Site icon rugby.info.pl

V Memoriał im. Mirosława Wojtani

Udało się…12 kwietnia 2008 roku. Na stadion przy ulicy Górniczej 5 wjeżdżają autokary z dziećmi – z nosami przyklejonymi do szyb ciekawie spoglądają na przygotowane do gry boiska. Rejestracje samochodów z Siedlec, Poznania, Warszawy, Sochaczewa, Lublina. „Nasze” dzieci przywiezione samochodami przez rodziców. Ponad dwustu 8-15 latków. Będą walczyli o puchary i medale w Memoriale im. Mirosława Wojtani . Wymiana pokoleń. Większość z nich nie wie kim był. RUGBISTA . To wystarczająca informacja. …
Tak opisywałem I Memoriał w książce „Mirek”.

Czy dużo się zmieniło? Chyba tak. Pięć lat od tamtej chwili, pięć dla mnie niesamowicie krótkich lat. Właściwie już następnego dnia po kolejnych turniejach zaczynam pracować nad następnymi. Pomysły na to, aby nasz turniej stał się renomowaną imprezą świtają w mej głowie każdego dnia. Zmiany jakie nastąpiły od 12 kwietnia 2008 roku są bardzo duże. Rok w rok rośnie liczba uczestników – obecnie zgłoszonych 369 zawodników, kluby zgłoszone to już nie tylko region środkowo wschodni, to już Pomorze, Wielkopolska i po raz pierwszy drużyny z poza granic Polski – Lwów Ukraina. Lista nagród do zdobycia również stale się powiększa.

Puchary, medale, dyplomy ufundowane przez przyjaciół Mirka – Staszka Sawickiego, Andrzeja Głąba, Krzyśka Cuprjaka zostały wzbogacone w tym roku o puchary Marszałka Województwa Łódzkiego pana Witolda Stępnia . Tradycyjnie już dzieci cieszyły się z koszulek z Klubu Oldbojów Rugby Łódź, nad jakością których czuwał Jurek Byczkowski . Dzięki pomocy Budowlanych S.A oraz Pawła Zapędowskiego i Piotrka Skwarciaka , mogliśmy naszym gościom ze Lwowa pokazać nasze miasto z najciekawszej strony. Nocleg w Hotelu Ibis, spacer po Piotrkowskiej i wizyta w Experymentarium wywarły duże wrażenie na ukraińskiej młodzieży.
Po raz pierwszy też nasi najmłodsi rugbiści mogli zaprezentować swoje umiejętności przed szeroką publicznością podczas meczu Ekstraligi Budowlani SA Łódź – Budowlani Lublin. Sparing żaków i mini żaków (Budowlani – Lwów)został nagrodzony gromkimi brawami kibiców. Ale prawdziwe emocje rozpoczęły się w niedzielę…
Afrika! Takimi słowami skwitowały dzieci błękitne niebo i promienie słońca. Już najwcześniejsze mecze o 9.00 toczone były w temperaturze 25 stopni Celsjusza. W południe 36 wskazywały termometry w autokarach zaparkowanych na stadionie. Nie na wiele zdawało się szukanie cienia wśród drzew. Mecze musiały odbyć się na boiskach. Naprawdę wszyscy byliśmy pełni podziwu dla umiejętności zawodników, ale przede wszystkim dla ich zaciętości, woli zwycięstwa, nie odpuszczania w żadnej sytuacji.

Twarda walka podczas spotkań w grupach eliminacyjnych we wszystkich trzech kategoriach wiekowych wyłoniła finalistów. I tu dopiero okazało się jak wysoki poziom gry, umiejętności, a szczególnie wielkie zaangażowanie w zdobycie pierwszego miejsca trzeba włożyć, aby osiągnąć ostateczny cel.

W dwóch finałach w mini żaku i młodziku o zwycięstwie zadecydował regulamin. Po osiągnięciu wyników remisowych konieczne było policzenie – żółtych kartek u mini i małych punktów w młodzikach. Po ciszy jaka panowała podczas podliczania wyników przez sędziego głównego pana Grzegorza Michalika i pana Grzegorza Urbaniaka wybuch radości i łez szczęścia (zwłaszcza u rodziców) nastąpił w drużynach SP 5 Poznań i Budowlanych Łódź. W żaku natomiast drużyna Koziołków Biskupice zrewanżowała się za porażkę w grupie Budowlanym Łódź. Tak więc Łodzianie w kolejnym turnieju rozgrywek ogólnopolskich znów mogą cieszyć się wszystkimi kolorami medali. Tym razem złoto młodzików (trener Przemysław Szyburski), srebro żaków (Zbyszek Jurzysta) i brąz mini żaków (Grzegorz Skrobski). Drużyna mini żaków ma jeszcze jeden tytuł nadany im przez obserwatorów – Drużyna z Największą Zmienialnością Trenerów – trzy turnieje, trzech trenerów (Pustkowski, Szyburski, Skrobski no i ten czwarty Zbyszek). Ważne, że wciąż są sukcesy.

Ważne też, że w opinii trenerów i działaczy z innych klubów warto przyjeżdżać do Łodzi. Bo tu dysponujemy stadionem, który mimo wielu uchybień jest bardzo dobry do rozgrywania tego rodzaju zawodów. Bo to do nas prawie dla każdej ekipy z Polski jest „jednakowo daleko”, bo tu jest wyjątkowa atmosfera stworzona przez działaczy, rodziców, kibiców i trenerów. Bo Memoriał Mirka to wydarzenie wyjątkowe w dziecięcym świecie rugby. Stadion Budowlanych też.

Przed nami turniej finałowy 10 czerwca 2012 roku. Miejsce jeszcze nie ustalone, ale najważniejsze są teraz przygotowania. Mamy kilka tygodni na wyleczenie kontuzji (które niestety są), trochę czasu na opracowanie taktyki. W sumie chyba w Memoriale wystąpiły jedne z najsilniejszych zespołów z Polski czyli wiemy jak grają. W trzech turniejach w kwietniu nasze ekipy nabrały pewności siebie, a przede wszystkim wiedzy jak zachowywać się na boisku i podczas turniejów, które czasami trwają nawet 8-9 godzin, w różnych warunkach atmosferycznych. Tyle o dzieciach…

Rodzice!!! Jestem Wam niesłychanie wdzięczny za pomoc w przygotowaniu, organizowaniu i nie ma co ukrywać ciężkiej pracy przed i po zawodach. Jeżeli mogę porównać nasz turniej to chyba tylko z francuskim Six Fournais. Ale według mnie zrobiliśmy to jeszcze lepiej…a Francuzi obiecują, że nas sprawdzą w 2013 rokuJ .

Medale, puchary. Wyjątkowo uroczyście, barwnie i ładnie wyglądała uroczystość wręczania medali i pucharów. Uroczyście bo medale zawieszali na szyjach zawodników prezes KS Budowlani Łódź Wiesław Chudzik i ksiądz Paweł Miziołek duszpasterz sportowców łódzkich, barwnie bo po raz pierwszy Ryszard Rogulski (przyjaciel Mirka) zrobił puchary z kolorowego szkła, a ładnie bo jako panie „personifikantki” czyli wręczające personalnie trofea wystąpiły Reprezentantki Polski Kobiet w rugby z Agnieszką Walczyk kapitanem reprezentacji na czele.
Tym razem krótko dziękuję sponsorom, którzy mi pomagają w działaniach. O tym ilu mam przyjaciół sportu dziecięcego niech świadczą banery reklamowe na zdjęciach z turnieju. To też dzięki Wam Memoriał ma taką formę i miejmy nadzieję, że to jeszcze nie jest szczyt osiągnięć tej imprezy.
Jeżeli o kimś zapomniałem lub pominąłem to przepraszam. Ale sami widzieliście, że podczas trzeciej połowy było nas bardzo dużo…i znów muszę obiecać, że za rok więcej się nagadamyJ.

A może pogadamy podczas RUGBYRIADY. Zarezerwujcie czas 1 lipca 2012 roku. Pomagamy Bartkowi Świerczyńskiemu, synowi Mariusza, który jest trenerem Rudy Śląskiej .

Zbyszek Jurzysta

V Memoriał im. Mirosława Wojtani Ogólnopolski Turniej Dzieci i Młodzieży do lat 15 w Łodzi
Oficjalne wyniki turnieju

Kategoria mini żak:
Grupa A
Budowlani Łódź – Pogoń Siedlce 8:1
Lechia Gdańsk – Sparta Jarocin 4:0
Budowlani Łódź – Sparta Jarocin 8:0
Pogoń Siedlce – Lechia Gdańsk 1:3
Sparta Jarocin – Pogoń Siedlce 2:3
Lechia Gdańsk – Budowlani Łódź 4:1

Grupa B
SP5 Poznań – Lwów Ukraina 3:0
Budowlani Lublin – Lwów Ukraina 0:0
Budowlani Lublin – SP5 Poznań 0:6

Półfinały:
Lechia Gdańsk – Lwów Ukraina 4:1

SP5 Poznań – Budowlani Łódź 3:1

Mecze miejsca :
5 – 6 Pogoń Siedlce – Budowlani Lublin 1:4
3 – 4 Lwów Ukraina – Budowlani Łódź 0:2
1 – 2 Lechia Gdańsk – SP5 Poznań 3:3 Lechia żółta kartka

Tabela :
1. SP 5 Poznań
2. Lechia Gdańsk
3. Budowlani Łódź
4. Lwów Ukraina
5. Budowlani Lublin
6. Pogoń Siedlce
7. Sparta Jarocin

Najlepszy zawodnik w kat. mini żak – Osiński Krzysztof – SP 5 Poznań

Kategoria żak :

Grupa A
Budowlani Łódź – Budowlani Lublin 4:0
Koziołki Biskupice – BBRC Łódź 10:0
Pogoń Siedlce I – Budowlani Łódź 0:3
Budowlani Lublin – Koziołki Biskupice 1:3
BBRC Łódź – Pogoń Siedlce I 0:8
Budowlani Łódź – Koziołki Biskupice 4:2
Budowlani Lublin – Pogoń Siedlce 3:0
BBRC Łódź – Budowlani Łódź 1:5
Pogoń Siedlce – Koziołki Biskupice 1:6
Budowlani Lublin – BBRC Łódź 4:1

Grupa B
Lwów Ukraina – Pogoń Siedlce II 5:0
Sparta Jarocin – Marlin Ozorków 1:0 brak dokumentów zawodnika Sparty 0:3
Lechia Gdańsk – Pogoń Siedlce II 2:2
Lwów Ukraina – Marlin Ozorków 6:0
Pogoń Siedlce II – Marlin Ozorków 1:4
Lechia Gdańsk – Sparta Jarocin 6:2
Sparta Jarocin – Lwów Ukraina 1:10
Lechia Gdańsk – Marlin Ozorków 4:0
Sparta Jarocin – Pogoń Siedlce II 4:1
Lechia Gdańsk – Lwów Ukraina 1:5

Półfinały:
Budowlani Łódź – Lechia Gdańsk 7:2
Koziołki Biskupice – Lwów Ukraina 5:0

Mecze o miejsca :
7 – 8 Pogoń Siedlce I – Marlin Ozorków 6:0
5 – 6 Budowlani Lublin – Sparta Jarocin 7:1
3 – 4 Lechia Gdańsk – Lwów Ukraina 7:1
1 – 2 Budowlani Łódź Koziołki Biskupice 3:5

Ostateczna kolejność :
1. Koziołki Biskupice
2. Budowlani Łódź
3. Lwów Ukraina
4. Lechia Gdańsk
5. Budowlani Lublin
6. Sparta Jarocin
7. Pogoń Siedlce I
8. Marlin Ozorków
9. BBRC Łódź
10. Pogoń Siedlce II

Najlepszy zawodnik w kat. żak Dębiński Kacper – Koziołki Biskupice

Kategoria wiekowa młodzik:
Grupa A
Budowlani Łódź – Budowlani Lublin 24:5
Budowlani Łódź – Koziołki Biskupice 38:0
Budowlani Lublin – Koziołki Biskupice 12:10

Grupa B
Orkan Sochaczew – Lechia Gdańsk 12:13
Sparta Jarocin – Orkan Sochaczew 12:38
Lechia Gdańsk – Sparta Jarocin 38:0

Półfinały:
Budowlani Łódź – Orkan Sochaczew 19:0
Lechia Gdańsk – Budowlani Lublin 31:0

Mecze o miejsca:
5 – 6 Koziołki Biskupice – Sparta Jarocin 22:5
3 – 4 Orkan Sochaczew Budowlani Lublin 38:5
1 – 2 Lechia Gdańsk – Budowlani Łódź 7:7

Ostateczna kolejność :
1. Budowlani Łódź
2. Lechia Gdańsk
3. Orkan Sochaczew
4. Budowlani Lublin
5. Sparta Jarocin
6. Koziołki Biskupice

Najlepszy zawodnik Paweł Urbaniak – Budowlani Łódź

Najlepszą zawodniczką całego turnieju w 3 kategoriach wiekowych wybrana została Mariana Mnych – Lwów Ukraina.
Wyróżniono również zawodników z każdej drużyny mini żaka i żaka wskazanymi przez trenerów: Hubert Lewandowski – Marlin Ozorków, Kuba Szczygieł i Oskar Zieliński –Lechia Gdańsk, Natalia Solińska i Szymon Krzyżaniak – Sparta Jarocin, Michaelle Cywińska – SP5 Poznań, Matejko Janusz, Karol Wasiluk i Jakub Michalak – Pogoń Siedlce, Hapon Daniel – Lwów, Piotr Fabjańczyk i Michał Boksa – Budowlani Łódź

Exit mobile version