal

Toulon pkt: Matt Giteau 9 (3k), Steffon Armitage 5 (1P), Jonny Wilkinson 3 (1k)

Racing pkt: Benjamin Fall 5 (1P), Sebastien Descons 5 (1pd, 1k), Francois Steyn 3 (1k)

Toulon: 15 Luke Rooney, 14 Benjamin Lapeyre, 13 Mathieu Bastareaud, 12 Matt Giteau, 11 David Smith, 10 Jonny Wilkinson, 9 Sebastien Tillous-Borde, 8 Juan Martin Fernandez Lobbe, 7 Steffon Armitage, 6 Joe van Niekerk, 5 Simon Shaw, 4 Bakkies Botha, 3 Davit Kubriashvili, 2 Mickael Ivaldi, 1 Eifion Lewis-Roberts
Rezerwowi: 16 Jean Charles Orioli, 17 Laurent Emmanuelli, 18 Christophe Samson, 19 Pierrick Gunther, 20 Christian Loamanu, 21 Geoffroy Messina, 22 Fabien Cibray, 23 Levan Chilachava
Trener: Bernard Laporte

Racing: 15 Frans Steyn, 14 Benjamin Fall, 13 Henry Chavancy, 12 Fabrice Estebanez, 11 Juan Imhoff, 10 Juan Martin Hernandez, 9 Sebastien Descons, 8 Jacques Cronje, 7 Antoine Battut, 6 Johnny Leo’o, 5 Francois Carl Van der Merwe, 4 Lionel Nallet, 3 Mikaele Tuugahala, 2 Benjamin Noirot, 1 Julien Brugnaut
Rezerwowi: 16 Thomas Bianchin, 17 Eddy Ben Arous, 18 Karim Ghezal, 19 Alvaro Galindo, 20 Mathieu Loree, 21 Jonathan Wisniewski, 22 Virimi Vakatawa, 23 Benjamin Salemane Sa
Trener: Pierre Berbizier

Pary 1/2 finału:

Stade Toulousain – Castres

Clermont Auvergne – Toulon

Warto również dodać, iż w minioną niedzielę Vienne, w którym grają nasi reprezentanci – Kamil Bobryk i Kacper Ławski zwyciężyło 25:19 Aubenas w 1/4 finału Mistrzostw Francji Federal 2. Jedyne przyłożenie dla Vienne zdobył Kamil Bobryk. Dzięki temu zwycięstwu ekipa naszych Orłów zagra w najbliższą niedzielę w 1/2 finału z Chalon-sur-Saône. Niestety w spotkaniu nie będzie mogł uczestniczyć Kamil, gdyż dzień wcześniej w Polsce zawrze związek małżeński.