TOP 14 – półfinały

W półfinałach francuskiej TOP 14 obyło się bez niespodzianek. Pewne wygrane zanotowały dwie najlepsze drużyny fazy zasadniczej – Clermont oraz Stade Toulousain, które spotkają się w sobotę w meczu finałowym.

21.06.08 Marsylia

Clermont Auvergne 21:7 Perpignan

Clermont pkt: James 11 (1pd, 2k, 1dg), Nalaga 10 (2P)

Perpignan pkt: Laharrague 5 (1P), Montgomery 2 (1pd)

Clermont: 15 Benoît Baby, 14 Aurélien Rougerie, 13 Marius Joubert, 12 Gonzalo Canale, 11 Napoleoni Nalaga, 10 Brock James, 9 Pierre Mignoni, 8 Elvis Vermeulen, 7 Julien Bonnaire, 6 Alexandre Audebert, 5 Thibault Privat, 4 Jamie Cudmore, 3 Davit Zirakashvili, 2 Mario Ledesma, 1 Laurent Emmanuelli
Rezerwowi: 16 John Smit, 17 Thomas Domingo, 18 Christophe Samson, 19 Sam Broomhall, 20 John Senio, 21 Seremaia Baď, 22 Anthony Floch

Perpignan: 15 Percy Montgomery 14 Adrien Planté, 13 Jean-Philippe Grandclaude, 12 Gavin Hume, 11 Julien Candelon, 10 Nicolas Laharrague, 9 Nicolas Durand, 8 Henry Tuilagi, 7 Gerrie Britz, 6 Viliani Vaki, 5 Christophe Porcu, 4 Rimas Alvarez-Kairélis, 3 Perry Freshwater, 2 Marius Tincu, 1 Nicolas Mas
Rezerwowi: 16 Guillem Guirado, 17 Sébastien Chobet, 18 Kisi Pulu, 19 Nathan Hines, 20 Damien Chouly, 21 David Mélé, 22 Christophe Manas

Faworyci w pierwszym z półfinałów nie zawiedli. Clermont pewnie pokonali Perpignan na boisku w Marsylii. Punktowanie w meczu rozpoczął Brock James, celnie kopiąc drop-goala w 9 minucie spotkania. 10 minut później szansę na wyrównanie miał Percy Montgomery, ale spudłował karnego z łatwej wydawałoby się pozycji. Swojej szansy za to nie zmarnował James, egzekwując karnego chwilę później. Tuż po tym kibice zobaczyli pierwsze przyłożenie. Dobrą akcję Baby’ego i Audeberta zakończył Napoleoni Nalaga. Podwyższenie na punkty zamienił James. Łącznik ataku Clermont tuż przed przerwą kopnął karnego ustalając wynik na 16:0. Drugie przyłożenie dla Clermont było niemal kopią pierwszego. Znów podanie Audeberta na pięć punktów zamienił, będący istną maszynką do przyłożeń, Nalaga. Tym razem jednak James pomylił się przy podwyższeniu. Od tej pory, uspokojeni prowadzeniem zawodnicy faworytów pozwolili gościom ruszyć do przodu. Zaowocowało to przyłożeniem Laharrague’a oraz podwyższeniem Montgomery’ego. Jednak było to wszystko, co gracze Perpignan zdobyli w tym meczu. W finale, zasłużenie zagra Clermont.

22.06.08 Bordeaux

Stade Toulousain 31:13 Stade Francais

Toulouse pkt: Jauzion 10 (2P), Elissalde 8 (1pd, 2k), Medard 5 (1P), Kunavore 5 (1pd, 1k), Fritz 3 (1dg)

St.Francais pkt: Hernandez 8 (1pd, 2k), Fillol 5 (1P)

Żółta kartka: Kunavore (Toulouse, 69 min)

Stade Toulousain: 15 Maxime Medard, 14 Yves Donguy, 13 Maleli Kunavore, 12 Yannick Jauzion, 11 Cedric Heymans, 10 Jean-Baptiste Elissalde, 9 Byron Kelleher, 8 Shaun Sowerby, 7 Thierry Dusautoir, 6 Jean Bouilhou, 5 Patricio Albacete, 4 Fabien Pelous, 3 Omar Hasan, 2 William Servat, 1 Daan Human
Rezerwowi: 16 Virgile Lacombe, 17 Jean-Baptiste Poux, 18 Finau Maka, 19 Romain Millo-Chluski, 20 Yannick Nyanga, 21 Florian Fritz, 22 Manu Ahotaeiloa

Stade Francais: 15 Ignacio Corleto, 14 Julien Saubade, 13 Brian Liebenberg, 12 Stephane Glas, 11 Christophe Dominici, 10 Juan Martin Hernandez, 9 Alexandre Albouy, 8 Sergio Parisse, 7 Simon Taylor, 6 Antoine Burban, 5 Boela du Plooy, 4 Arnaud Marchois, 3 Sylvain Marconnet, 2 Dimitri Szarzewski, 1 Rodrigo Roncero
Rezerwowi: 16 Mathieu Blin, 17 David Attoub, 18 James Clifford Milton, 19 Remy Martin, 20 Pierre Rabadan, 21 Jerome Fillol, 22 Lionel Beauxis

Zgodnie z przewidywaniami, do czekających już w finale zawodików Clermont dołączyli gracze Stade Toulousain. Pełniąca honory gospodarza na stadionie w Bordeaux Tuluza pokonała Stade Francais. Pierwsza połowa spotkania była bardzo nerwowa. Kibice nie zobaczyli w niej żadnych przyłożeń. Zawodnicy obu drużyn mieli problemy z przedarciem się przez obronę przeciwnika i popełniali dużo błędów, jak choćby Juan Martin Hernandez, który dwukrotnie nie trafił z drop-goala. Wszystkie punkty w pierwsej osłonie były zdobyte z karnych. Dwa razy celnym kopem popisał się Elissalde, zaś raz Hernandez. Tuż po przerwie ponadprzeciętną szybkość pozkazał Maxime Medard, który po kopie Kunavore pierwszy dopadł do piłki i zdobył przyłożenie, podwyższone przez Elisalde’a. Po zejściu Elissalde’a obowiązki kopacza przejął Kunavore, który w 49 minucie celnie wykonał karnego. Następnie popis gry dał Yannick Jauzion, który zdobył dwa przyłożenia w ciągu 3 minut. Jedno z nich było podwyższone przez Kunavore. Paryżan było stać jedynie na jedno przyłożenie, autorstwa Jerome’a Fillola i podwyższenie Hernandeza. Zwieńczeniem dobrej gry Tuluzy był drop-goal Floriana Fritza dwie minuty przed końcem spotkania. Finałowy mecz zapowiada się bardzo ciekawie.