Transfery w Premiership

Transferowe karuzela nabiera tempa. Dzisiaj mam dla was kilka informacji o transferach w Guinness Premiership, a w piątek postaram się wrzucić trochę informacji o transferach w Południowej Afryce (Currie Cup startuje już 10 lipca!).

Na początek o prawdziwej rewolucji w London Wasps.
Z klubem pożegnał się trener Ian McGeechan (prowadzi obecnie Lwy na turne po RPA),w jego miejsce pojawili się Tony Hanks, Trevor Woodmanem i John MC Closkey.
Opuszczenie klubu i grę w Top 14 zapowiedzieli m.in. Serge Betsen, Tom Palmer i Paul Sackey (jeszcze się wacha). W ich miejsce klub pozyskał z Leeds Rhinos reprezentanta Anglii w rugby trzynastoosobowym Lee Smitha, który może grać jako środkowy ataku, skrzydłowy lub „15”. Ze zdegradowanego do Division One BRISTOL przyszli Jason Hobson, Dan Ward-Smith (nr8) i świetny skrzydłowy David Lemi. Ponadto kontrakty z Wasps podpisali również m.in. Australijczyk Steve Kefu (środkowy z Castres), skrzydłowy reprezentacji Anglii Tom Varndell (z Leicester), Ben Jacobs (były środkowy Saracens i NSW Waratahs) oraz Chris Whitehead (młynarz z Coventry) i wychowanek Wasps Academy Warren Fury(łącznik młyna).

Niespodziewanie aktywni na rynku transferowym będą zmuszeni być działacze z Bath. Po zdyskwalifikowaniu, za niestawienie się na kontrolę antydopingową, przez RFU trzech kluczowych graczy – reprezentanta Anglii Michaela Lipmana oraz Alexa Crocketta i Andrew Higginsa klub będzie musiał poszukać wzmocnień. Na razie podpisali kontrakty z Lukiem Watsonem z Western Province
(ostatnio świetnie zagrał przeciwko Lwom), ale zawodnik ten dołączy do Bath dopiero po zakończeniu sezonu w Currie Cup (październik 2009). Dużym wzmocnieniem powinien być Julian Salvi-prawy rwacz z Brumbies. Chęć powrotu do Bath wyraził również Olly Barkley, który ostatni sezon spędził w Gloucester.
Nowa twarz w klubie to również członek sztabu szkoleniowego Martin Haag (dawniej gracz Bath).

Drużyna Newcastle Falcons jak na razie spokojnie. Legendarny Johny Wilkinson przymierza się do gry we Francji. Kontrakty z klubem podpisali na razie tylko Alex Walker (młynarz z Saracens) i
Chris Micklewood (środkowy ataku,obrońca) z francuskiego Brive.

Beniaminek z Leeds chcąc pozostać dłużej niż jeden sezon w Premiership szybko pozyskał 5 graczy. Marco Wentzel z Leicester, Alfie To’ola z Bristol, młynarz Juan Gomez z Leinster (stały kontrakt po wypożyczeniu) oraz skrzydłowy Henry Fa’afili z Biarritz i australijski filar Gareth Hardy z Western Force.

Jak na razie cisza panuje u mistrzów z Leicester. Pożegnali się jedynie z dwójką graczy. Varndell przeszedł do Wasps, a Wentzel do Leeds.

Również finalista Premiership zespół London Irish jest mało aktywny. Jak do tej pory pozyskali tylko łącznika ataku Ryana Lamba z Gloucester.

Zwycięzca Challenge Cup zespół Northampton Saints pozyskał wiązacza Dana Vickermana z NSW Waratahs,a szkocki skrzydłowy Sean Lamont (świetny poprzedni sezon) odszedł do Scarlets.

Mój faworyt do spadku w nadchodzącym sezonie 🙂 zespół Worcester pozyskał 37 letniego filara Oliviera Sourgensa z francuskiego Bordeaux oraz Adama Blacka, filar z Newport Dragons i Willie Walker’a wiecznego rezerwowego z Gloucester.

Wspomniany już Gloucester zatrudnił Brayana Redpath’a na stanowisku trenera i pozyskał dwóch graczy -filara Paula Doran-Jones’a z London Welsh i Pierre Capdevielle wspieracza z francuskiego Brive.

Na koniec zostawiłem dwie największe niewiadome zbliżającego się sezonu czyli Sale Sharks i Saracens.

Zespół Sharks bardzo osłabił się w obronie. Do Ospreys odszedł świetny Ross Davies, łącznik ataku Luck McAlister powrócił do Nowej Zelandii, a legendarny Sebestien Chabal wraca do Francji, gdzie będzie grał dla klubu Racing Metro. Jak by tego było mało kapitan zespołu Juan Martin Fernandez Lobbe podpisał kontrakt z Toulon. Jak do tej pory Rekiny pozyskały 4 graczy. Filara reprezentacji Szkocji i Edinbourgh Rugby Gavina Kerr’a, dwóch reprezentantów Fiji – numer 8 Sisa Koyamaibole z Toulon i Makira Vakacegu
z Cornish Pirates oraz Samoańczyka Mahonri Shwalger z Scarlets.

Włodarze klubu Saracens zapowiedzieli całkowitą przebudowę zespołu na najbliższy sezon. Jak na razie rozwiązali kontrakt z Nickiem Lloydem. Brad Barritt powrócił do RPA gdzie wzmocnił zespół Sharks, Chris Jack zagra w nowozelandzkim Canterbury, a Census Johnston we francuskim Toulouse.
Nowy dyrektor sportowy Brendan Venter sprowadził do klubu Mouritza Botha (numer 8) z Bedford Blues oraz czterech rodaków z RPA – 27 letniego młynarza Shalka Britsa z Stormers, rok starszego Ernsta Jouberta z Golden Lions oraz rwacza Bulls Wikusa Van Heerdena i łącznik młyna Stormers Neila de Kocka.

O następnych transferach w Guinness Premiership będę informował Was na bieżąco.

Sky Sports TV