Torne kadry Juniorów po Francji

Wyjazd kadry juniorów do Francji należy uznać za udany i korzystny szkoleniowo. Mieliśmy okazję do rozegrania pod koniec sezonu startowego czterech spotkań międzynarodowych w doskonałych warunkach….

Brakowało jedynie, podobnie jak podczas ostatniego turnieju w Brennej, zapisu meczy na video, umożliwiającego dokładną analizę i ocenę postawy zawodników.
W porównaniu z turniejem w Brennej nastąpiły zmiany w powołaniach:
– Wójtowicz Hubert zastąpił Kucharczyka Tomasza /I linia Budowlanych Lublin/,
– Szeląg Kornel zastąpił Warchoła Michała /środkowi AZS Warszawa/,
– Kacprzak Sebastian zastąpił Kaniewskiego Jarosława /II-III linia Orkana Sochaczew/,
– Zdun Dominik zastąpił Woźnicę Patryka /zawodnicy młyna Posnanii Poznań/,
– Lenartowicz Maciej /Juvenia Kraków/ i Zając Damian /Nowy Sącz/; miejsca dla zaw. ME 2006 Popławskiego Dawida /Orkan-Arras/ i Rydzyńskiego Łukasza /Bud. Łódź/,
– Hoppe Artur /obrońca Skry Warszawa/; dodatkowe miejsce za Viktora Pradeau, który grał tylko w meczu w Arras i nie jechał na turniej do Albi.

Punkty dla Polski:
Victor Pradeau-23, Piotr Pomorski-5, Denisiuk Karol-5, Kępa Mateusz-5, Popławski Dawid-4

Przebieg gry:
16`- 0:3
20`- Denisiuk 5:3
21`- Popławski 7:3
23`- żółta kartka Pawelec
27`- Pradeau 12:3
28`- Popławski 14:3
34`- karne przyłożenie 14:8
42`- Pradeau 19:8
43`- Pradeau 21:8
50`- Pradeau 26:8
51`- Pradeau 28:8
59`- Pomorski 33:8
60`- Pradeau 35:8
64`- 35:13
70`- Kępa 40:13
70`- Pradeau 42:13

Ocena gry drużyny:
Na początek francuskiego tournee kadra pewnie pokonała juniorów Arras /r.1988-90/, mając w swych szeregach ich czołowego zawodnika Victora Pradeau. Udany debiut na pozycji obrońcy i w II poł. łącznika ataku, przypieczętowany został zdobyciem 23 pkt. Nasi zawodnicy odczuwali jeszcze trudy podróży i popełniali wiele prostych błędów, skrzętnie wykorzystywanych przez przeciwników. Zabrakło w zespole dokładności, zgrania oraz pełnej mobilności, wsparcia i wykończenia akcji. Innym poważnym mankamentem była słaba gra nogą. Poza 3 zawodnikami wszyscy zagrali połowę meczu

15. Hoppe

Rydzyński Łukasz-17, Popławski Dawid-13, Pawelec Robert-10, Denisiuk Karol-10, Zdun Dominik-10, Kępa Mateusz-5, Węgierski Kamil-5, Bartoszek Mateusz-5, Pomorski Piotr-5.

1`- Zdun 5:0
7`- Popławski 10:0
8`- Popławski 12:0
9`- Kępa 17:0
10`- Popławski 19:0
13`- Denisiuk 24:0
14`- Popławski 26:0
18`- Pawelec 31:0
19`- Popławski 33:0
20`- Denisiuk 38:0
24`- Pomorski 43:0
25`- Rydzyński 45:0
27`- Węgierski 50:0
28`- Rydzyński 52:0
29`- Bartoszek 57:0
30`- Rydzyński 59:0
34`- Rydzyński 64:0
35`- Rydzyński 66:0
36`- Pawelec 71:0
37`- Rydzyński 73:0
38`- Zdun 78:0
39`- Rydzyński 80:0

Ocena gry:
Pierwszy mecz turnieju z Węgrami, zgodnie z przypuszczeniami, był widowiskiem jednostronnym i stanowił dobry trening-pokaz gry szybkiej, efektownych kontynuacji bez przegrupowań lub z ograniczeniem ich liczby. Świadczy o tym zdobycie aż 12 przyłożeń w ciągu 40 min. Różnica dwóch klas była widoczna w każdym elemencie gry, a nasze pole pkt nie było nawet przez chwilę zagrożone. Również w tym meczu wszyscy mieli okazję do pokazania swych umiejętności w ciągu połowy, tylko czterech zawodników wystąpiło w całym spotkaniu.

Popławski Dawid-9

1`- 0:5
5`- Popławski 3:5
12`- 3:8
26`- Popławski 6:8
27`- 6:13
28`- 6:15
31`- Popławski 9:15

Ocena gry:
Przedstawiciele regionu Midi-Pyrenees zaskoczyli nas szybką i agresywną obroną, czego efektem były kłopoty w organizacji akcji ofensywnych oraz cztery nakrycia kopaczy /po jednym strata przyłożenia/. Brak szarży powodował, że zbyt łatwo nas ogrywali w polu i zdobywali teren. Niekorzystny wynik, utrzymujący się od 1 min meczu powodował o nerwowości naszych poczynań, złych wyborach taktycznych. Mieliśmy nawet kłopotach w stałych fragmentach gry /przegrane własne młyny i auty/. Do tego zespół francuski grał mądrze i wykorzystywał nasze błędy ustawienia. Mimo zmian taktycznych i prób podniesienia tempa gry nie udało się odnieść zwycięstwa, a meczu nie możemy zaliczyć do udanych.

15. Hoppe

Mirosz Michał-5, Wierzejski Michał-5, Popławski Dawid-5.

8`- 0:3
11`- Popławski 3:3
23`- Mirosz 8:3
24`- Popławski 10:3
32`- Wierzejski 15:3

Ocena gry:
Ostatnie spotkanie turnieju był odmienne od poprzedniego. Przede wszystkim był to mecz walki, a postawa naszych zawodników i dobra defensywa nie pozwoliły na stratę przyłożenia, choć nie brakowało sytuacji pod naszym polem. Tym razem to Portugalia popełniła większą ilość błędów, wymuszonych naszą twardą grą. Dużo lepiej radziliśmy sobie w przegrupowaniach /głównie maule ofensywne/ i grze penetracyjnej niż w grze rozwiniętej, choć w tym przypadku była to broń skuteczna. Nie najlepsza była znowu gra nogą, która stanowi duży mankament kadry. Odnieśliśmy ważne psychologiczne zwycięstwo, gdyż przy zmianie systemu rozgrywek FIRA istnieje możliwość spotkania się w pierwszym meczu ME z Portugalią.