Trzy składniki sukcesu krajów Tier 2 w RWC 2015.

Mark Egan Dyrektor ds. Rozgrywek w World Rugby jako trzy kluczowe czynniki wymienia inwestycję w poprawę jakości rozgrywek, w tym zatrudnienie trenerów gwarantujących podniesienie poziomu gry, zmianę struktury rozgrywek oraz poprawę siły i wytrzymałości zawodników.

Powyższe twierdzenie zostało również potwierdzone podczas ostatniej konferencji szkoleniowej, gdzie w Los Angeles, odbyło się spotkanie trenerów i managerów, którzy dokonali przeglądu ostatniego Pucharu Świata w rugby.

Podczas turnieju w Anglii, kraje drugiej dziesiątki światowego rankingu (Tier 2), straciły mniej punktów i zdobyły więcej przyłożeń w meczach z silniejszymi rywalami (Tier 1), niż w poprzednich edycjach Pucharu Świata.

Duże znaczenie w uzyskaniu tego wyniku miały środki finansowe jakie World Rugby zainwestowała w latach 2011-2015 w podniesienie poziomu rugby w poszczególnych krajach. Nawet do 10 mln funtów rocznie pomogło w zatrudnieniu nie mniej niż 106 trenerów i managerów w 10 krajach z drugiej dziesiątki światowego rankingu.

Najlepszym przykładem skuteczności zainwestowanych środków jest Japonia, która w swoich wcześniejszych słabszych obszarach gry takich jak aut i młyn, może obecnie być stawiana jako wzór do naśladowania. Japończycy są jedną z trzech drużyn, która wygrała 100% swoich wrzutów do autów, a ich młyn zajął trzecie miejsce wśród najlepszych. Duża dokładność podań oraz mniej błędów niż w poprzednich edycjach Pucharach Świata sprawiły, że zespół Japonii odniósł trzy zwycięstwa, w tym pokonał RPA.

Kolejnym kluczowym elementem, który miał wpływ na obraz gry była siła i wytrzymałość zawodników. W starciach z faworytami, zespoły drugiego szeregu były w stanie o wiele dłużej niż w poprzednich turniejach prowadzić grę, bez wyraźnych oznak załamania formy. Straty punktowe Urugwaju w meczach przeciwko Anglii, Walii i Australii w ostatnich 20 minutach gry, nie przewyższały statystycznie strat ze wcześniejszych minut meczów.

W okresie 2007-2011 odbyło się 25 spotkań pomiędzy zespołami z drugiej dziesiątki światowego rankingu, a zespołami z czołówki. W okresie 2011-2015 tych spotkań odbyło się 35. Inwestycja w strukturę rozgrywek miała również duży wpływ na podniesienie się poziomu gry, a kolejne wprowadzane zmiany mają również na celu wyrównanie się poziomu gry na jak największym obszarze.

Na podstawie worldrugby.org

Muszak